reklama
 
 

V Klementinu už patnáct let nepadl mrazivý rekord

7. 10. 2013 10:24
Uprostřed velkoměsta je na minimální rekordy příliš teplo.

Praha - S maximálními teplotními rekordy se během letošního horkého léta roztrhl pytel. Naopak historicky nejnižší teplotu v pražském Klementinu naměřili před patnácti lety.

V minulém týdnu přitom nízké teploty lámaly rekordy po celé republice, mrzlo i na okraji Prahy. Do Klementina ale mráz nedorazil, teploty se i nad ránem udržely tři stupně nad nulou.

Mráz v Klementinu pokořil rekord naposledy 1. září roku 1998, maximálních rekordů přitom od té doby padlo už 103.

"Tento naprosto totální nepoměr '103 ku 0' za posledních patnáct let je dán dvěma faktory - jednak jde o zesilování městského tepelného ostrova v souvislosti s rozvojem Prahy, a za druhé i celkovou klimatickou změnou, chcete-li globálním oteplováním," vysvětlil meteorolog z Meteocentra.cz Martin Štros.

Nejvíce maximálních rekordů padlo loni, celkem dvanáct, naopak nejméně meteorologové naměřili rok předtím, pouze tři. Letos jich je zatím překonaných devět, a to přitom do konce roku ještě pár měsíců zbývá.

Nejvíce rekordně vysokých teplot má za posledních patnáct let na kontě leden, nejméně pak prosinec, kdy poslední rekord padl před dvanácti lety.

"To svědčí o určitém posunu těžiště zimy směrem do jejího začátku, tedy právě do prosince," uvedl Štros.

Přestože podmínky pro minimální rekordy jsou v Klementinu podle Štrose nepříznivé, padnout by ještě mohly. "A to asi nejspíš právě na podzim nebo na jaře, kdy se vliv tepelného ostrova projevuje nejméně," řekl meteorolog.

Další možností je také, že by se oteplování klimatu obrátilo v opačný trend. "To je ovšem velice nepravděpodobné," dodal Štros.

autor: Dagmar Honsová, Meteopress | 7. 10. 2013 10:24

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama