V Krkonoších napadlo až čtvrt metru sněhu. Tak silné sněžení na začátku října nebývá, říká silničář

ČTK ČTK
6. 10. 2016 9:51
Až pětadvacet centimetrů sněhu napadlo v noci na čtvrtek v Krkonoších. Některé silnice jsou sjízdné jen s opatrností a se zimními pneumatikami. Teploty v nižších polohách Krkonoš se ráno pohybovaly těsně nad nulou, na Sněžce byly dva stupně pod bodem mrazu. Viditelnost na hřebenech byla kvůli silné mlze velmi malá.
Krkonoše.
Krkonoše. | Foto: Meteo prohlížeč ČHMÚ.

Horní Malá Úpa – V nejvyšších partiích Krkonoš v noci na čtvrtek napadlo až čtvrt metru sněhu. "Silnice do Horní Malé Úpy, která leží na hřebenech, je sjízdná jen se zimními pneumatikami a s nejvyšší opatrností," upřesnil dispečer trutnovských silničářů Milan Baxa. Ostatní silnice v Krkonoších a na Trutnovsku byly ráno mokré a sjízdné. Již třetí den po sobě je kvůli silnému větru mimo provoz horní úsek lanovky na Sněžku.

"Mokrý a těžký sníh napadl v polohách nad 600 metrů nad mořem. Nejvíce jej leží v Horní Malé Úpě," uvedl dispečer. Tak silné sněžení na začátku října podle něj v posledních letech nebylo. Silničáři na úpravu silnice druhé třídy číslo 252 vedoucí z Temného Dolu do Horní Malé Úpy nasadili sypač s radlicí.

Teploty v nižších polohách Krkonoš se ráno pohybovaly těsně nad nulou, na Sněžce byly dva stupně pod bodem mrazu. Viditelnost na hřebenech byla kvůli silné mlze velmi malá. První sníh letošní zimy v Krkonoších napadl v noci na středu, šlo však jen o velmi slabou vrstvu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Další zprávy