Ve čtvrtek večer začne sněžit, napadnout může místy až 15 centimetrů sněhu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
27. 2. 2020 13:54
Do Česka přijde pro letošní zimu ne tak obvyklé intenzivní sněžení. Od čtvrtečního večera by mohlo nasněžit místy až patnáct centimetrů sněhu. Teploty se ale budou držet pod bodem mrazu pouze v noci, takže sníh bude tát. Sněžit může také o víkendu, v novém týdnu se oteplí až k 10 stupňům, obloha však zůstane převážně oblačná až zatažená.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Meteorologové původně očekávali sníh jen na jihozápadě Česka, podle jejich aktuální informace se však sněžení přesune i na východ republiky, přičemž na východě Zlínského a Moravskoslezského kraje může napadnout do pátečního dopoledne až 15 centimetrů sněhu.

Sníh má být většinou mokrý a hrozí to, že bude lámat stromy, způsobí škody na elektrickém vedení a s tím související výpadky proudu, upozorňuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Současně zůstává v platnosti upozornění na silný vítr na jihu země. Foukat má od půlnoci do pátečních 10:00 v Jihočeském, Plzeňském a Jihomoravském kraji a na Vysočině a v nárazech může přesáhnout rychlost 70 kilometrů v hodině.

Sněžit má začít ve čtvrtek kolem 19:00 ve Středočeském, Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském a Ústeckém kraji, kde by mělo do pátečního rána připadnout od čtyř do 12 centimetrů sněhu. Sněhovou nadílku mezi třemi až sedmi centimetry sněhu očekávají meteorologové od půlnoci do pátečních 11:00 na většině území Pardubického, Jihomoravského, Olomouckého, Zlínského a Moravskoslezského kraje. Ve východních okresech Moravy by ve stejnou dobu mohlo napadnout až 15 centimetrů sněhu.

Ve čtvrtek se budou teploty pohybovat od 3 do 7 stupňů Celsia. V noci pak teploty klesnou na -2 až 2 stupně Celsia.

Počasí v pátek bude zpočátku zatažené se sněžením, během dne je třeba od západu očekávat proměnlivou oblačnost a místy sněhové přeháňky, zejména na horách. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat od 2 do 6 stupňů Celsia. V noci se ochladí na -3 až 1 stupeň.

sobotu bude oblačno až zataženo, od západu postupně sněžení, které bude přecházet v déšť. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat od 4 do 8 stupňů Celsia, v Čechách až 10 stupňů. V noci teploty klesnou na -4 až 0 stupňů Celsia, při zmenšené oblačnosti mohou klesnout až na -6 stupňů.

neděli bude převážně oblačno, na východě je třeba počítat s přeháňkami, které mohou být v oblastech nad 800 metrů smíšené nebo sněhové. Mírně se oteplí na 5 až 9 stupňů Celsia. Po půlnoci teploty klesnou na 0 až 4 stupně Celsia. 

V pondělí bude oblačno až zataženo, přechodně však může být polojasno. Místy je třeba počítat s přeháňkami a deštěm. V místech nad 800 metrů můžou být srážky sněhové. Rtuť teploměrů bude ukazovat nejvyšší teploty 6 až 10 stupňů Celsia, v noci -2 až 2 stupňů.  

Ve zbytku pracovního týdne bude zataženo až oblačno, přechodně místy polojasno. Bude potřeba místy počítat s deštěm a přeháňkami. Srážky na horách budou sněhové. Teploty od 4 až 9 stupňů Celsia. V noci pak teploty budou klesat na -2 až 3 stupně.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Pacient, kterému byl podáván Remdesivir, se uzdravuje, brzy bude odpojen od plicní ventilace

Pacient, jemuž byl podáván experimentální lék Remdesivir, je při vědomí a podle ošetřujícího lékaře ve fázi uzdravování, nyní si postupně odvyká na plicní ventilaci. "Dosud ale nevíme, zda Remdesivir byl tím zásadním, co mu pomohlo, tudíž bych se k tomu léku tolik neupínal," uvedl ošetřující lékař pacienta Martin Balík.

Zdroj: ČTK , Domácí
Další zprávy