Pokud dítě po očkování zemře, rodiče odškodní stát. Změnu zákona předloží ministr

Domácí Domácí
7. 2. 2019 15:02
Stát se chystá vyplácet peníze pozůstalým, pokud v důsledku povinného očkování pacient zemře. Původní návrh ministerstva zdravotnictví počítal pouze s odškodněním toho, kdo má zdravotní následky. Ke změně přiměla ministerstvo až kritika ombudsmanky Anny Šabatové, která trvala na finanční kompenzaci rodičů či blízkých v případě smrti způsobené povinným očkováním.
Foto: Shutterstock

"Pokud si představíme extrémní situaci, kdy v důsledku povinného očkování dítě zemře, těžko bude někdo pochybovat o traumatu a újmě, kterou tím utrpí rodiče. Proto považuji za nespravedlivé a morálně neakceptovatelné, že zákon na tyto případy nemyslel a nepočítal pro ně ani s odškodněním, ani s náhradou nákladů pohřbu," vysvětlila svou připomínku Šabatová.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) údajně nevěděl o záměru neplatit odškodné v případě úmrtí a informaci zjistil až z médií. Úpravu zákona zajistil ještě před předložením návrhu vládě. "Pokud dítě v důsledku očkování zemře, tak náš záměr je, aby odškodnění poskytnuto bylo," uvedl Vojtěch pro Lidové noviny.

Přesto se nedomnívá, že by vyplácení odškodnění bylo v budoucnosti časté. "Zatím neevidujeme žádný případ, kdy by někdo v důsledku očkování zemřel," uvedl ministr.

Vyměření odškodnění by se mělo podle Lidových novin řídit stejnými pravidly jako jiné případy, kdy dojde k újmě na zdraví. Stát však nebude vždy požadovat prokázání souvislosti mezi podáním očkovací látky a zdravotním následkem, který se jen velmi těžko dokazuje. Konkrétní případy a podmínky, kdy nebude nutné prokazovat širší souvislosti, určí vyhláška ministerstva.

Do roku 2014 nesl odpovědnost za nežádoucí účinky způsobené očkováním lékař. Nový občanský zákoník toto zrušil a za újmu v důsledku očkování není v současnosti odpovědný nikdo. "Už dávno mělo dojít k tomu, aby stát převzal odpovědnost za újmu na zdraví způsobenou v důsledku povinného očkování. Vítám tedy, že k tomu konečně došlo," ocenila změnu ombudsmanka.

Nikdo si neuvědomuje, jak je spalničkový virus nebezpečný, protože nemoc nikdy neviděli, je nakažlivý víc než chřipka, upozorňuje Vilma Marešová. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy