Vydatný déšť rozvodňuje řeky, na Smědé na Liberecku vyhlásili stav ohrožení

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 14. 7. 2016 23:40
V Libereckém a Královéhradeckém kraji trvala až do 22:00 výstraha před vydatným deštěm. Déšť ve čtvrtek zvedal hladiny řek téměř ve všech krajích České republiky. Na řece Smědá v Libereckém kraji vyhlásili před 18. hodinou stav ohrožení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

PrahaDéšť, který je místy trvalý a vydatný, zvedá hladiny řek. Podle meteorologů měly srážky slábnout večer. Řeky podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) budou kulminovat většinou ve čtvrtek večer, některé až v noci a během pátku. Na Smědé vyhlásili před 18:00 stav ohrožení. Voda tam zaplavila louky.

V Libereckém kraji platí do pátečního poledne povodňová pohotovost. Společně s Královéhradeckým krajem tam také do 22:00 platila výstraha ČHMÚ před velmi vydatným deštěm.

Nejhorší je situace v Předláncích ve Frýdlantském výběžku. "Koryta jsou plná, už se nám to vybřežilo na louky, postupně se nám budou zaplavovat i komunikace. Máme zapytlováno, připravujeme i povodňové hráze," řekl velitel tamních hasičů Lubomír Erban. Hasiči odčerpávají vodu a kontrolují tok.Smědá v Předláncích už překročila 250 centimetrů, při povodních v roce 2010 byla ale ještě o tři čtvrtě metru výš. Podle Erbana pomáhají protipovodňová opatření, která se v lokalitě od té doby provedla. Domy jsou chráněné. "Do těch by se nám voda dostat neměla," řekl.

Kvůli rozvodněné Smědé je až do odvolání uzavřena silnice třetí třídy z Černous na Boleslav. Neprůjezdný je zhruba kilometrový úsek, uzavírka zřejmě nebude odvolána dříve než v pátek ráno. Informovala o tom mluvčí krajského úřadu Markéta Dědková.

Dál prší zejména v oblasti Jizerských hor a Krkonoš. "Slábnutí srážek předpokládáme ve večerních hodinách," uvedl ČHMÚ. Třetího povodňového stupně dosáhla kolem 20:00 Jizera v Jablonci nad Jizerou na Semilsku. Voda už ale opadá a aktuálně tam platí druhý povodňový stupeň.

Vydatně ve čtvrtek pršelo ve všech krajích České republiky. Vodohospodáři současně upozorňují, že ani tyto deště neřeší dlouhodobé sucho. „Podobné dešťové srážky, jako se vyskytovaly v posledních dvou dnech, by krajina v povodí Moravy potřebovala jako sůl. Objemově ovšem ani tak v žádném případě nepokrývají dlouhodobý deficit trvající již od roku 2014," řekl ke zvýšení hladin Moravy a Dyje ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský.

Zvyšující se hladiny řek dělají radost vodákům

Zatímco někteří lidé napjatě sledují zvyšující se hladiny řek, vodáci mají z dešťů radost. Na začátku prázdnin bylo v řekách vody málo, nyní by však měly stoupnout hladiny nejen v menších tocích, ale i ve velkých řekách.

Podle Vojtěcha Jančara z Českého kanoistického svazu je pro zkušené vodáky sjízdná Otava, a to v úseku od Čeňkovy Pily. Lužnice je dobře splavná od Suchdola nad Lužnicí. Vltava má podle něj dobrou vodu od Horní Vltavice, větší průtok je i pod Vyšším Brodem.

Na jihu země by měly být o víkendu sjízdné i menší toky jako Malše, Černá nebo Blanice, ale jen pro zkušené vodáky. Zlepšil se průtok na Ohři a o víkendu budou sjízdné i některé její přítoky, které tečou z hor. Lepší průtok má Sázava, dolní tok je sjízdný až do Pikovic.

Splavné by se podle Jančara mohly stát i horské úseky řek na severu Česka a pak další menší toky v oblasti jako například Smědá nebo Malé Labe. Sjízdná je také Berounka od Plzně a téměř všechny její přítoky. V Orlických horách zatím déšť řeky tolik neovlivnil, ale do víkendu se to může změnit.

Řeky na Vysočině jsou sjízdné jen v krátkých úsecích vždy na dolním toku. Méně pršelo v Jeseníkách, a tak je Morava stále splavná od soutoku s Desnou, ale i tady se to může do víkendu změnit. Bečva klesá, což by měl déšť zastavit, ale vzestup nebude příliš výrazný. "To platí obecně pro řeky Beskyd a jižní Moravy," dodal Jančar.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Za použití pyrotechniky na sportovních utkáních bude hrozit pokuta až 100 tisíc korun

Lidé, kteří během sportovních utkání použijí pyrotechniku, by nově mohli být potrestáni pokutou až do 100 000 korun. Hrozit jim bude rovněž zákaz vstupu na stadiony. Změny přinese přestupková novela, kterou dnes schválil Senát. Normu nyní dostane k podpisu prezident.

Novela má také zjednodušit agendu spojenou s přestupky a zlepšit součinnost úřadů při ochraně dětí před domácím násilím. Zavádí pravidla šetrného výslechu svědka mladšího 15 let a informační povinnost správního orgánu vůči orgánu sociálně-právní ochrany dětí v případě, že byl přestupek vykazující znaky užití násilí v rodině nebo v partnerském vztahu spáchán na dítěti nebo před dítětem.

S pokutami od 10 000 korun do 50 000 korun a až 100 000 korun v případě opakovaného přestupku počítá novela za použití pyrotechniky při sportovních utkáních i v souvislosti s jejich konáním. Pachatelům bude hrozit zákaz vstupu na stadiony. Aby měly správní úřady možnost kontroly recidivy, navrhlo ministerstvo vnitra nový typ přestupku zapisovat do rejstříku trestů. Vztahovat se to má také na drogové přestupky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy