Sobota, nejteplejší den roku. Vedra v Česku jen tak neskončí

Přenos skončil
Teploty zůstanou v Česku vysoké až do začátku září. Příští týden bude znovu až 37 stupňů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Česká republika - Sobota překonala páteční vedra a stala se nejteplejším dnem roku. Teploty v Česku dosáhly 39,8 stupně, které meteorologové naměřili v Řeži a Dobřichovicích u Prahy. Absolutní český rekord - 40,4 stupně - ale odolal.

Tropické teploty v Česku potrvají celý víkend. Dnes podle meteorologů dosáhnou až 38 stupňů. V neděli mají na Moravě a ve Slezsku dosahovat 33 až 37 stupňů Celsia, v Čechách se pravděpodobně o něco ochladí, ale rtuť má stále přesahovat tropickou třicítku. Až 37 stupňů má být i v příštím týdnu.

Události související s mimořádně teplým a suchým počasím jsme sledovali v online reportáži.

Přenos skončil
20:04

Na dvou místech jižní Moravy se dnes hasiči potýkali s rozsáhlými požáry porostu. U Koběřic nedaleko Vyškova likvidovali požár, jenž zachvátil pět hektarů posečeného pole. V Krasové na Blanensku do večera hasili plameny, které zničily asi dva hektary lesa. Na každém z míst zasahovalo přibližně 50 hasičů.

19:59

Po zásahu bleskem zemřela žena v zahrádkářské kolonii v karlovarské čtvrti Tuhnice. Resuscitovat se ji pokoušel její manžel, žena ale svým zraněním na místě podlehla.

Mluvčí krajské záchranky doporučuje nevycházet při bouřce zbytečně ven. Větší nebezpečí zásahu bleskem hrozí v otevřeném terénu nebo na vyvýšeném místě poblíž železných konstrukcí nebo osamocených stromů. Nebezpečí se zvyšuje i při koupání.

19:20

Teplotní rekordy pro dnešní den byly na Vysočině překonány na sedmi měřicích stanicích. Nejvíc, 35,8 stupně Celsia, naměřili meteorologové v Havlíčkově Brodě. Dosavadní rekord z roku 1992 tam měl hodnotu rovných 34 stupňů.

Foto: Michaela Hasíková/Economia
18:55

Nejtepleji v Moravskoslezském kraji dnes bylo v Ostravě - Porubě, kde  meteorologové zaznamenali rovných 37 stupňů Celsia. Před dvěma lety tam ale meteorologové naměřili 38 stupňů Celsia. Teplotní rekordy dnes padly v kraji na dvou stanicích, které měří déle než dvacet let: V Oticích u Opavy teplota dosáhla 35,8 stupně Celsia, což bylo o 0,2 stupně více než dosavadní maximum z roku 1992. V Městě Albrechticích-Žárech na Bruntálsku naměřili 35,2 stupně Celsia. Dosavadní rekord z roku 2013 činil 34,7 stupně.

18:42

Teplotní rekordy dnes padly na všech měřících stanicích v Ústeckém a Libereckém kraji. Nejvyšší teplotu 39,1 stupně Celsia zaznamenali meteorologové na stanici Vaňov v Ústí nad Labem. Druhým nejteplejším místem v Ústeckém kraji byly Doksany s 38,9 stupni Celsia V Libereckém kraji bylo dnes nejtepleji v České Lípě - meteorologové tam naměřili 38,6 stupně Celsia, to je nejvíce za 71 let měření.

18:38

V Olomouckém kraji byl dnes překonán teplotní rekord jen v Javorníku na Jesenicku, kde bylo naměřeno 38,2 stupně Celsia. Jedná se také o dnešní nejvyšší teplotu v Olomouckém kraji. Dosavadní rekord v Javorníku z roku 2013 činil 37,2 stupně.

18:31

Středočeští hasiči kvůli pokračujícímu suchu dál vyjíždějí k požárům lesů a polí. Od rána evidují pět desítek událostí, z toho dvě desítky požárů, což je nadprůměrný počet. Hořelo například pole na Rakovnicku a na Benešovsku, odpoledne hasiči vyjížděli k lesnímu požáru u Lhoty v okrese Praha-východ.

18:28

Na jihu Čech dnes bylo nejtepleji v Táboře a ve Vráži u Písku. Obě měřicí stanice shodně zaznamenaly 37,3 stupně Celsia.

18:23

Hasiči od dopoledne likvidují požár lesa v části chráněné krajinné oblasti Jizerské hory. Oheň se rozšířil na plochu 100x100 metrů v nepřístupném terénu na vrcholu Měděnce nedaleko Nového Města pod Smrkem. I díky pomoci vrtulníku se podařilo uhasit požár v korunách stromů, zásah ale ještě minimálně několik hodin potrvá.

18:21

V Praze na Karlově bylo naměřeno 38,9 stupně. Teplotní rekordy padly podle ČHMÚ na většině ze 140 meteorologických stanic, kde se měří již déle než 30 let.

18:13

Nejvyšší dnešní teplotu shodně zaznamenaly meteorologické stanice v Husinci-Řeži v okrese Praha-východ a Dobřichovicích na Praze-západ. Rtuť se dostala těsně pod čtyřicítku, na absolutní rekord z 20. srpna 2012 chybělo jen šest desetin stupně. Nad 39 stupňů bylo ještě v Ústí nad Labem na stanici Vaňov, a to 39,1 stupně.

Foto: Vojtěch Marek
18:08

Teploty v Česku dosáhly 39,8 stupně, které meteorologové naměřili v Řeži a Dobřichovicích u Prahy.  Dnešek tak překonal páteční vedra  a stal se nejteplejším dnem roku. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav. Na většině stanic měřících déle než 30 let padly rekordy, ale absolutní český rekord 40,4 stupně odolal.

16:30

Smogová situace v několika krajích zřejmě kvůli vedru potrvá i v příštích dnech. Nyní je vyhlášena v části Čech a na jižní Moravě kvůli ozonu. V neděli se sice v Čechách mírně ochladí, což by mohlo množství ozonu snížit, ale příští týden budou vedra opět v celé republice pokračovat.

Kvůli vysokým teplotám se v ovzduší zvýšila koncentrace takzvaného přízemního ozonu. Jedná se o zdraví škodlivou látku, která způsobuje podráždění dýchacích cest a očí, bolesti hlavy a zvyšuje riziko astmatického záchvatu. Smogová situace kvůli ozonu nyní platí až do odvolání v Praze a Středočeském, Ústeckém a Jihomoravském kraji. Vyhlášena byla ve čtvrtek i v části Moravskoslezského kraje, kde ji ale již v pátek meteorologové odvolali.

15:28

Objem srážek zůstane podle ČHMÚ pod dlouhodobým průměrem, zvláště v příštím týdnu. "V dalších třech týdnech by se srážky měly pohybovat kolem dlouhodobého průměru, avšak jejich rozložení na území České republiky může být v důsledku srážek z velké části bouřkového charakteru nerovnoměrné s velkými lokálními rozdíly," oznámili meteorologové. Sucha a vysoké nebezpečí požárů proto budou minimálně v příštím týdnu pokračovat.

Foto: Radek Nohl
15:15

V příštím týdnu budou podle týdenní předpovědi ústavu teploty dosahovat až ke 37 stupňům. V následujících týdnech by měla horní hranice nejvyšších teplot klesat na 30 stupňů, poté na 28 stupňů a na přelomu srpna a září na 27 stupňů.

15:10

Teploty zůstanou v Česku vysoké až do začátku září. Největší vedra budou příští týden, a to až 37 stupňů, později ale budou zřejmě postupně klesat pod třicítku. Vyplývá to z měsíčního výhledu a předpovědi počasí, který dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav. Objem srážek přitom bude podprůměrný, takže zřejmě budou pokračovat sucha s vyšším rizikem požárů.

Foto: Ludvík Hradilek
14:55

V rybníku v Petříkově u Prahy se dnes odpoledne topila žena a dítě. Po vytažení na břeh je záchranáři převezli ve velmi vážném stavu do nemocnice. Událost se stala zhruba hodinu po poledni. "Jejich stav byl velmi vážný. Jak tam byli dlouho a co se vlastně stalo, se prošetřuje," uvedla mluvčí středočeské policie Štěpánka Zatloukalová.

14:33

Tropické teploty v noci zaznamenala třetina meteorologických stanic v republice. Nejvyšší - přes 25 stupňů - byla v Seči na Chrudimsku.  Naopak na nejchladnějším místě - šumavské stanici Kvilda-Perla na Prachaticku naměřili pouhých 4,6 stupně.

14:10

Hasiči od dopoledne likvidují požár lesa v části chráněné krajinné oblasti Jizerské hory. Hoří v nepřístupném terénu na vrcholu Měděnce nedaleko Nového Města pod Smrkem, likvidaci požáru komplikuje i vítr. "Požár se rozšířil i do korun stromů, proto byl povolán k hašení i vrtulník," uvedl řídící důstojník hasičů Josef Hanzl. Hanzl. Hasičům byl původně nahlášen požár na ploše 30x30 metrů, rozšířil se na 50x50 metrů. "Je těžké dostat tam vodu i techniku," řekl řídící důstojník. Hasičům v tom pomáhá i horská služba.

13:30

Velmi vysoké teploty budou pokračovat i v dalších dnech příštího týdne, očekává Český hydrometeorologický ústav. Zítra - tedy v neděli - mají nejvyšší teploty na Moravě a ve Slezsku dosahovat 33 až 37 stupňů Celsia, zatímco v Čechách se oproti dnešku pravděpodobně o něco ochladí - nejvyšší teploty mají činit 29 až 33 stupňů. Ojediněle se mohou podle meteorologů objevit bouřky. Už ve čtvrtek meteorologové uvedli, že sucho bude pokračovat nejméně 14 dní.

12:25

Tropické teploty, vyprahlá půda, málo srážek a vysychající potoky. Prognózy říkají, že se má scénář letošního léta v budoucnosti opakovat. Období sucha se budou prohlubovat a prodlužovat a odborníci varují, že by se na to měli lidé co nejlépe připravit. Čtěte podrobněji v samostatném článku.

Foto: Ludvík Hradilek
12:10

Lidé by měli kvůli horku omezit pohyb a tělesnou zátěž venku a pobyt na přímém slunci. Zejména ve stojících autech na sluníčku by lidé neměli nechávat děti, ale ani zvířata. V nejnovější výstraze to zopakoval Český hydrometeorologický ústav. Odborníci také doporučují pít dostatek tekutin, u menších dětí dva litry denně a u starších dětí a dospělých až tři litry. Kvůli suchu se nedoporučuje rozdělávání ohňů v přírodě, nadále platí výstraha před zvýšeným nebezpečím vzniku požárů.

12:05

Na Vysočině likvidovali hasiči během pátku 13 požárů v přírodě. Celkově způsobily škodu zhruba za 1,5 milionu korun. Nejvíc hasiče zaměstnalo hašení dvacetihektarového pole s obilím u obce Jiřičky blízko Křelovic (požár způsobila technická závada na stroji) a obilného pole a lesa na sedmi hektarech pozemků u Bělé na Havlíčkobrodsku (také tento požár vznikl od zemědělské techniky). Od začátku týdne do pátku zasahovali hasiči na Vysočině u více než tří desítek požárů v přírodním prostředí, které vznikly kvůli dlouhodobému suchu.

11:50

I v neděli budou v Česku podle meteorologů silná vedra, na Moravě a ve Slezsku až 37 stupňů. I ve zbytku republiky ale budou teploty kolem 30 stupňů, nebo i výše. Vyplývá to z dnes zveřejněné výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu a předpovědi počasí. Dnes podle meteorologů teploty dosáhnou až 38 stupňů.

11:25

Hasiči stále zasahují u požáru lesa mezi Dobřívem a Pavlovskem na Rokycansku. Požár už ale mají pod kontrolou, na místě je deset jednotek a celkem 50 hasičů. Oheň se v pátek dostal i do korun stromů, s hašením pomáhaly vrtulníky. "Na místě zůstaneme po celý zbytek dne, situaci pak budeme sledovat i nadále," informoval řídící důstojník zasahujících hasičů.

10:19

Horko bylo i v noci.

10:03

Pátek byl podle meteorologů nejteplejším dnem roku. Podívejte se, jak se lidé na různých místech Česka s vedry vypořádávali ZDE.

Foto: Vojtěch Marek
10:00

Kam k vodě? Vyberte si, kam se vybrat v přehledné grafice ZDE.

9:58

Stejně jako jako v předchozích dnech se rtuť teploměrů opět vyšplhá až ke hranici 40 stupňů. Záchranáři proto vyzývají občany, aby nepobývali na přímém slunci a dbali na pitný režim. Hasiči zase varují před hrozícími požáry.

9:36

Dobrý den z pražské redakce. Vítejte u online reportáže, v níž budeme sledovat události související s vedrem a suchem, které v posledních dnech sužují celou zemi.

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 8. 8. 2015 19:25
 

Právě se děje

před 40 minutami

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy