Česko zasáhl silný vítr, policie kvůli sněhu řešila desítky nehod. Na severu napadne i 35 centimetrů

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 3. 1. 2018 21:40
Večer od západu sněžení přecházelo do sněhových přeháněk.
Přívaly sněhu komplikují dopravu v Liberci | Video: Aktuálně.cz

Praha - Česko zasáhl silný vítr. V západní polovině Čech a na východě území dosahoval vítr s nárazy až 70 km/h, na horách až 110 km/h. Pražští hasiči vyjížděli k pádu protihlukové stěny nebo uvolněné dřevěné konstrukci. "Žádné vážnější případy v souvislosti se silným větrem jsme neřešili," upřesnil mluvčí hasičů Martin Kavka.  

Na severu a severovýchodě České republiky trvale sněží, na horách a v podhůří může napadnout až 20 centimetrů sněhu, na hřebenech hor až 35 centimetrů. Pro část Vysočiny, Jihomoravského a Pardubického kraje vydali meteorologové výstrahu před silným sněžením.

Natočte a pošlete videa z vichřice, nebo přívalů sněhu. A pokud ho zveřejníme, odměníme vás:

Nahrajte vaše videa a fotky
Získejte odměnu 500 Kč za každé vaše publikované video nebo 100 Kč za každou vaši publikovanou fotografii
Jméno:
E-mail:
Popis:
Nahráním souboru udělujete společnosti Economia, a.s. licenci v rozsahu čl. 4, odst.6 Všeobecných smluvních podmínek; Economia, a.s. neodpovídá za obsah nahraných souborů.

Silné sněžení a nárazových vítr v pohraničních okresech Královéhradeckém kraji způsobily značné komplikace v dopravě. Některé silnice na Náchodsku, Trutnovsku a Rychnovsku byly kvůli nehodám či popadaným stromům dočasně uzavřené. Záchranáři zasahovali u desítek většinou méně závažných nehod.

Sněžení s deštěm komplikovalo dopravu i na Vysočině. V okrese Žďár nad Sázavou napadlo několik centimetrů mokrého sněhu, který po ujetí na silnicích zledovatěl. V některých kopcích nemohly vyjet kamiony. "Na kluzkých vozovkách se od rána stalo 19 dopravních nehod, sedm lidí se při nich lehce zranilo," řekla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Policie přijala deset stížností na nesjízdné úseky silnic.

Večer od západu sněžení přecházelo do sněhových přeháněk.

Moravskoslezští hasiči zaznamenali 63 výjezdů souvisejících se silným větrem. Celkem 45 událostí se týkalo popadaných stromů a větví. Při mimořádných událostech nebyl nikdo zraněn, informoval mluvčí hasičů Petr Kůdela.

"Většina událostí se týkala odstranění spadlých či nebezpečných stromů, zbytek hlavně odstraňování či provizorního připevnění plechových střešních krytin. Například jsme opravovali několik plechů na střeše kostela svatého Jana a Pavla ve Frýdku-Místku pomocí hřebíků s použitím lezecké techniky," řekl Kůdela.

Záběry z pražského Karlína, kde silný vítr odfoukl stavbu z viaduktu:

Silný vítr odfoukl část stavby z Negrelliho viaduktu. | Video: Marek Dobrý

Hrozí vznik kalamitní situace

Meteorologové varovali, že sníh bude mokrý, a proto bude docházet ke škodám na lesním porostu a četným polomům. Doporučují také omezit horské túry a to zejména v hřebenových partiích.

K obezřetnosti nabádají meteorologové i řidiče. "Doporučujeme jet maximálně opatrně. Na komunikacích se bude vytvářet kašovitá vrstva sněhu, zároveň může docházet k náhlému a krátkodobému poklesu dohlednosti," upřesňují ve výstraze s tím, že na komunikacích hrozí vznik kalamitní situace.

Kvůli očekávanému vydatnému sněžení a větru byla uzavřena silnice 10 z Tanvaldu do Harrachova a dále k hranicím do Polska. Provoz je plně obnoven od dnešních 16 hodin.

Kabinová lanovka na Ještědu v Liberci byla dopoledne kvůli silnému větru mimo provoz. Znovu se rozjela ve 13:00.

Záběry od čtenáře z Krkonoš:

V Krkonoších hustě sněží. Záběry ze Špindlerova mlýna | Video: Pavel B.
 

Právě se děje

Další zprávy