reklama
 
 

V Krušných horách řádil orkán, na Plzeňsku platí kalamitní stav. Některé vozovky jsou uzavřené

AKTUALIZOVÁNO 13. 1. 2017
Většina českých silnic je s opatrností sjízdná. Dopravu ale komplikuje silný vítr, kvůli kterému meteorologové vydali výstrahu v deseti krajích. Na Karlovarsku vítr dopoledne převrátil kamion. Odpoledne silničáři vyhlásili kvůli sněhu a extrémnímu větru kalamitní stav na Plzeňsku, který nadále trvá. Neprůjezdná je silnice I/21 mezi Drmoulem a Trstěnicemi na Chebsku

Praha – Odpoledne silničáři vyhlásili kvůli sněhu a extrémnímu větru kalamitní stav pro úsek silnice I/20 mezi Karlovými Vary a Plzní. Na místě se vytvořila desetikilometrová kolona. Ta už je nyní s velkou opatrností průjezdná. Uzavřena je však silnice I/21 mezi Drmoulem a Trstěnicemi na Chebsku kvůli dvěma zapadlým nákladním automobilům.

V Karlovarském kraji extrémní počasí komplikuje dopravu i na dalších místech. Zcela uzavřeny jsou silnice z Božího Daru na Klínovec a na Rýžovnu, silnice mezi Přebuzí a Rolavou, silnice z Jindřichova na Háj, silnice u obce Zlatý Kopec, silnice u Podhradí na Ašsku a silnice z Mnichova na Poutnov

V celé České republice v polohách do 600 metrů nad mořem hrozí až do sobotního rána náledí. Ve vyšších polohách a na horách se pak mohou až do nedělního večera tvořit sněhové jazyky.

Silný vítr zaměstnával hasiče v kraji už od rána. Hasiči vyjížděli k desítkám nehod a popadaným stromům.

V západních Čechách v pátek ráno vítr dosáhl v Krušných horách místy síly orkánu (nad 118 kilometrů za hodinu). Na Klínovci dopoledne meteorologové naměřili 119 kilometrů za hodinu, na Fichtelbergu v Německu, těsně u hranic, dosáhl vítr v nárazu rychlosti až 148 kilometrů za hodinu, řekla Petra Polívková z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Nyní se vítr pomalu uklidňuje.

Energetici řeší od rána v obou krajích poruchy na elektrickém vedení. "Krátce před 14. hodinou jsme měli hlášeny nové výpadky na Domažlicku. V Karlovarském kraji byly poruchy především na Chebsku, zhruba polovinu se již podařilo vymezit a řeší se," řekla mluvčí Skupiny ČEZ pro západní Čechy Michaela Jírovcová.

Spadlé stromy uzavřely ráno silnice mezi Starým Rybníkem a Vojtanovem a mezi Podhradím a Doubravou na Chebsku, strom překáží i na silnici 218 u Odravy. Zatímco v nižší polohách bylo v kraji několik stupňů nad nulou, na horách a na otevřených úsecích mrzne, fouká silný vítr a vznikají sněhové jazyky.

Většina silnic je nicméně v Česku bez problémů sjízdná. Na některých vozovkách může být sníh, a kvůli silnému větru se mohou tvořit sněhové jazyky. Řidiče by mohlo zaskočit i náledí, proto by měli dbát zvýšené opatrnosti hlavně na vozovkách nižších tříd.

Na mnoha místech v Pardubickém kraji zůstává na silnicích sníh. Většinou je po solení rozbředlý, na menších komunikacích ve vyšších polohách i uježděný. Všechny cesty jsou s opatrností sjízdné.

V nižších polohách Olomouckého kraje jsou již vozovky vesměs holé. Hlavní tahy pokrývá rozbředlá vrstva sněhu, na vedlejších silnicích se drží ujetá sněhová vrstva krytá posypem. Silný vítr ale komplikuje dopravu na Jesenicku. Na mnoha vozovkách se kvůli němu tvoří sněhové jazyky, správci silnic doporučují zvýšenou opatrnost. Hasiči zasahovali kvůli silnému větru, v Adolfovicích na Jesenicku vítr poškodil rovnou střechu základní školy. Několik plechů spadlo na zahradu školy. "Hasiči části střechy, které byly uvolněné, shodili ze střechy dolů, ty, které šly připevnit zpět, hasiči připevnili," uvedla v pátek mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková. Na místo byla povolána také výšková technika. Na Šumpersku mohou řidiči narazit na sněhové jazyky. V obou okresech napadl v noci na pátek další sníh.

Na některých vozovkách Jihočeského kraje se po ránu tvoří náledí. Platí to především pro silnice všech tříd na Českokrumlovsku. Dešťové přeháňky se sněhem ráno komplikují dopravu na Pelhřimovsku. Během noci napadly asi dva centimetry nového sněhu. Teploty v regionu se po ránu drží kolem nula stupňů Celsia a někde sněží nebo prší se sněhem.

V Jihomoravském kraji jsou ráno komunikace nižších tříd po chemickém ošetření a sjízdné se zvýšenou opatrností. Leží na nich místy rozbředlý sníh. Silnice I. třídy jsou sjízdné bez omezení, což platí i pro dálnice.

Silnice v Ústeckém kraji jsou s opatrností sjízdné. Řidiči by měli ve vyšších polohách počítat s rozbředlým sněhem. Silničáři varují také před silným větrem. Teploty v kraji se pohybují od minus dvou do plus tří stupňů Celsia.

V Královéhradeckém kraji v noci napadl další sníh, všechny silnice byly ráno s opatrností sjízdné. Na hlavních tazích ležel rozbředlý sníh po chemickém ošetření, inertně udržované úseky silničáři pluhovali a ošetřovali posypem.

Na některých silnicích ve Zlínském kraji se ráno vlivem silného větru tvoří sněhové jazyky. Viditelnost místy snižují sněhové přeháňky. Cesty druhé a třetí třídy na Vsetínsku pokrývá ujetý sníh, silnice v ostatních částech kraje jsou většinou mokré po chemickém ošetření. Sjízdné jsou však jen se zvýšenou opatrností.

V Libereckém kraji je od půlnoci pro nákladní dopravu s výjimkou autobusů uzavřená silnice 10 z Tanvaldu přes Harrachov do Polska. V noci připadlo v kraji od dvou do pěti centimetrů vlhkého sněhu a silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností.

Jeseníky pohltila bílá tma. Kamiony na zasněžených silnicích neměly šanci. | Video: Michal Zajonc |  01:25

autoři: ČTK, Domácí | 13. 1. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama