reklama
 
 

Zbytek října a začátek listopadu bude teplotně průměrný. Postupně se ochladí na devět stupňů

7. 10. 2017
S dalšími říjnovými dny i začátkem listopadu přijde další ochlazení. Příští týden by se denní maxima měla pohybovat kolem 15 stupňů Celsia, na přelomu měsíců už kolem devíti stupňů. Nastanou i chladnější noci a pršet bude zřejmě hlavně na začátku listopadu. Čtyřtýdenní výhled počasí v sobotu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Praha - Do konce října i na počátku listopadu se bude dál ochlazovat. V příštím týdnu by se denní maxima měla pohybovat kolem 15 stupňů Celsia, na přelomu měsíců už kolem devíti stupňů.

Vyplývá to ze čtyřtýdenního výhledu počasí, který v sobotu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

"Předpokládáme, že období od 9. října do 5. listopadu 2017 bude jako celek teplotně průměrné," sdělili meteorologové.

Klesat by teploty postupně měly také v noci. Začátkem listopadu bude kolem dvou stupňů Celsia, v příštím týdnu ještě kolem šesti stupňů.

Pravděpodobně nejvíc pršet bude začátkem listopadu. Z hlediska celkového množství srážek budou příští čtyři týdny podle ČHMÚ průměrné až slabě nadprůměrné.

Průměr pro dané období je 36 milimetrů, tedy 36 litrů na metr čtvereční. Nejsušší bylo toto období v roce 2005 s pěti milimetry srážek, nejvíce spadlo v roce 1964, a sice104 milimetrů.

Dlouhodobá průměrná teplota pro zbytek října a začátek listopadu je 7,5 stupně Celsia. Nejchladněji bylo v roce 1997, kdy průměr činil 4,2 stupně Celsia. V roce 2000 meteorologové zaznamenali zatím nejvyšší průměr 10,4 stupně nad nulou.

Měsíční výhled je předpovědí statistické pravděpodobnosti vývoje teplotních a vlhkostních poměrů na území České republiky, upozornil ČHMÚ.

Úspěšnost výhledu se podle meteorologů pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.

autor: ČTK | 7. 10. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama