Více slunce, méně chladu. Česko zažívá nezvyklý podzim

Domácí Domácí
4. 11. 2013 11:22
Vyšší teploty oproti normálu mají vydržet i na začátku listopadu
Šumava - Hadí vrch, v sobotu 2. listopadu 2013. O den později už na hřebenech Šumavy sněžilo.
Šumava - Hadí vrch, v sobotu 2. listopadu 2013. O den později už na hřebenech Šumavy sněžilo. | Foto: Zuzana Hronová

Praha - Přijde vám podzim chladný a lezavý? Pak vás možná překvapí, že říjen byl teplotně nadprůměrný. A nad průměrem se mají pohybovat také teploty na začátku listopadu.

Říjen 2013 byl v České republice nadprůměrně teplý, srážkově normální. Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu byla letošní říjnová průměrná teplota vzduchu na celém území 9,0 °C, což je o 1,4 °C teplejší oproti 30letému průměru za roky 1971-2000.

Dokonce i slunečního svitu jsme mohli užívat více, než bývá v říjnech obvyklé. Celoúzemně byl úhrn slunečního svitu 127,7 hodiny, tj. 119,7 % říjnového průměru.

Nejvyšší teploty až na konci měsíce

"Zpočátku byl říjen chladnější, avšak během měsíce se teploty pozvolna zvyšovaly, což neodpovídá očekávanému ročnímu chodu teploty vzduchu, která by normálně měla postupně klesat až do druhé poloviny ledna, kdy je obvyklé minimum roční teplotní křivky," říká meteorolog Petr Dvořák z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) .

Letošní říjnové teploty dosáhly nejvyšších hodnot ke konci měsíce. Vůbec nejvyšší teplotu v České republice v říjnu 2013 naměřila stanice Praha-Karlov během státního svátku 28. října, a to 25,9 °C. V tento den bylo naměřeno měsíční maximum i na řadě dalších stanic, jejich hodnoty se pohybovaly kolem 21 až 24 °C.

Loni touto dobou byly vánice a tvořila se sněhová pokrývka.

Vloni sníh dorazil již  27. října:

"Ovšem absolutní extrémní hodnoty pro říjen překonány nebyly — vůbec nejvyšší říjnovou teplotu zaznamenala stanice České Budějovice-Rožnov dne 4. 10. 1929, a to 30,3 °C. Paradoxně ve stejném roce, 11. 2. 1929, v Českých Budějovicích zaznamenali také doposud nepřekonanou absolutní roční minimální teplotu -42,2 °C a první část roku 1929 představoval jednu z nejkrutějších zim v novodobé historii střední Evropy," upozorňuje meteorolog.

Nejnižší letošní říjnovou teplotu na stanicích ČHMÚ zaznamenala 15. 10. 2013 stanice Ivanovice na Hané, kde bylo -12,6 °C. "Mráz je v tomto měsíci už poměrně běžný, i když ne trvalý, a na horách byla několikrát zaznamenána také krátkodobá sněhová pokrývka," dodává k tomu Petr Dvořák z ČHMÚ.

Nadprůměrné teploty mají pokračovat

Jako o teplotně nadprůměrném hovoří meteorologové i o začátku listopadu. Přitom první listopadový víkend nabídl spíše typicky nevlídné podzimní počasí. Například turisté na Šumavě v sobotu mohli zažít ostrý studený vítr, prudký vytrvalý déšť a teoloty kolem 6 °C, v neděli tu pak dokonce začalo sněžit.

Český hydrometeorologický ústav však listopadové počasí tak černě nevidí: "Jako celek očekáváme období od 4. listopadu do 1. prosince 2013 teplotně nadprůměrné až průměrné. Zejména první a druhý týden období bude nadprůměrný až průměrný, tepleji na přelomu týdnu," informuje meteorolog Petr Dvořák.

Zatímco v prvním týdnu se bude průměr maximálních týdenních teplot pohybovat kolem 10 °C, v posledním jen kolem 4 °C. Průměr minimálních týdenních teplot by měl být v posledních dvou týdnech období většinou kolem 0 °C.

"Srážkové období očekáváme jako celek průměrné až nadprůměrné. Nejméně atmosférických srážek by mělo spadnout v týdnu od 11. do 17. listopadu," dodává Dvořák.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy