V Klementinu už patnáct let nepadl mrazivý rekord

Dagmar Honsová, Meteopress
7. 10. 2013 10:24
Uprostřed velkoměsta je na minimální rekordy příliš teplo.
Foto: Thinkstock

Praha - S maximálními teplotními rekordy se během letošního horkého léta roztrhl pytel. Naopak historicky nejnižší teplotu v pražském Klementinu naměřili před patnácti lety.

V minulém týdnu přitom nízké teploty lámaly rekordy po celé republice, mrzlo i na okraji Prahy. Do Klementina ale mráz nedorazil, teploty se i nad ránem udržely tři stupně nad nulou.

Mráz v Klementinu pokořil rekord naposledy 1. září roku 1998, maximálních rekordů přitom od té doby padlo už 103.

"Tento naprosto totální nepoměr '103 ku 0' za posledních patnáct let je dán dvěma faktory - jednak jde o zesilování městského tepelného ostrova v souvislosti s rozvojem Prahy, a za druhé i celkovou klimatickou změnou, chcete-li globálním oteplováním," vysvětlil meteorolog z Meteocentra.cz Martin Štros.

Nejvíce maximálních rekordů padlo loni, celkem dvanáct, naopak nejméně meteorologové naměřili rok předtím, pouze tři. Letos jich je zatím překonaných devět, a to přitom do konce roku ještě pár měsíců zbývá.

Nejvíce rekordně vysokých teplot má za posledních patnáct let na kontě leden, nejméně pak prosinec, kdy poslední rekord padl před dvanácti lety.

"To svědčí o určitém posunu těžiště zimy směrem do jejího začátku, tedy právě do prosince," uvedl Štros.

Přestože podmínky pro minimální rekordy jsou v Klementinu podle Štrose nepříznivé, padnout by ještě mohly. "A to asi nejspíš právě na podzim nebo na jaře, kdy se vliv tepelného ostrova projevuje nejméně," řekl meteorolog.

Další možností je také, že by se oteplování klimatu obrátilo v opačný trend. "To je ovšem velice nepravděpodobné," dodal Štros.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy