Počet hracích automatů vzrostl za rok o pětinu. Jsou jen na papíře, uklidňuje ministerstvo financí

Marek Pokorný Marek Pokorný
24. 6. 2017 6:28
Za poslední rok povolilo ministerstvo financí devět tisíc nových výherních automatů, a to i přes přísnější zákon, který má naopak hazard více regulovat. Úřad ale tvrdí, že většina nově povolených automatů je jen na papíře a ve skutečnosti neexistují. Povolení prý muselo vydal, protože podle starého zákona na ně firmy měly nárok. Ministerstvu se navíc nedaří připravit hlavní zbraň proti hazardu - vypsat zakázku na registr hráčů, který má hlídat, aby do automatů neházeli peníze lidé, kteří pobírají sociální dávky.
Hrací automaty
Hrací automaty | Foto: Shutterstock

Praha - Počet povolených hracích automatů se v Česku meziročně zvedl takřka o pětinu. Zatímco k loňskému červnu povolilo ministerstvo financí 50 tisíc výherních přístrojů, počátkem června jich bylo zaregistrováno 59 tisíc. A to přesto, že od nového roku platí přísnější zákon, který má hazard výrazně omezit.

Hlavním důvodem nárůstu je podle předsedy sdružení Občané proti hazardu Martina Svobody to, že v novém zákonu padla hranice maximálně 30 hracích automatů na jednu hernu. "Je velká chyba, že padla," říká.

Náměstek ministra financí Ondřej Závodský ale tvrdí, že nárůst je jen papírový a většina nově povolených přístrojů není v provozu. Provozovatelé heren se jen "předzásobili" před platností nového zákona.

"Bohužel na to měli nárok a my jim vyhovět museli," říká. Podle něj ale většina takto vydaných povolení má platnost rok či dva a během následujícího roku tak vyprší povolení na 18 000 přístrojů.

"Důležité je, že za poslední dva roky klesl o pětinu počet heren," zdůraznil Závodský. Zatímco před dvěma lety bylo v zemi 6 100 heren, nyní jich je zhruba pět tisíc. Náměstek poukazuje i na to, že v roce 2011 bylo v zemi dokonce 78 000 povolených hracích automatů.

I trojnásobný nárůst

V některých městech přitom počet povolených automatů za poslední rok vzrostl několikanásobně - především v blízkosti hranic. Například v Jablonci nad Nisou toto číslo stouplo takřka trojnásobně - ze 156 na 420. A v Děčíně dokonce ze 138 na 450.

Ani v jednom z nich přitom nezaznamenali nárůst problémů s hazardem. "Nemáme zmapováno, zda povolená herní zařízení jsou skutečně provozována. Ale nevznikají nové provozovny a ke zhoršení situace nedošlo," uvedla vedoucí kanceláře děčínské primátorky Renata Silvarová.

Problémy podle primátora Petra Beitla nezaznamenal ani Jablonec nad Nisou. Tam se podle něj může hazard provozovat pouze v desítce kasin. "Nemáme žádné problémy spojené s jejich provozem," řekl.

Zakázku odstřelili odpůrci

Obce poukazují spíše na jiný problém. Nový zákon měl především přinést přísnou kontrolu hráčů a zabránit tomu, aby například v automatech nepromrhali sociální dávky. Každý hráč by se měl před hrou povinně přihlásit a systém by se automaticky zablokoval, kdyby na něm chtěli hrát lidé, kteří pobírají dávky. Ale také by třeba hráčům dával povinnou pauzu.

"Dokud nebude registr hráčů, tak si se závislými neporadíme," říká Beitl. "Předpokládáme, že jeho zavedením postupně dojde k redukci míst, kde je hazard provozován, neboť značná část cílové skupiny bude mít k hazardním hrám ztížený přístup," potvrzuje Silvarová.

Výběrové řízení na provozovatele vypsalo ministerstvo financí již loni v květnu. Ale po třech měsících je muselo zrušit. Podle Závodského tendr "sestřelili" odpůrci nového zákona - řízení prý paralyzovali stovkami doplňujících dotazů, a ministerstvo se proto rozhodlo, že vypíše novou soutěž. "Rádi bychom ji vypsali v létě," řekl Závodský.

Nasazení registru, který by problémovým hráčům zabránil v hraní, ale není reálné dřív než v roce 2020. Dá se totiž očekávat, že i nové výběrové řízení na zakázku v odhadovaném objemu 300 milionů korun budou provázet protesty. Její výherce pak bude mít 12 měsíců na to, aby registr vyvinul a nasadil.  

Provozovatelé hazardu registr nechtějí

To, že registr je v nedohlednu, už dlouho kritizuje Transparency International. "Ministerstvo financí se našim výtkám o nevysoutěžení registru hráčů bránilo argumentem, že se zpoždění předem očekávalo. S tím se dá souhlasit, pokud by se jednalo o zdržení v řádu několika měsíců. Nyní jsme ale v situaci, kdy půjde o zpoždění minimálně dvou let," uvádí ředitel TI David Ondráčka.

Pokud by registr hráčů nakonec vůbec nebyl zaveden, bylo by to podle něj velké vítězství hazardní lobby. "Je evidentní, že pokud má někdo opravdový zájem na tom, aby registr hráčů fungoval co nejpozději či vůbec, tak jsou to právě provozovatelé automatového hazardu," podotkl Ondráčka.

Registrace hráčů sice již funguje na internetu, kde má pomáhat i proti praní peněz prostřednictvím hazardních her. Ale nefunguje všude a důsledně. Jak již uvedly Hospodářské noviny, Finanční analytický úřad ministerstva financí vyšetřuje Sazku, protože nevyžaduje, aby se hráči při registraci legitimovali. A lze tak hrát i po zadání falešných údajů včetně rodného čísla.

"Jinými slovy hráčské konto společnosti Sazka lze teoreticky využít k praní špinavých peněz, což nás upřímně řečeno doslova šokovalo," říká Martin Svoboda, předseda Občanů proti hazardu.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Trump neudělí milost Bannonovi ani svému právníkovi, na seznamu je Lil Wayne

Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Podle ní se milosti dočká rapper Lil Wayne. Před koncem mandátu se Trump chystá podle dřívějších informací amerických médií omilostnit přes 100 lidí.

Zpěvák Lil Wayne čelí obvinění z nepovoleného ozbrojování poté, co policie našla v prosinci roku 2019 v jeho zavazadlech nabitou pozlacenou pistoli. Rapperovi bylo držení zbraní zakázáno kvůli záznamům v trestním rejstříku. Rapper se k porušení zákona přiznal a hrozí mu až deset let vězení.

Zpěvák Lil Wayne několikrát v uplynulém roce Trumpa podpořil. Na twitteru zveřejnil fotografii, na které pózuje s prezidentem, a kladně se vyjádřil i o některých reformách, které Trumpova administrativa připravovala.

Podle zdrojů agentury Reuters Trump neudělí milosti ani zakladateli portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Trump poradci údajně také odradili od toho, aby "preventivně" zastavil trestní stíhání proti sobě a členům své rodiny. Milosti by se naopak měl dočkat bývalý předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver, který byl odsouzen v roce 2015 na dvanáct let vězení za úplatkářství.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy