Podívejte se: Takhle vypadá prototyp laseru, který bude v Dolních Břežanech

Podívejte se: Takhle vypadá prototyp laseru, který bude v Dolních Břežanech
Sestavuje se tu jeden ze čtyř laserů, využívající titan:safírového krystalu. Na ústav dorazily první díly dva týdny před naší návštěvou.
Tento laser je schopný produkovat rychle se opakující, velmi krátké pulzy.
Konkrétně umí za sekundu vyslat 80 milionů pulzů o "délce" (trvání) pěti femtosekund (pěti biliardtin sekundy).
Na začátku je však zelený laser o výkonu pěti wattů; pulzy z něj jdou následně do malého titan:safírového krystalu.
Foto: Jakub Novák
Jakub Novák
21. 9. 2012 16:40

Praha- V příštích třech letech vyroste ve středočeských Dolních Břežanech centrum ELI Beamlines, nejmodernější laserové centrum na světě.

Jeho součástí budou čtyři lasery, zdroje sekundárního záření pro využití v různých oborech, od fyziky po biologii a medicínu.

V Praze na Fyzikálním ústavu Akademie věd v součanosti pomalu vzniká první z laserů, které budou po jeho dokončení součástí výzkumného centra ELI Beamlines.

Další tři lasery - včetně nejvýkonnějšího petawattového - jsou sestrojovány ve spolupráci s dalšími společnostmi.

Laser, který vidíte na fotografiích, bude v budoucnu sloužit českým vědcům pracujícím v oborech materiálového inženýrství, biologii či medicíně - využití by měl najít například i v boji s nádory.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy