reklama
 
 

Na jaro ještě zapomeňte. Českem projde studená fronta a přinese silný vítr

Aktualizováno 3. 3. 2019 13:21
Na celém území Česka s výjimkou Zlínského kraje bude v pondělí a v úterý silný vítr. Ten bude souviset se studenou frontou, která přejde přes Česko od západu.

V nárazech bude mít vítr rychlost až 90 kilometrů v hodině. Nejsilnější poryvy meteorologové očekávají zejména v západní polovině Čech v pondělí kolem poledne. Vyplývá z to z nedělního varování Českého hydrometeorologického ústavu.

Silný vítr bude souviset se studenou frontou, která přejde přes Česko od západu. Od pondělního dopoledne až do úterního odpoledne budou místy nárazy větru o rychlosti 55 až 70 kilometrů v hodině. Na západě Čech mohou mít rychlost až 90 kilometrů v hodině. V úterý odpoledne bude vítr slábnout.

Lidé by podle doporučení meteorologů měli odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, jako jsou květináče či zahradní nábytek. Na horách je nutné omezit túry a nevydávat se do hřebenových partií. Kvůli silnému větru by měli být opatrní také motoristé.

Varování meteorologů před silným větrem platí od pondělních 10:00 do úterních 14:00 pro kraje Karlovarský, Plzeňský, Ústecký, Liberecký, Jihočeský, Středočeský a pro Prahu. Pro Královéhradecký a Pardubický kraj spolu s Vysočinou, Olomouckým a Moravskoslezským krajem platí výstraha od pondělí 14:00 do úterý 14:00.

Vítr zastavil lanovku na Sněžku

Kvůli silnému větru se v neděli nerozjel horní úsek lanovky na Sněžku. Nepojede zřejmě ani v příštích dnech. Spodní část lanovky z Pece na Růžovou horu je v provozu. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině.

Na Sněžce byla ráno mlha, minus dva stupně Celsia, pocitová teplota minus 8,5 stupně Celsia a vítr dosahoval rychlosti až 90 kilometrů v hodině. Podle meteorologů by měl vát silný vítr po většinu dne.

"Musíme se řídit podle větru, když se to změní, lanovku pustíme," řekl ČTK strojník lanovky.

Horní úsek se nerozjel ani v sobotu ráno. Z Růžové hory to je na vrchol Sněžky pěšky asi 2,5 kilometru.

Lanovku na Sněžku tvoří dva úseky, Pec pod Sněžkou - Růžová hora a Růžová hora - Sněžka. Celková délka lanové dráhy je asi 3,5 kilometru.

Z hlediska převýšení a počasí jde v ČR o nejextrémnější kabinovou lanovku. Převýšení lanové dráhy z dolní stanice v Peci do horní stanice na Sněžce je přes 700 metrů. První úsek má převýšení asi 510 metrů, druhý 260 metrů.

Krkonoše svírá tuhá zima

Na hřebenech Krkonoš je okolo 220 centimetrů sněhu a platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti. Na hřebenech by mělo v neděli  mrznout.

Horská služba Krkonoše vydala upozornění před zledovatělým terénem.

V nižších polohách pod 1000 metrů nad mořem je sněhová pokrývka podmáčená vlivem deště a hrozí tam laviny z mokrého sněhu. V lavinových katastrech, ke kterým patří také Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý nebo Modrý důl, hrozí laviny středních rozměrů, které se zastaví většinou ještě na svahu.

V lavinových katastrech, ke kterým patří také Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý nebo Modrý důl, hrozí laviny středních rozměrů, které se zastaví většinou ještě na svahu.

Video: Sníh, kam jen oko dohlédne. Projeli jsme se s rolbařem na sjezdovce v Rokytnici nad Jizerou

Sníh, kam jen oko dohlédne. Projeli jsme se s rolbařem na sjezdovce v Rokytnici nad Jizerou | Video: Tomáš Vocelka |  01:38

autor: ČTK | 3. 3. 2019 10:27

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama