V Klementinu už patnáct let nepadl mrazivý rekord

Dagmar Honsová, Meteopress
7. 10. 2013 10:24
Uprostřed velkoměsta je na minimální rekordy příliš teplo.
Foto: Thinkstock

Praha - S maximálními teplotními rekordy se během letošního horkého léta roztrhl pytel. Naopak historicky nejnižší teplotu v pražském Klementinu naměřili před patnácti lety.

V minulém týdnu přitom nízké teploty lámaly rekordy po celé republice, mrzlo i na okraji Prahy. Do Klementina ale mráz nedorazil, teploty se i nad ránem udržely tři stupně nad nulou.

Mráz v Klementinu pokořil rekord naposledy 1. září roku 1998, maximálních rekordů přitom od té doby padlo už 103.

"Tento naprosto totální nepoměr '103 ku 0' za posledních patnáct let je dán dvěma faktory - jednak jde o zesilování městského tepelného ostrova v souvislosti s rozvojem Prahy, a za druhé i celkovou klimatickou změnou, chcete-li globálním oteplováním," vysvětlil meteorolog z Meteocentra.cz Martin Štros.

Nejvíce maximálních rekordů padlo loni, celkem dvanáct, naopak nejméně meteorologové naměřili rok předtím, pouze tři. Letos jich je zatím překonaných devět, a to přitom do konce roku ještě pár měsíců zbývá.

Nejvíce rekordně vysokých teplot má za posledních patnáct let na kontě leden, nejméně pak prosinec, kdy poslední rekord padl před dvanácti lety.

"To svědčí o určitém posunu těžiště zimy směrem do jejího začátku, tedy právě do prosince," uvedl Štros.

Přestože podmínky pro minimální rekordy jsou v Klementinu podle Štrose nepříznivé, padnout by ještě mohly. "A to asi nejspíš právě na podzim nebo na jaře, kdy se vliv tepelného ostrova projevuje nejméně," řekl meteorolog.

Další možností je také, že by se oteplování klimatu obrátilo v opačný trend. "To je ovšem velice nepravděpodobné," dodal Štros.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy