reklama
 
 

Online: Hasiči zažili kvůli sněhu rekordní noc, pražská zoo loví po městě vzácné ptáky

AKTUALIZOVÁNO 1. 3. 2016
reklama
Slezsko a většinu Moravy čeká během dne vydatné sněžení. Aktuální varování Českého hydrometeorologického ústavu se týká Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje. V Beskydech může napadnout kolem 30 nového sněhu. Naopak v Čechách už bude sněžit jen slabě. Od večera do středečního rána hrozí v celé republice tvorba náledí. Situaci sledujeme v online zpravodajství, pokud se chcete také zapojit, posílejte své postřehy a fotografie na domaci@aktualne.cz.

Sněhová kalamita v Česku

reklama
19:48

Počet poruch na vedení vysokého napětí se během dne podařilo snížit z pěti desítek na polovinu, řekla mluvčí společnosti ČEZ Soňa Holingerová. Potíže ale přetrvávají v tisících domácností hlavně na Příbramsku. Dodávky byly večer obnoveny v Mníšku pod Brdy u Prahy a na Říčansku a dříve během dne také na Českobrodsku, v severní části Prahy-východ, na jihovýchodě Benešovska a okolí Sedlčan.

15:33

Energetici stále evidují pět desítek poruch na vysokém napětí. Bez proudu jsou tudíž pořád tisíce domácností, kalamitní stav se zatím odvolávat nebude. V terénu je od pondělního večera nasazeno přes 200 pracovníků, pomáhají i smluvní firmy. "Aktuálně se nám podařilo obnovit většinu dodávek v Říčanech a Jílovém u Prahy. Daří se nám i na Příbramsku," uvedla mluvčí společnosti ČEZ Soňa Holingerová. Také na Českobrodsku, v severní části Prahy-východ, na jihovýchodě Benešovska a okolí Sedlčan byly dodávky obnoveny.

14:50
Silnice

Po dalším sněžení leží na silnicích v Plzeňském kraji mnohde rozbředlá vrstva sněhu, na vozovkách vyšších tříd se v nejvyšších partiích kraje drží uježděný sníh. Řada silnic je ale už holých a mokrých. Silničáři jsou v terénu a stahují sněhovou břečku a sypou silnice solí nebo drtí, řidiči ale musejí po celém kraji věnovat jízdě zvýšenou pozornost. Na několika místech také popadaly na silnice stromy vyvrácené tíhou napadaného sněhu, aktuálně například na jižním Plzeňsku v lese nedaleko Soběkur nebo u Zálesí.

14:45
Silnice

Během dopoledne se na jihu Čech stalo kvůli počasí 25 nehod, jeden člověk utrpěl vážnější zranění. Na většině území kraje napadl sníh, silnice namrzají. Jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. "Příčiny nehody jsou všude stejné. Řidič nepřizpůsobil rychlost povaze vozovky. Nehody se staly ve všech okresech kraje. Máme hlášeno jen jedno vážnější zranění v Českých Budějovicích," uvedl mluvčí krajských policistů Jiří Matzner.

14:33
Počasí

Sněhem lehce zapadal i Vsetín. "Přestalo sněžit a vypadá to tu jako v pohádce o Mrazíkovi. Sněhu není moc, ale na zimní atmosféru to stačí," hlásí čtenář Jan Tobolík.

Sníh ve Vsetíně Sníh ve Vsetíně. | Foto: Jan Tobolík
14:03

Kvůli počasí zažili hasiči náročnou noc. Ve většině případů vyjížděli k popadaným stromům a větvím.

13:45
Počasí

Na Jesenicku, kde v noci nad ránem napadlo ve vyšších polohách až deset centimetrů sněhu, začalo opět sněžit zhruba od 08:00. Jen v okolí Jeseníku připadly zhruba další čtyři centimetry. "Sněžit začalo znovu kolem 08:00, od té doby sněží po celou dobu, je to poměrně intenzivní sněžení. V kopcích může mít nákladní doprava problémy, na Videlském kříži stojí kamion. Vše je však sjízdné s opatrností. Nákladní doprava vázne, ale většinou se to za sypači rozjede," řekl dispečer jesenické správy silnic. Dodal, že jde o těžký mokrý sníh. "Máme hlášeny i drobnější stromy, které vlivem sněhu popadaly do silnic," doplnil.

13:22
Silnice

I přes sněžení jsou silnice v Moravskoslezském kraji bez větších komplikací sjízdné. Uzavřena stále zůstává pouze silnice I/56 mezi Ostravicí a Bílou na Frýdecko-Místecku, a to pro kamiony a nákladní vozidla s přívěsem. Úsek mezi Ostravicí a Bílou na silnici I/56, která je jedním z hlavních tahů na Slovensko, bývá uzavřen tradičně při zhoršeném počasí. Vede totiž kolem přehrady Šance, která zásobuje kraj pitnou vodou. Silničáři tam proto nesmějí používat chemické látky, jen inertní posyp. To dělá v kopcích kamionům potíže už při slabé vrstvě sněhu a silnici tam často zablokují.

12:55

V pražské zoo se pod tíhou sněhu protrhla voliéra a uletělo 18 ibisů. Nyní probíhá odchyt. Informace o jejich spatření mohou lidé oznámit na čísle +420 737 204 532.

12:40
Twitter

Zasněženou ambasádu USA v Praze vyfotil americký velvyslanec Andrew Schapiro.

12:33
Počasí

Sníh už padá v Ostravě. Krátce před polednem zde ležela zhruba pěticentimetrová vrstva, hlásí čtenář Petr Komínek.

Zasněžená Ostrava - Poruba Foto: Petr Kominek
11:58

Na řadě míst se už podařilo během dopoledne obnovit dodávky proudu, problémy se ale objevily v jiných lokalitách. Příčinou poruch je pád sněhem přetížených stromů a větví na elektrické vedení. "Poruch je stále zhruba pět desítek, nějaké ubyly, nějaké přibyly. V současné době máme dobrou zprávu, že nepřibývají, nicméně ubývají pomalu," uvedla mluvčí společnosti ČEZ Soni Holingerové. Bez proudu tak zůstávají tisíce domácností. Podle ní jde o mravenčí práci, protože na jedné lince může být poruch několik. "Opravíme jednu část vedení, kde je spadlý strom, vedení zapneme, ale za 300 metrů je další strom," podotkla.

11:19

Co by měl udělat každý správný řidič, než vyrazí na zasněženou silnici? Přečtěte si přehled rad od pražských hasičů.

11:10

Od večera hrozí na celém území České republiky náledí, varují meteorologové. Výstraha platí až do středečního rána.

10:55
Silnice

Kvůli srážce nákladního a osobního auta je omezena doprava na státní silnici I/37 u Nasavrk. Policie řídí provoz kyvadlově.

10:37
Twitter

Zatímco jsou všechny české kraje pod sněhem, na jihu Moravy je zatím jarní počasí. To se ale během dne změní, alespoň podle meteorologů.

10:25

Podle předpovědi meteorologů bude v Čechách během dne od západu ubývat srážek a oblačnost se začne protrhávat. Slezsko a většinu Moravy čeká během dnešního dne vydatné sněžení. Aktuální varování Českého hydrometeorologického ústavu se týká Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje.

10:12
Twitter

Ne všude přes noc sněžilo.

9:55
Silnice

Dopravu ve středních Čechách stále komplikují zbytky sněhu, místy je na silnicích ledovka. Problémy způsobují také stromy, které neunesly tíhu sněhu a spadly na vozovku. Dopoledne například jeden zkomplikoval jízdu po dálnici D4 u Jíloviště ve směru na Příbram. Zcela neprůjezdná je kvůli počasí trasa přes Břežanské údolí, která vede paralelně s Pražským okruhem a je řidiči hodně využívaná.

autoři: Domácí, ČTK | 29. 2. 2016

Související

    Hlavní zprávy

    reklama

    Sponzorované odkazy

    reklama