Sobota, nejteplejší den roku. Vedra v Česku jen tak neskončí

Přenos skončil
Teploty zůstanou v Česku vysoké až do začátku září. Příští týden bude znovu až 37 stupňů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Česká republika - Sobota překonala páteční vedra a stala se nejteplejším dnem roku. Teploty v Česku dosáhly 39,8 stupně, které meteorologové naměřili v Řeži a Dobřichovicích u Prahy. Absolutní český rekord - 40,4 stupně - ale odolal.

Tropické teploty v Česku potrvají celý víkend. Dnes podle meteorologů dosáhnou až 38 stupňů. V neděli mají na Moravě a ve Slezsku dosahovat 33 až 37 stupňů Celsia, v Čechách se pravděpodobně o něco ochladí, ale rtuť má stále přesahovat tropickou třicítku. Až 37 stupňů má být i v příštím týdnu.

Události související s mimořádně teplým a suchým počasím jsme sledovali v online reportáži.

Přenos skončil
20:04

Na dvou místech jižní Moravy se dnes hasiči potýkali s rozsáhlými požáry porostu. U Koběřic nedaleko Vyškova likvidovali požár, jenž zachvátil pět hektarů posečeného pole. V Krasové na Blanensku do večera hasili plameny, které zničily asi dva hektary lesa. Na každém z míst zasahovalo přibližně 50 hasičů.

19:59

Po zásahu bleskem zemřela žena v zahrádkářské kolonii v karlovarské čtvrti Tuhnice. Resuscitovat se ji pokoušel její manžel, žena ale svým zraněním na místě podlehla.

Mluvčí krajské záchranky doporučuje nevycházet při bouřce zbytečně ven. Větší nebezpečí zásahu bleskem hrozí v otevřeném terénu nebo na vyvýšeném místě poblíž železných konstrukcí nebo osamocených stromů. Nebezpečí se zvyšuje i při koupání.

19:20

Teplotní rekordy pro dnešní den byly na Vysočině překonány na sedmi měřicích stanicích. Nejvíc, 35,8 stupně Celsia, naměřili meteorologové v Havlíčkově Brodě. Dosavadní rekord z roku 1992 tam měl hodnotu rovných 34 stupňů.

Foto: Michaela Hasíková/Economia
18:55

Nejtepleji v Moravskoslezském kraji dnes bylo v Ostravě - Porubě, kde  meteorologové zaznamenali rovných 37 stupňů Celsia. Před dvěma lety tam ale meteorologové naměřili 38 stupňů Celsia. Teplotní rekordy dnes padly v kraji na dvou stanicích, které měří déle než dvacet let: V Oticích u Opavy teplota dosáhla 35,8 stupně Celsia, což bylo o 0,2 stupně více než dosavadní maximum z roku 1992. V Městě Albrechticích-Žárech na Bruntálsku naměřili 35,2 stupně Celsia. Dosavadní rekord z roku 2013 činil 34,7 stupně.

18:42

Teplotní rekordy dnes padly na všech měřících stanicích v Ústeckém a Libereckém kraji. Nejvyšší teplotu 39,1 stupně Celsia zaznamenali meteorologové na stanici Vaňov v Ústí nad Labem. Druhým nejteplejším místem v Ústeckém kraji byly Doksany s 38,9 stupni Celsia V Libereckém kraji bylo dnes nejtepleji v České Lípě - meteorologové tam naměřili 38,6 stupně Celsia, to je nejvíce za 71 let měření.

18:38

V Olomouckém kraji byl dnes překonán teplotní rekord jen v Javorníku na Jesenicku, kde bylo naměřeno 38,2 stupně Celsia. Jedná se také o dnešní nejvyšší teplotu v Olomouckém kraji. Dosavadní rekord v Javorníku z roku 2013 činil 37,2 stupně.

18:31

Středočeští hasiči kvůli pokračujícímu suchu dál vyjíždějí k požárům lesů a polí. Od rána evidují pět desítek událostí, z toho dvě desítky požárů, což je nadprůměrný počet. Hořelo například pole na Rakovnicku a na Benešovsku, odpoledne hasiči vyjížděli k lesnímu požáru u Lhoty v okrese Praha-východ.

18:28

Na jihu Čech dnes bylo nejtepleji v Táboře a ve Vráži u Písku. Obě měřicí stanice shodně zaznamenaly 37,3 stupně Celsia.

18:23

Hasiči od dopoledne likvidují požár lesa v části chráněné krajinné oblasti Jizerské hory. Oheň se rozšířil na plochu 100x100 metrů v nepřístupném terénu na vrcholu Měděnce nedaleko Nového Města pod Smrkem. I díky pomoci vrtulníku se podařilo uhasit požár v korunách stromů, zásah ale ještě minimálně několik hodin potrvá.

18:21

V Praze na Karlově bylo naměřeno 38,9 stupně. Teplotní rekordy padly podle ČHMÚ na většině ze 140 meteorologických stanic, kde se měří již déle než 30 let.

18:13

Nejvyšší dnešní teplotu shodně zaznamenaly meteorologické stanice v Husinci-Řeži v okrese Praha-východ a Dobřichovicích na Praze-západ. Rtuť se dostala těsně pod čtyřicítku, na absolutní rekord z 20. srpna 2012 chybělo jen šest desetin stupně. Nad 39 stupňů bylo ještě v Ústí nad Labem na stanici Vaňov, a to 39,1 stupně.

Foto: Vojtěch Marek
18:08

Teploty v Česku dosáhly 39,8 stupně, které meteorologové naměřili v Řeži a Dobřichovicích u Prahy.  Dnešek tak překonal páteční vedra  a stal se nejteplejším dnem roku. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav. Na většině stanic měřících déle než 30 let padly rekordy, ale absolutní český rekord 40,4 stupně odolal.

16:30

Smogová situace v několika krajích zřejmě kvůli vedru potrvá i v příštích dnech. Nyní je vyhlášena v části Čech a na jižní Moravě kvůli ozonu. V neděli se sice v Čechách mírně ochladí, což by mohlo množství ozonu snížit, ale příští týden budou vedra opět v celé republice pokračovat.

Kvůli vysokým teplotám se v ovzduší zvýšila koncentrace takzvaného přízemního ozonu. Jedná se o zdraví škodlivou látku, která způsobuje podráždění dýchacích cest a očí, bolesti hlavy a zvyšuje riziko astmatického záchvatu. Smogová situace kvůli ozonu nyní platí až do odvolání v Praze a Středočeském, Ústeckém a Jihomoravském kraji. Vyhlášena byla ve čtvrtek i v části Moravskoslezského kraje, kde ji ale již v pátek meteorologové odvolali.

15:28

Objem srážek zůstane podle ČHMÚ pod dlouhodobým průměrem, zvláště v příštím týdnu. "V dalších třech týdnech by se srážky měly pohybovat kolem dlouhodobého průměru, avšak jejich rozložení na území České republiky může být v důsledku srážek z velké části bouřkového charakteru nerovnoměrné s velkými lokálními rozdíly," oznámili meteorologové. Sucha a vysoké nebezpečí požárů proto budou minimálně v příštím týdnu pokračovat.

Foto: Radek Nohl
15:15

V příštím týdnu budou podle týdenní předpovědi ústavu teploty dosahovat až ke 37 stupňům. V následujících týdnech by měla horní hranice nejvyšších teplot klesat na 30 stupňů, poté na 28 stupňů a na přelomu srpna a září na 27 stupňů.

15:10

Teploty zůstanou v Česku vysoké až do začátku září. Největší vedra budou příští týden, a to až 37 stupňů, později ale budou zřejmě postupně klesat pod třicítku. Vyplývá to z měsíčního výhledu a předpovědi počasí, který dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav. Objem srážek přitom bude podprůměrný, takže zřejmě budou pokračovat sucha s vyšším rizikem požárů.

Foto: Ludvík Hradilek
14:55

V rybníku v Petříkově u Prahy se dnes odpoledne topila žena a dítě. Po vytažení na břeh je záchranáři převezli ve velmi vážném stavu do nemocnice. Událost se stala zhruba hodinu po poledni. "Jejich stav byl velmi vážný. Jak tam byli dlouho a co se vlastně stalo, se prošetřuje," uvedla mluvčí středočeské policie Štěpánka Zatloukalová.

14:33

Tropické teploty v noci zaznamenala třetina meteorologických stanic v republice. Nejvyšší - přes 25 stupňů - byla v Seči na Chrudimsku.  Naopak na nejchladnějším místě - šumavské stanici Kvilda-Perla na Prachaticku naměřili pouhých 4,6 stupně.

14:10

Hasiči od dopoledne likvidují požár lesa v části chráněné krajinné oblasti Jizerské hory. Hoří v nepřístupném terénu na vrcholu Měděnce nedaleko Nového Města pod Smrkem, likvidaci požáru komplikuje i vítr. "Požár se rozšířil i do korun stromů, proto byl povolán k hašení i vrtulník," uvedl řídící důstojník hasičů Josef Hanzl. Hanzl. Hasičům byl původně nahlášen požár na ploše 30x30 metrů, rozšířil se na 50x50 metrů. "Je těžké dostat tam vodu i techniku," řekl řídící důstojník. Hasičům v tom pomáhá i horská služba.

13:30

Velmi vysoké teploty budou pokračovat i v dalších dnech příštího týdne, očekává Český hydrometeorologický ústav. Zítra - tedy v neděli - mají nejvyšší teploty na Moravě a ve Slezsku dosahovat 33 až 37 stupňů Celsia, zatímco v Čechách se oproti dnešku pravděpodobně o něco ochladí - nejvyšší teploty mají činit 29 až 33 stupňů. Ojediněle se mohou podle meteorologů objevit bouřky. Už ve čtvrtek meteorologové uvedli, že sucho bude pokračovat nejméně 14 dní.

12:25

Tropické teploty, vyprahlá půda, málo srážek a vysychající potoky. Prognózy říkají, že se má scénář letošního léta v budoucnosti opakovat. Období sucha se budou prohlubovat a prodlužovat a odborníci varují, že by se na to měli lidé co nejlépe připravit. Čtěte podrobněji v samostatném článku.

Foto: Ludvík Hradilek
12:10

Lidé by měli kvůli horku omezit pohyb a tělesnou zátěž venku a pobyt na přímém slunci. Zejména ve stojících autech na sluníčku by lidé neměli nechávat děti, ale ani zvířata. V nejnovější výstraze to zopakoval Český hydrometeorologický ústav. Odborníci také doporučují pít dostatek tekutin, u menších dětí dva litry denně a u starších dětí a dospělých až tři litry. Kvůli suchu se nedoporučuje rozdělávání ohňů v přírodě, nadále platí výstraha před zvýšeným nebezpečím vzniku požárů.

12:05

Na Vysočině likvidovali hasiči během pátku 13 požárů v přírodě. Celkově způsobily škodu zhruba za 1,5 milionu korun. Nejvíc hasiče zaměstnalo hašení dvacetihektarového pole s obilím u obce Jiřičky blízko Křelovic (požár způsobila technická závada na stroji) a obilného pole a lesa na sedmi hektarech pozemků u Bělé na Havlíčkobrodsku (také tento požár vznikl od zemědělské techniky). Od začátku týdne do pátku zasahovali hasiči na Vysočině u více než tří desítek požárů v přírodním prostředí, které vznikly kvůli dlouhodobému suchu.

11:50

I v neděli budou v Česku podle meteorologů silná vedra, na Moravě a ve Slezsku až 37 stupňů. I ve zbytku republiky ale budou teploty kolem 30 stupňů, nebo i výše. Vyplývá to z dnes zveřejněné výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu a předpovědi počasí. Dnes podle meteorologů teploty dosáhnou až 38 stupňů.

11:25

Hasiči stále zasahují u požáru lesa mezi Dobřívem a Pavlovskem na Rokycansku. Požár už ale mají pod kontrolou, na místě je deset jednotek a celkem 50 hasičů. Oheň se v pátek dostal i do korun stromů, s hašením pomáhaly vrtulníky. "Na místě zůstaneme po celý zbytek dne, situaci pak budeme sledovat i nadále," informoval řídící důstojník zasahujících hasičů.

10:19

Horko bylo i v noci.

10:03

Pátek byl podle meteorologů nejteplejším dnem roku. Podívejte se, jak se lidé na různých místech Česka s vedry vypořádávali ZDE.

Foto: Vojtěch Marek
10:00

Kam k vodě? Vyberte si, kam se vybrat v přehledné grafice ZDE.

9:58

Stejně jako jako v předchozích dnech se rtuť teploměrů opět vyšplhá až ke hranici 40 stupňů. Záchranáři proto vyzývají občany, aby nepobývali na přímém slunci a dbali na pitný režim. Hasiči zase varují před hrozícími požáry.

9:36

Dobrý den z pražské redakce. Vítejte u online reportáže, v níž budeme sledovat události související s vedrem a suchem, které v posledních dnech sužují celou zemi.

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 8. 8. 2015 19:25
 

Právě se děje

před 15 minutami

Mönchengladbach podlehl Schalke a může přijít o druhé místo

Na úvod jarní části německé fotbalové ligy zvítězilo Schalke 04 nad Mönchengladbachem 2:0. Poražená Borussia promarnila šanci na posun do čela tabulky a může přijít o druhé místo, pokud Bayern Mnichov porazí v neděli v Berlíně Herthu.

Schalke vyhrálo díky brankám z úvodu druhého poločasu. V 48. minutě se posedmé v sezoně trefil německý reprezentant Suat Serdar, který je nejlepším střelcem týmu. O deset minut později zvýšil Michael Gregoritsch, který přišel v zimě na hostování z Augsburgu. Svěřenci trenéra Davida Wagnera se dostali na čtvrté místo před rivaly z Dortmundu.

Německá fotbalová liga - 18. kolo:

Schalke - Mönchengladbach 2:0 (48. Serdar, 58. Gregoritsch).

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu dolarů muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí americká farmaceutická a kosmetická společnost Johnson & Johnson (J&J) 6,8 milionu dolarů (přes 154 milionů Kč), a ne osm miliard dolarů. O dnešním rozhodnutí odvolacího soudu ve Filadelfii informovala agentura Reuters. Důvod snížení náhrady škody soud ve zveřejněných dokumentech neuvádí.

O odškodnění ve výši osm miliard dolarů soud rozhodl loni 8. října. Agentura Reuters tehdy napsala, že výsledná suma bude po odvolání výrazně nižší a první soudní rozhodnutí je varovným signálem pro firmu.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Slovinští házenkáři na ME porazili i Island a mají čtvrtou výhru

Překvapivě úspěšné tažení slovinských házenkářů evropským šampionátem nepřerušil ani Island, který jim na úvod druhé čtvrtfinálové skupiny podlehl 27:30. Osmý tým předloňského mistrovství Evropy vyhrál i čtvrtý zápas na turnaji a míří za postupem do semifinále. V něm byli Slovinci na Euru zatím jen jednou, když v roce 2004 na domácí půdě vybojovali stříbrné medaile.

Stoprocentní bilanci si drží také jeden z favoritů Norsko. Vicemistři světa porazili Maďarsko 36:29 a vedou tabulky před Slovinskem. Norové vedli po 18 minutách už 15:5. Sedmi góly se podílela na jasné výhře jejich hvězda Sander Sagosen.

Kromě Slovinců překvapují dál také portugalští házenkáři, kteří hrají na mistrovství Evropy po 14 letech. Spolupořadatele turnaje Švédy deklasovali 35:25 a obhájci stříbrných medailí jsou na pokraji vyřazení. Portugalci jsou v tabulce třetí.

Slovinské reprezentanty vede od úspěchu k úspěchu švédský trenér Ljubomir Vranjes, který mužstvo převzal teprve před měsícem. Šestačtyřicetiletý rodák z Göteborgu jako hráč získal tři evropské tituly a jedno světové zlato. V minulosti už trénoval srbskou a maďarskou reprezentaci. Nyní vede souběžně se slovinským výběrem švédský IFK Kristianstad. V základní skupině se svými svěřenci vyzrál i na národní tým své rodné země.

Mistrovství Evropy házenkářů:

Čtvrtfinálová skupina II (Malmö):

Slovinsko - Island 30:27 (15:14), Norsko - Maďarsko 36:29 (20:12), Portugalsko - Švédsko 35:25 (15:12).

Tabulka:

1. Norsko 2 2 0 0 70:57 4
2. Slovinsko 2 2 0 0 51:46 4
3. Portugalsko 2 1 0 1 63:59 2
4. Maďarsko 2 1 0 1 53:54 2
5. Island 2 0 0 2 45:54 0
6. Švédsko 2 0 0 2 44:56 0
Zdroj: ČTK
Další zprávy