Zbrojaři chtěli stavět továrnu na střelný prach. Policie jim zablokovala půl miliardy

Marek Pokorný Marek Pokorný
1. 10. 2015 5:30
Půl miliardy korun nechal zablokovat Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zbrojařské firmě CZ Hermex, která za ně chtěla postavit továrnu na výrobu střelného prachu v jedné z postsovětských republik. Policisté tvrdí, že v továrně teoreticky lze vyrobit i palivo do raket, a firma tak nelegálně obchodovala s vojenským materiálem. Ministerstvo průmyslu a obchodu přitom firmě vydalo rozhodnutí, že na stavbu továrny žádné povolení nepotřebuje. Firma hrozí, že bude po státu nárokovat stamilionové odškodné za zmařenou investici.
ïlustrační foto
ïlustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Již desátým měsícem má na svých účtech u ČSOB a Sberbank více než půl miliardy korun zbrojařská firma Hermex CZ. Jenže k nim nemůže: Loni v prosinci jí je zablokoval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (UOOZ). Firmu, která za uvedené peníze chce stavět továrnu na střelný prach v jedné z postsovětských republik, totiž podezírá z nepovoleného obchodu se zbrojním materiálem.

"Vede se řízení kvůli provedení zahraničního obchodu bez licence a kvůli nedovolenému ozbrojování," potvrdila mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová.

"Na všechny naše obchody jsme měli licence k mezinárodnímu obchodu s vojenským materiálem. A pokud ne, tak proto, že nám ministerstvo průmyslu a obchodu vydalo rozhodnutí, že je nepotřebujeme," odmítá podezření právní zástupce zbrojařů Radek Ondruš. Konkrétnější prý být ale nemůže s poukazem na to, že vyšetřování je vedeno v tajném režimu a musela by mu to dovolit policie.

Sama policie danou kauzu nechce komentovat. Mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták pouze uvedl, že dosud nepadlo žádné obvinění. "K tomu, zda se něčím zabýváme, či nikoli ve stadiu před zahájením trestního stíhání, se nevyjadřujeme," uvedl pouze. A připravovaná továrna je natolik tajná, že o plánech na ni, natož o tom, kde má nakonec přesně stát, se nikde nedá najít ani zmínka.

Licenci nepotřebujete, řeklo ministerstvo

Jak nicméně deník Aktuálně.cz zjistil, firma se proti zablokování peněz odvolala k soudu. A argumentovala i tím, že ji zablokování více než půlmiliardy korun prakticky paralyzuje. Ale marně. Městský soud v Praze příkaz o zablokování uvedených peněz ponechal v platnosti.

Z verdiktu soudu, který má deník Aktuálně.cz k dispozici, přitom vyplývá, že firma původně o udělení licence na obchod se zbrojním materiálem požádala. Ale ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) uvedlo, že k danému obchodu licenci nepotřebuje. A dalo firmě CZ Hermex potvrzení, že materiál a technologie, které mají v nové továrně být, nejsou vojenským materiálem, ani zbožím dvojího užití – tedy že by je bylo možné po úpravě použít pro vojenské účely. Samo ministerstvo to nyní podle mluvčího Filipa Matyse komentovat nechce s odkazem na obchodní a služební tajemství.

A to, že nejde o vojenský materiál, potvrdila pro MPO i pyrotechnická služba policejního prezidia, kterou požádalo ministerstvo průmyslu o posouzení. "Pokud policie tvrdí, že to je vojenský materiál, tak říká jedním dechem, že ten znalecký posudek pyrotechnické služby policie je nepravdivý," podotýká Ondruš.

Co říká ministerstvo, nás nezajímá

"Ministerstvo sice řízení o udělení licence zastavilo s tím, že nejde o vojenský materiál, tyto závěry správního řízení však nejsou pro orgány činné v trestním řízené závazné," uvedl soudce Luboš Vrba ve verdiktu z počátku srpna, kterým zablokování peněz potvrdil.

Jenže policie si najala znalce – Ladislava Lehkého – a ten naopak dospěl k závěru, že továrna vojenským materiálem je. Podle něj nešlo jen o výrobu střelného – takzvaně bezdýmného - prachu, ale o univerzální technologické zařízení umožňující vyrábět i pohonné hmoty do raket menších ráží. A proto továrnu lze považovat za vojenský materiál.

Podle vyjádření firmy pro soud ale Lehký nemá znalecké razítko, a navíc je podjatý. Pracoval totiž dříve pro obchodního partnera CZ Hermex, s nímž se prý nerozešel v dobrém.

To ale podle soudu není rozhodující. A soud dokonce ani nezkoumal, zda je závěr znalce pravdivý. "Nyní se nerozhoduje o vině či nevině podezřelých osob, nýbrž o zajištění majetku. Není třeba jistoty, že došlo k trestnému činu, nýbrž postačí, že zjištěné skutečnosti tomu naznačují," uvedl ve verdiktu soudce Vrba.

Budeme vymáhat škodu

Firma CZ Hermex je přesvědčena, že nakonec uspěje a policie bude muset peníze uvolnit. A ona bude žádat náhradu za zmařenou investici. "Ty škody už jdou do stamilionů. Navíc je tam úrok z prodlení, který je čtrnáct procent," uvedl Ondruš.

A šance, že firma před soudem uspěje, není malá. Ukazují to prakticky totožné případy, kdy vyšetřování policie sice skončilo obviněním, ale u soudu neobstálo. Před pěti lety soud například osvobodil Petra Bernatíka se stejnojmenným synem, že prostřednictvím své firmy Imex (nyní "proslavené" tím, že její sklady ve Vrběticích na Zlínsku loni na podzim explodovaly) pašovali zbraně na Slovensko.

Tehdejší případ měl přitom podobné rysy jako současná kauza firmy CZ Hermex: I otec a syn Bernatíkové tehdy tvrdili, že potřebné povolení na vývoz měli. A soud posléze připustil, že v pravidlech určujících, které doklady jsou potřeba k vývozu zbraní na Slovensko, panoval chaos. "Jiný názor na věc mělo ministerstvo průmyslu a obchodu, jiný zase policie. Pokud v tomto případě bylo něco špatně, tak to bylo na ústředních orgánech výkonné a zákonodárné moci," uvedl soudce, který Bernatíkovy obžaloby zprostil.

A stát jim následně vyplatil odškodné. "Na náklady obhajoby dostali 234 tisíc korun, 135 tisíc pak jako satisfakci za nemajetkovou újmu," řekl mluvčí ministerstva spravedlnosti Jiří Hovorka. Oběma se suma ale zdála malá a požadují mnohamilionovou satisfakci za neoprávněné stíhání. Bernatík starší nakonec získal dalších 87 tisíc korun, o nároku jeho syna soud dosud nerozhodl. Podle Ondruše o odškodné za pokažené obchody požádala i jejich firma Imex. Kolik přesně žádá, říci nechce.

 

Právě se děje

Další zprávy