Vydatný déšť rozvodňuje řeky, na Smědé na Liberecku vyhlásili stav ohrožení

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 14. 7. 2016 23:40
V Libereckém a Královéhradeckém kraji trvala až do 22:00 výstraha před vydatným deštěm. Déšť ve čtvrtek zvedal hladiny řek téměř ve všech krajích České republiky. Na řece Smědá v Libereckém kraji vyhlásili před 18. hodinou stav ohrožení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

PrahaDéšť, který je místy trvalý a vydatný, zvedá hladiny řek. Podle meteorologů měly srážky slábnout večer. Řeky podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) budou kulminovat většinou ve čtvrtek večer, některé až v noci a během pátku. Na Smědé vyhlásili před 18:00 stav ohrožení. Voda tam zaplavila louky.

V Libereckém kraji platí do pátečního poledne povodňová pohotovost. Společně s Královéhradeckým krajem tam také do 22:00 platila výstraha ČHMÚ před velmi vydatným deštěm.

Nejhorší je situace v Předláncích ve Frýdlantském výběžku. "Koryta jsou plná, už se nám to vybřežilo na louky, postupně se nám budou zaplavovat i komunikace. Máme zapytlováno, připravujeme i povodňové hráze," řekl velitel tamních hasičů Lubomír Erban. Hasiči odčerpávají vodu a kontrolují tok.Smědá v Předláncích už překročila 250 centimetrů, při povodních v roce 2010 byla ale ještě o tři čtvrtě metru výš. Podle Erbana pomáhají protipovodňová opatření, která se v lokalitě od té doby provedla. Domy jsou chráněné. "Do těch by se nám voda dostat neměla," řekl.

Kvůli rozvodněné Smědé je až do odvolání uzavřena silnice třetí třídy z Černous na Boleslav. Neprůjezdný je zhruba kilometrový úsek, uzavírka zřejmě nebude odvolána dříve než v pátek ráno. Informovala o tom mluvčí krajského úřadu Markéta Dědková.

Dál prší zejména v oblasti Jizerských hor a Krkonoš. "Slábnutí srážek předpokládáme ve večerních hodinách," uvedl ČHMÚ. Třetího povodňového stupně dosáhla kolem 20:00 Jizera v Jablonci nad Jizerou na Semilsku. Voda už ale opadá a aktuálně tam platí druhý povodňový stupeň.

Vydatně ve čtvrtek pršelo ve všech krajích České republiky. Vodohospodáři současně upozorňují, že ani tyto deště neřeší dlouhodobé sucho. „Podobné dešťové srážky, jako se vyskytovaly v posledních dvou dnech, by krajina v povodí Moravy potřebovala jako sůl. Objemově ovšem ani tak v žádném případě nepokrývají dlouhodobý deficit trvající již od roku 2014," řekl ke zvýšení hladin Moravy a Dyje ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský.

Zvyšující se hladiny řek dělají radost vodákům

Zatímco někteří lidé napjatě sledují zvyšující se hladiny řek, vodáci mají z dešťů radost. Na začátku prázdnin bylo v řekách vody málo, nyní by však měly stoupnout hladiny nejen v menších tocích, ale i ve velkých řekách.

Podle Vojtěcha Jančara z Českého kanoistického svazu je pro zkušené vodáky sjízdná Otava, a to v úseku od Čeňkovy Pily. Lužnice je dobře splavná od Suchdola nad Lužnicí. Vltava má podle něj dobrou vodu od Horní Vltavice, větší průtok je i pod Vyšším Brodem.

Na jihu země by měly být o víkendu sjízdné i menší toky jako Malše, Černá nebo Blanice, ale jen pro zkušené vodáky. Zlepšil se průtok na Ohři a o víkendu budou sjízdné i některé její přítoky, které tečou z hor. Lepší průtok má Sázava, dolní tok je sjízdný až do Pikovic.

Splavné by se podle Jančara mohly stát i horské úseky řek na severu Česka a pak další menší toky v oblasti jako například Smědá nebo Malé Labe. Sjízdná je také Berounka od Plzně a téměř všechny její přítoky. V Orlických horách zatím déšť řeky tolik neovlivnil, ale do víkendu se to může změnit.

Řeky na Vysočině jsou sjízdné jen v krátkých úsecích vždy na dolním toku. Méně pršelo v Jeseníkách, a tak je Morava stále splavná od soutoku s Desnou, ale i tady se to může do víkendu změnit. Bečva klesá, což by měl déšť zastavit, ale vzestup nebude příliš výrazný. "To platí obecně pro řeky Beskyd a jižní Moravy," dodal Jančar.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 1 hodinou

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon ruku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy