V Krušných horách v noci mrzlo, úroda borůvek je ohrožena

ČTK ČTK
22. 5. 2015 10:46
Teplota vzduchu ve dvou metrech nad zemí klesla v noci v Šindelové na minus 4,6 stupně Celsia.
Borůvky jsou na mrazy citlivé.
Borůvky jsou na mrazy citlivé. | Foto: ČTK

Šindelová (Sokolovsko) - Téměř pět stupňů pod nulou bylo v noci na pátek v Šindelové na Sokolovsku. Na druhou polovinu května jde o nezvykle nízkou teplotu, nejnižší za poslední čtyři roky. K bodu mrazu klesaly v noci teploty i na dalších místech na západě Čech, například v Krásném Údolí.

Teplota vzduchu ve dvou metrech nad zemí v noci v Šindelové klesla na minus 4,6 stupně Celsia. "Největší strach mám o borůvky, i když v lese je teplota vždy o tři až pět stupňů vyšší. Polovina borůvek zmrzla už třikrát po sobě," uvedl pozorovatel Českého hydrometeorologického ústavu Rudolf Kovařík.

Borůvky, kterým se někdy říká modré krušnohorské zlato, jsou na mráz v tomto období citlivé.

K nízkým teplotám na západě Čech přispěla jasná obloha v noci. Podle předpovědi počasí by se ale měly i noční teploty v kraji zvyšovat a o víkendu by mělo být i více oblačnosti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy