reklama
 
 

Ve středu dorazí bouřky, varují meteorologové. Hrozí i přívalový déšť

1. 5. 2018 12:30
V důsledku dlouhotrvajícího tepla a sucha panuje v Česku zvýšené riziko vzniku požárů.

Praha - Ve středu odpoledne a večer přijdou do Česka s výjimkou západních Čech bouřky. Ojediněle mohou být silné, doprovázené přívalovými srážkami, nárazovým větrem nebo kroupami. Vyplývá to z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

V noci na čtvrtek se sice počasí uklidní, přes den se ale mohou bouřky objevit znovu. "V noci na pátek zeslábnou. V bouřkách se ojediněle vyskytnou přívalové srážky kolem 30 milimetrů, nárazy větru kolem 20 metrů za sekundu a ojediněle kroupy," uvedli dnes meteorologové.

Přívalový déšť může zatopit sklepy a další níže položená místa. Lidé by kvůli nárazovému větru měli zajistit okna, dveře, zahradní nábytek, slunečníky či další volně položené věci.

V důsledku dlouhotrvajícího tepla a sucha panuje v Česku zvýšené riziko vzniku požárů. "Vysoké riziko je zejména na jižní Moravě a v oblasti Prahy," uvádí výstraha. Pražský magistrát kvůli tomu v pondělí zakázal rozdělávat na území hlavního města ohně, což se dotklo organizovaných akcí i domácích táboráků při tradičním pálení čarodějnic.

I ve zbytku země by lidé neměli rozdělávat oheň ve volné přírodě, vypalovat trávu, odhazovat cigaretové nedopalky, používat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně. "Požáry mohou vzniknout i při úderu bleskem," dodali.

Podle meteorologů je dobré myslet i na úsporné nakládaní s vodou.

autoři: ČTK, Aktuálně.cz | 1. 5. 2018 12:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama