reklama
 
 

Vedra vydrží do čtvrtka, v Praze bude 34 stupňů, meteorologové varují před lesními požáry

21. 6. 2017
Horké počasí s teplotami nad 30 stupňů Celsia přetrvá až do čtvrtka, v pátek přijde mírné ochlazení. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Meteorologové předpovídají největší horko ve čtvrtek, kdy by teplota v Praze mohla přesáhnout i 34 stupňů. Zároveň také vydali výstrahu před možnými požáry. Varují, aby lidé nerozdělávali v přírodě oheň, nevypalovali trávu a neodhazovali nedopalky. Apelují také na dodržování pitného režimu.

Praha - Vedra v Česku přetrvají do čtvrtka. V západních a středních Čechách a v Praze venkovní teplota ve čtvrtek stoupne i nad 34 stupňů Celsia. Na většině území Čech a na jižní a střední Moravě se rtuť teploměru vyšplhá nad 31 stupňů Celsia. V noci na pátek se má s příchodem studené fronty ochladit.

Uvedl to ve středu ve výstražné informaci Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Riziko vzniku požárů už nehrozí jen jižní Moravě a Ústeckému kraji, ale i dalším šesti krajům.

"Počasí v ČR bude ovlivňovat rozsáhlá oblast vyššího tlaku vzduchu nad jihozápadní a jižní Evropou. Ve čtvrtek večer postoupí ze západní do střední Evropy studená fronta, před kterou k nám bude vrcholit příliv teplého vzduchu od jihozápadu," uvedli dnes meteorologové.

V souvislosti s horkem a suchem přetrvává v Ústeckém a Jihomoravském kraji nebezpečí vzniku požárů. Od čtvrtka se riziko rozšíří i na většinu území Čech a jih Moravy. "Ojedinělé přeháňky a bouřky během dnešního dne a studená fronta v noci na pátek nebezpečí vzniku požárů pravděpodobně výrazněji nesníží," podotkl ČHMÚ. Lidé by neměli v přírodě rozdělávat oheň, vypalovat trávu či odhazovat cigaretové nedopalky na zem. Měli by rovněž úsporně hospodařit s vodou.

Hasiči v úterý vyjížděli ke stovce požárů, což je dvojnásobek denního průměru. K největším patřil požár lesního porostu v Boru u Skutče.

Vzhledem k velkému horku by lidé měli omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách. Děti či zvířata by neměla zůstávat na přímém slunci či ve stojících automobilech. Důležité je dodržovat pitný režim, zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů bez kofeinu, zejména neperlivých. Při použití klimatizace by měl být rozdíl venkovní teploty a klimatizovaného prostředí kolem pěti stupňů Celsia.

Zatím nejteplejším dnem letošního roku bylo v Česku úterý, kdy v Dobřichovicích u Prahy meteorologové naměřili 34,9 stupně Celsia. Čtvrtek ale bude podle meteorologů zřejmě ještě teplejší.

Vlna veder zasáhla i další země střední Evropy. V německé spolkové zemi Sársko teplota v úterý vystoupala k 35 stupňům. V Německu a Rakousku meteorologové varovali před nebezpečím vzniku lesních požárů. S rozsáhlými požáry od víkendu bojují hasiči v Portugalsku, kde už oheň usmrtil 64 lidí. Teploty v postižené oblasti překračují 40 stupňů, požár patrně způsobil blesk.

Česko čelí obrovským vedrům. Natáčeli jsme na pražských koupalištích. | Video: Economia |  01:29

autor: ČTK | 21. 6. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama