V Krušných horách naměřili minus 32 stupňů. Silné mrazy vydrží až do noci na úterý

ČTK ČTK
14. 2. 2021 11:27
Pod minus 30 stupňů Celsia klesly v neděli ráno teploty v Krušných horách. Nejvíce mrzlo v Jelení na Karlovarsku, kde bylo podle grafu automatické stanice až k minus 32 stupňům. Silný mráz byl ale na celém území kraje, podle meteorologů by teploty až pod minus 12 stupňů měly v Česku vydržet do noci na úterý.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Zuzana Hronová

V Jelení teploty dosáhly minima mezi 6:00 a 8:00 ráno. Teplota k minus 32 by znamenala dosud nejnižší teplotu v této zimě v Česku, není to však oficiální údaj. "Stanice má ale výpadek, takže přesnou hodnotu nyní nelze určit. Z údajů blízkých stanic měla nejnižší teplotu Rolava, kde bylo minus 28,4," řekl Josef Cink z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. I v Šindelové na Sokolovsku bylo okolo 8:00 ráno 25 stupňů pod nulou.

Také v okolních větších městech ráno silně mrzlo. Karlovy Vary měly na letišti asi minus 18 stupňů Celsia, podobně jako v Chebu. V Sokolově bylo ještě zhruba o jeden stupeň chladněji.

Silné mrazy s teplotami až pod minus 12 stupňů Celsia v Česku potrvají asi do noci na úterý. Ve většině republiky bude velký mráz ještě v pondělí dopoledne a na východě země po celé pondělí, stojí ve výstraze, kterou vydali meteorologové. Velké mrazy byly v Česku po celý tento týden, na některých místech rtuť opakovaně spadla až pod minus 30 stupňů.

Aktuální výstraha před mrazy platí pro většinu České republiky do pondělních 11:00. V Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji bude silně mrznout asi až do půlnoci. Meteorologové varovali, že lidem hrozí prochladnutí nebo i omrznutí nechráněných částí těla. Lidé by proto neměli zapomenout, pokud půjdou ven, obléci si několika vrstev oblečení a vzít si vhodné boty. Malé děti nebo starší a nemocní lidé by měli zůstávat venku jen po co nejkratší dobu.

Ústav již dříve vydal výstrahu před silnými mrazy platnou do odvolání. Nyní upřesnil, že v úterý se zřejmě oteplí. "V pondělí večer a v noci na úterý bude přes naše území přecházet od západu okluzní fronta, v úterý přes den a večer teplá fronta," oznámili pracovníci ústavu. Podle předpovědi se v úterý přes den teplota na jihozápadě země dostane až na dva stupně nad nulou. Ve středu teploty v Česku mohou vystoupat až na plus čtyři stupně Celsia.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy