Ve čtvrtek večer začne sněžit, napadnout může místy až 15 centimetrů sněhu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
27. 2. 2020 13:54
Do Česka přijde pro letošní zimu ne tak obvyklé intenzivní sněžení. Od čtvrtečního večera by mohlo nasněžit místy až patnáct centimetrů sněhu. Teploty se ale budou držet pod bodem mrazu pouze v noci, takže sníh bude tát. Sněžit může také o víkendu, v novém týdnu se oteplí až k 10 stupňům, obloha však zůstane převážně oblačná až zatažená.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Meteorologové původně očekávali sníh jen na jihozápadě Česka, podle jejich aktuální informace se však sněžení přesune i na východ republiky, přičemž na východě Zlínského a Moravskoslezského kraje může napadnout do pátečního dopoledne až 15 centimetrů sněhu.

Sníh má být většinou mokrý a hrozí to, že bude lámat stromy, způsobí škody na elektrickém vedení a s tím související výpadky proudu, upozorňuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Současně zůstává v platnosti upozornění na silný vítr na jihu země. Foukat má od půlnoci do pátečních 10:00 v Jihočeském, Plzeňském a Jihomoravském kraji a na Vysočině a v nárazech může přesáhnout rychlost 70 kilometrů v hodině.

Sněžit má začít ve čtvrtek kolem 19:00 ve Středočeském, Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském a Ústeckém kraji, kde by mělo do pátečního rána připadnout od čtyř do 12 centimetrů sněhu. Sněhovou nadílku mezi třemi až sedmi centimetry sněhu očekávají meteorologové od půlnoci do pátečních 11:00 na většině území Pardubického, Jihomoravského, Olomouckého, Zlínského a Moravskoslezského kraje. Ve východních okresech Moravy by ve stejnou dobu mohlo napadnout až 15 centimetrů sněhu.

Ve čtvrtek se budou teploty pohybovat od 3 do 7 stupňů Celsia. V noci pak teploty klesnou na -2 až 2 stupně Celsia.

Počasí v pátek bude zpočátku zatažené se sněžením, během dne je třeba od západu očekávat proměnlivou oblačnost a místy sněhové přeháňky, zejména na horách. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat od 2 do 6 stupňů Celsia. V noci se ochladí na -3 až 1 stupeň.

sobotu bude oblačno až zataženo, od západu postupně sněžení, které bude přecházet v déšť. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat od 4 do 8 stupňů Celsia, v Čechách až 10 stupňů. V noci teploty klesnou na -4 až 0 stupňů Celsia, při zmenšené oblačnosti mohou klesnout až na -6 stupňů.

neděli bude převážně oblačno, na východě je třeba počítat s přeháňkami, které mohou být v oblastech nad 800 metrů smíšené nebo sněhové. Mírně se oteplí na 5 až 9 stupňů Celsia. Po půlnoci teploty klesnou na 0 až 4 stupně Celsia. 

V pondělí bude oblačno až zataženo, přechodně však může být polojasno. Místy je třeba počítat s přeháňkami a deštěm. V místech nad 800 metrů můžou být srážky sněhové. Rtuť teploměrů bude ukazovat nejvyšší teploty 6 až 10 stupňů Celsia, v noci -2 až 2 stupňů.  

Ve zbytku pracovního týdne bude zataženo až oblačno, přechodně místy polojasno. Bude potřeba místy počítat s deštěm a přeháňkami. Srážky na horách budou sněhové. Teploty od 4 až 9 stupňů Celsia. V noci pak teploty budou klesat na -2 až 3 stupně.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy