Podle Topolánka začne Lisabon platit na konci roku 2009

Blahoslav Hruška
12. 12. 2008 9:38
EU na summitu ustoupila Irům. Eurokomisaři budou beze změny do roku 2014
Topolánek na kongresu ODS.
Topolánek na kongresu ODS. | Foto: Ondřej Besperát

Brusel - Zástupci všech členských zemí Evropské unie se dnes na summitu v Bruselu shodli na jakémsi "balíčku ústupků" vůči Irsku.

S cílem dosáhnout toho, aby Irové v opakovaném referendu podpořili Lisabonskou smlouvu.

Podle agentury Reuters Irská delegace uspěla s požadavkem, aby Irsko mělo svého eurokomisaře. Přestože Lisabonská smlouva předpokládá, že komisařů bude v budoucnosti méně a na všechny země se nedostane.

Z dnešního jednání nicméně vyplynulo, že každá členská země bude mít nadále svého eurokomisaře minimálně do roku 2014.

Irové letos v referendu Lisabonskou smlouvu odmítli, nové hlasování by se mělo uskutečnit za několik měsíců.

"V zásadě jsme se dohodli, ale některé detaily musíme doladit zítra," uvedl pro Reuters jeden z evropských diplomatů.

Belgičtí policisté hlídkují před budovou, v níž jednají politici z 27 členských zemí Evropské unie.
Belgičtí policisté hlídkují před budovou, v níž jednají politici z 27 členských zemí Evropské unie. | Foto: Reuters

Český premiér Mirek Topolánek v Bruselu prohlásil, že Lisabonská smlouva by mohla vstoupit v platnost na konci příštího roku.

Česko jinak přijelo na bruselský summit EU s vyjednávací taktikou, která by se dala popsat slovy "nic neřeš, počkej si, až to řeknou jiní, a potom se přidej".

Přestože premiér Mirek Topolánek nikdy na půdě EU nemluvil o tom, že by Česko bojovalo proti pravidlu o snížení počtu eurokomisařů, které obsahuje Lisabonská smlouva, najednou otáčí.

V rozhovoru pro ČTK totiž prohlásil, že když chtějí mít Irové svého eurokomisaře v Evropské komisi, musejí ho mít i všichni ostatní včetně Čechů.

A Česko se prý bude brát i za irský požadavek, aby byla v reformní smlouvě ošetřena i neutralita ve věcech daňové politiky.

"Budeme samozřejmě vyžadovat, aby tato právní závaznost byla pro všechny státy. Je to něco, o čem my mluvíme dlouhodobě. U přímých daní se velmi bráníme jakémukoliv progresu a ten irský přístup je pro nás svým způsobem přijatelný," řekl serveru České noviny Topolánek.

Záruka, že Irsko neztratí svého komisaře v zúžené Komisi, je přitom tvrdě vyjednávána irskými politiky a diplomaty. A úspěšně - naposledy také současný šéf EK José Manuel Barroso připustil, že pravidlo "jeden stát-jeden komisař" bude zachováno. Irům to přislíbila i kancléřka Angela Merkelová.

Jak by se ale měla Lisabonská smlouva změnit, to zatím jasné není. Zatímco k ustálení počtů eurokomisařů stačí shoda politiků na summitu, tedy Radě EU, daně by se zřejmě musely vyřešit formou deklarace, jež by byla nedílnou součástí reformní smlouvy.

To ale Irové odmítají - před voliči by takový "tajný" dodatek totiž nebyl obhajitelný.

 

Právě se děje

Další zprávy