Počítač si sám zavolá o pomoc, uživatel se nestará

Josef Tuček
8. 1. 2009 16:50
Firemní sítě spravované z dálky mají být letošním hitem
Foto: Ondřej Besperát

Praha - V počítačové síti v malé nebo středně velké firmě vznikne technický problém. Zapojený počítač to ihned sám "nahlásí" vzdáleným správcům, tamní technici se k síti připojí a potíže na dálku odstraní. Případně se vše vyřeší automaticky, bez jakéhokoli zásahu člověka. Uživatelé dané počítačové sítě si toho ani nevšimnou.

Technické postupy, které takovouto vzdálenou správu počítačových sítí umožňují, už dosáhly stavu, kdy jsou běžně komerčně využitelné.

"Loni si firmy takové technologie spíše 'osahávaly', letos se dá předpokládat jejich boom, a to i v České republice," soudí Jan Hlaváč, mediální zástupce společnosti Intel, která se na vývoji a zavádění takovýchto technologií podílí.

Bez "ajťáků"?

Znamená to, že se tedy firmy díky vzdálené správě svých počítačů postupně obejdou bez vlastních pracovníků pro informační technologie, přezdívaných "ajťáci"?

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Nikoli. Nebudou je pouze tolik potřebovat na běžné provozní úkony, to zvládne menší množství odborníků ve středisku pro vzdálenou správu sítí," předpokládá Jan Hlaváč. "O práci proto rozhodně nepřijdou. Místo toho, aby řešili rutinní záležitosti, se budou moci více soustředit na úkoly podstatnější, například bezpečnost či rozvoj počítačové sítě," shrnuje.

V čích rukou budou data?

Logicky se ovšem vnucují obavy, co bude s daty, často důvěrnými, které má firma ve svých počítačích. Kdo všechno si je bude moci přečíst?

Jan Hlaváč ujišťuje, že vzdálení správci počítačové sítě si nebudou moci prohlížet firemní dokumenty. "Při externí správě počítačové sítě mohou cizí specialisté na informační technologie manipulovat pouze s hardwarem či softwarem; data jsou však neustále zabezpečena," říká. A dodává, že případné zálohy mohou být šifrovány tak, aby je mohl otevřít pouze jejich vlastník.

 

Právě se děje

Další zprávy