Do Česka se ženou ze západu bouřky. Přinesou kroupy, přívalový déšť a silný vítr

ČTK ČTK
27. 5. 2016 12:57
Do Česka směrem od západu přicházejí bouřky. Nejsilnější budou na jihu a západě Čech. Varování před velmi silnými bouřkami vydal Český hydrometeorologický ústav pro Plzeňský a Jihočeský kraj. Bouřky přinesou i kroupy, přívalový déšť a vítr o rychlosti až 70 kilometrů v hodině. Bouřky budou postupně přecházet na východ území. Na Moravě a ve Slezsku by už ale neměly být tak intenzivní.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha - Česko znovu zasáhnou od pátečního odpoledne do půlnoci bouřky, které budou postupovat od Německa směrem na Moravu. Místy mohou být silné, na jihu a západě Čech i velmi silné. Doprovodí je kroupy, přívalový déšť a silný vítr, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Přítomnost bouřek na území republiky meteorologové nevylučují ani v dalších dnech, o jejich intenzitě budou případně informovat v sobotu.

Aktuální varování před velmi silnými bouřkami platí pro Plzeňský a Jihočeský kraj od pátečních 15:00 do půlnoci na sobotu. Stejně dlouhou platnost má i upozornění na silné bouřky v Praze, Středočeském, Karlovarském, Pardubickém, Královéhradeckém a Jihomoravském kraji a na Vysočině.

Bouřky budou postupovat přes republiku od západu k východu. V pozdních odpoledních a večerních hodinách postoupí i na Moravu a do Slezska, kde by jejich intenzita měla slábnout, uvedli meteorologové a doplnili, že vítr může v bouřkách dosáhnout v nárazech kolem 70 kilometrů v hodině a při přívalovém dešti může spadnout kolem 30 milimetrů srážek za hodinu.

Meteorologové lidem doporučují, aby dbali na svou bezpečnost hlavně kvůli hrozícím úrazům způsobeným předměty uvolněnými větrem. Nárazový vítr může poškodit lehké stavby jako stany nebo altány, lámat větve nebo vyvracet stromy. Škody mohou napáchat ale i kroupy a silný přívalový déšť, který může rozvodnit malé toky, zatopit podjezdy, sklepy a jiná nízko položená místa.

 

Právě se děje

před 16 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy