Srážky až 100 milimetrů. Vydatný déšť může zvednout hladiny řek na severu Moravy

ČTK ČTK
5. 8. 2021 15:59
Vydatný déšť může zvednout hladiny řek v Moravskoslezském kraji a na některých místech lze očekávat i dosažení povodňových stupňů. Za posledních 24 hodin spadly srážky v úhrnech od čtyř do 55 milimetrů, nejvíce pršelo v Beskydech, Poodří a Beskydské pahorkatině.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Marcela Hronová

Podle předpovědi meteorologů se navíc v následujících 24 hodinách dají očekávat srážky v úhrnech až 100 milimetrů, a to v povodí Ostravice a Morávky. Hladiny řek tak na některých místech mohou dosáhnout povodňových stupňů. Vyplývá to z prognózy vodohospodářů. 

"V povodí Odry se prognózují zvýšené průtoky s kulminací ze čtvrtku na pátek a dále během pátku s možným překročením prvního stupně povodňové aktivity, tedy stavu bdělosti, na Lubině v Petřvaldě a na Odře ve Svinově," uvedla Vlčková. Na Odře v Bohumíně by pak mohla hladina dosáhnout druhého stupně povodňové aktivity - stavu pohotovosti, kulminovat by tok měl během pátku odpoledne.

V povodí Ostravice a Olše by první stupeň povodňové aktivity mohl být překonán na Ostravici ve Frýdku-Místku a ve Slezské Ostravě, na Olši v Jablunkově, na Stonávce v Hradišti a na Petrůvce v Petrovicích u Karviné. Dosažení druhého stupně povodňové aktivity lze podle vodohospodářů předpokládat na Olši v Českém Těšíně, v Dětmarovicích a ve Věřňovicích. V povodí Opavy se vzhledem k nižším srážkám nepředpokládá dosažení povodňových stupňů, stejně jako u okrajových přítoků Odry, tedy vodních toků Bělá, Vidnávka a Osoblaha.

Vlčková dodala, že pokud by předpovídané srážky byly přívalové, nelze na menších vodních tocích na území celého povodí Odry vyloučit ani dosažení třetího stupně povodňové aktivity, tedy stavu ohrožení.

Mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp krátce před 18:00 řekl, že situace v regionu je zatím klidná. Hasiči čerpali například vodů ze sklepů. V souvislosti s počasím měli k podvečeru 25 výjezdů, nejvíce jich připadá na Ostravu, a to 14. "Většinou se jedná o čerpání vody ze sklepů nebo tůní a lagun, které vznikají ucpanou kanalizací. Mezi to spadá ještě nějakých pár popadaných stromů nebo větví, ale zatím ta situace je celkem klidná," řekl Popp.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy