Do Česka se ženou ze západu bouřky. Přinesou kroupy, přívalový déšť a silný vítr

ČTK ČTK
27. 5. 2016 12:57
Do Česka směrem od západu přicházejí bouřky. Nejsilnější budou na jihu a západě Čech. Varování před velmi silnými bouřkami vydal Český hydrometeorologický ústav pro Plzeňský a Jihočeský kraj. Bouřky přinesou i kroupy, přívalový déšť a vítr o rychlosti až 70 kilometrů v hodině. Bouřky budou postupně přecházet na východ území. Na Moravě a ve Slezsku by už ale neměly být tak intenzivní.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha - Česko znovu zasáhnou od pátečního odpoledne do půlnoci bouřky, které budou postupovat od Německa směrem na Moravu. Místy mohou být silné, na jihu a západě Čech i velmi silné. Doprovodí je kroupy, přívalový déšť a silný vítr, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Přítomnost bouřek na území republiky meteorologové nevylučují ani v dalších dnech, o jejich intenzitě budou případně informovat v sobotu.

Aktuální varování před velmi silnými bouřkami platí pro Plzeňský a Jihočeský kraj od pátečních 15:00 do půlnoci na sobotu. Stejně dlouhou platnost má i upozornění na silné bouřky v Praze, Středočeském, Karlovarském, Pardubickém, Královéhradeckém a Jihomoravském kraji a na Vysočině.

Bouřky budou postupovat přes republiku od západu k východu. V pozdních odpoledních a večerních hodinách postoupí i na Moravu a do Slezska, kde by jejich intenzita měla slábnout, uvedli meteorologové a doplnili, že vítr může v bouřkách dosáhnout v nárazech kolem 70 kilometrů v hodině a při přívalovém dešti může spadnout kolem 30 milimetrů srážek za hodinu.

Meteorologové lidem doporučují, aby dbali na svou bezpečnost hlavně kvůli hrozícím úrazům způsobeným předměty uvolněnými větrem. Nárazový vítr může poškodit lehké stavby jako stany nebo altány, lámat větve nebo vyvracet stromy. Škody mohou napáchat ale i kroupy a silný přívalový déšť, který může rozvodnit malé toky, zatopit podjezdy, sklepy a jiná nízko položená místa.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 4 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy