Bouřka se prohnala Českem: V Kladně padaly centimetrové kroupy, zatopené byly sklepy i silnice

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 23. 5. 2016 22:22
Západní polovinou Čech se prohnaly bouřky. V Kladně podle zasahujících hasičů padaly centimetrové kroupy, bouřka polámala i strom, který bránil dopravě a policie musela provoz usměrňovat. "Během pozdního večera a noci na úterý budou bouřky přecházet zejména na západě a jihozápadě Čech do trvalejšího deště," psalo se ve výstraze na webu ČHMÚ. Po bouřkách se na západě Čech ochladilo. Teploty zůstávají kolem 15 °C.
Foto: Facebook hasiči Mokropsy

Praha - Česko zasáhly silné bouřky, které někde doprovázelo krupobití a přívalový déšť. Kroupy padaly například na Kladensku nebo Příbramsku. V obci Milín poškodily několik vozů a nemovitostí. Krupobití zaznamenali třeba i v jižních Čechách na Prachaticku a Strakonicku.

V Ústeckém kraji po bouřkách čerpají vodu nejvíc na Litoměřicku. Voda z přívalových dešťů zaplavila některé silnice. "V tuto chvíli máme už dvě desítky výjezdů, nejvíc na Litoměřicku v okolí Lovosic a Libochovic, a také na Ústecku. Až na jeden spadlý strom jde výhradně o čerpání vody," řekl večer ČTK operační důstojník hasičů.

Hasiči ve středních Čechách odpoledne vyjížděli ke škodám způsobeným silnými bouřkami, jako jsou zatopené sklepy a stromy popadané na silnice. Ve Středočeském kraji se bouřky přesouvaly směrem od Stochova, Lán, Kladna k Hostivici, informovala mluvčí středočeských hasičů Vladimíra Kereková.

V Kladně podle zasahujících hasičů padaly centimetrové kroupy, bouřka polámala i strom, který bránil dopravě a policie musela provoz usměrňovat.

Podle policejního webu uvízlo v lokální záplavě vozidlo pod hradem Střekov v Ústí nad Labem. Neprůjezdný je viadukt pod železničním mostem v Děčíně. Silný déšť večer podle meteorologů míří ještě na Děčínsko.

Například v ústecké části Vaňov napršelo podle Lenky Musilové z krajské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu během jedné hodiny 30,7 milimetru srážek, tedy víc než 30 litrů vody na metr čtvereční.

Po bouřkách se na západě Čech ochladilo. Teploty zůstávají kolem 15 °C. V Ostravě se naopak šplhají až k tropickým 29 °C.

Bouřky přinesla studená fronta, která se nad naše území přesunula od západu z Německa. Při přívalovém dešti může spadnou kolem 30 milimetrů srážek za hodinu. Nárazy větru budou kolem 20 metrů za sekundu.

Výstraha platí pro Prahu a kraje Středočeský, Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský, Liberecký, Ústecký a Kraj Vysočina od pondělních 14 hodin do úterných šesti hodin ráno.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 25 minutami

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 51 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko.

Prezident Vladimír Putin si dnes kvůli konfliktu také telefonoval se svým francouzským protějškem, Emmanuelem Macronem. Právě v Rusku se obě země dohodly už dříve tento měsíc na příměří, naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy