reklama
 
 

V části Česka sníh komplikuje dopravu. V Moravskoslezském kraji řešila policie zvýšený počet nehod

Aktualizováno 7. 2. 2018 23:42
Sněžení komplikuje dopravu na Moravě. Řidiči nezvládají zhoršenou sjízdnost | Video: Aktuálně.cz |  00:52
Od středečního poledne policisté v Moravskoslezském kraji za necelé čtyři hodiny přijali oznámení o šesti desítkách dopravních nehod.

Ostrava - Sněžení ve středu komplikovalo sjízdnost v Moravskoslezském kraji. Sněhové přeháňky snižují viditelnost, na silnicích leží vrstva nového sněhu nebo zbytky sněhu po pluhování. Na mnoha místech jsou silnice sjízdné s obtížemi, od 19:10 je uzavřena dálnice D48 od Rychaltic ve směru na Frýdek-Místek až po tunel Zelinkovice. Silnici tam blokují uvízlé kamiony, oznámilo Národní dopravní informační centrum Ředitelství silnic a dálnic.

Pošlete nám video, a pokud ho zveřejníme, odměníme vás:

Nahrajte vaše videa a fotky
Získejte odměnu 500 Kč za každé vaše publikované video nebo 100 Kč za každou vaši publikovanou fotografii
Jméno:
E-mail:
Popis:
Nahráním souboru udělujete společnosti Economia, a.s. licenci v rozsahu čl. 4, odst.6 Všeobecných smluvních podmínek; Economia, a.s. neodpovídá za obsah nahraných souborů.

Řidiči by měli být opatrní a řízení věnovat zvýšenou pozornost. Podle informací silničářů se kamiony vzpříčily i na silnici I/57 na výjezdu z obce Vrchy na Novojičínsku. Kluzká vozovka je i na dálnici D56 mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem a také na dálnici D1 od polských hranic ve směru na Prahu.

Policisté odpoledne kvůli sněžení zaznamenali i zvýšený počet dopravních nehod. Jedna z nehod zkomplikovala večer situaci na okraji Krnova. Místo je podle dopravních informací průjezdné s opatrností.

"Moravskoslezští policisté řeší zvýšený počet dopravních nehod a havárií. Při událostech na silnicích vznikala zejména škoda na majetku, případně došlo k lehkým poraněním účastníků silničního provozu," uvedla policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Od středečního poledne policisté za necelé čtyři hodiny přijali oznámení o šesti desítkách dopravních nehod. V úterý za stejné období řešili pouze 12 dopravních nehod. "Na území Ostravy policisté v době, kdy začalo sněžit, registrují navýšení počtu nehod na zhruba trojnásobek," řekla Holčáková.

Policisté proto apelují na řidiče, aby přizpůsobili jízdu aktuálním povětrnostním podmínkám i stavu silnic. "Brzdná dráha na sněhem či ledem pokryté silnici je delší. Stejný apel směřujeme k chodcům, aby nevstupovali na komunikace před přijíždějící automobily, byť se nachází na přechodu pro chodce, a měli na paměti obtížnější reakce řidičů na zasněžených silnicích," doplnila policejní mluvčí.

Pro kamiony zůstává uzavřená silnice I/56 mezi Ostravicí a Bílou na Frýdecko-Místecku. Silnice, jež je jedním z hlavních tahů na Slovensko, vede kolem přehrady Šance, která zásobuje kraj pitnou vodou. Silničáři tam proto nesmějí používat chemické látky, jen inertní posyp. To dělá v kopcích kamionům potíže už při slabé vrstvě sněhu a silnici tam často zablokují.

Sníh komplikuje dopravu i ve Zlínském kraji

Vydatně sněžilo i ve Zlínském kraji. Silničáři se snažili silnice udržovat, přesto byly kluzké, některé úseky byly i dočasně uzavřené. Problémy měly zejména nákladní automobily. V kraji se staly podle policie desítky dopravních nehod, podle dostupných informací si však nevyžádaly vážná zranění. "Hasiči dnes zasahovali u dvou desítek dopravních nehod," řekla mluvčí hasičů Lucie Javoříková.

Nákladní vozidla měla tradičně problémy ve stoupání mezi Starým Hrozenkovem a obcí Komňa na Uherskohradišťsku, komunikace je tam sjízdná jen s řetězy. Silničáři museli cestu kvůli úklidu sněhu také na chvíli uzavřít. Nesjízdná a uzavřená je stále komunikace z Modré na Bunč, problémy byly i večer mezi obcemi Kašava a Lukov na Zlínsku, silnice je tam pro osobní automobily sjízdná jen s velkou opatrností a se zimní výbavou, pro nákladní vozy je nesjízdná.

V Olomouckém kraji se to obešlo bez zvýšeného počtu nehod

Rozbředlý sníh pokrývá i většinu silnic v Olomouckém kraji, který odpoledne zasáhlo několikahodinové sněžení. Všechny silnice jsou se zvýšenou opatrností sjízdné, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR. V regionu zatím nebyl hlášen zvýšený počet dopravních nehod.

Sněhové přeháňky jsou od odpoledne hlavně na Jesenicku a Šumpersku, kde jsou v terénu všechny sypače a pluhy. "Neustále sněží. Sníh je mokrý a ujíždí se," řekl dispečer jesenické správy silnic, podle kterého v horském okrese napadlo několik centimetrů sněhu. Na hlavních silničních tazích je rozbředlý sníh, méně důležité cesty pokrývá ujetý sníh s posypem, na kterém je vrstva čerstvého sněhu.

V podvečer vyjeli i silničáři na jihu Čech

Silničáři v Jihočeském kraji začali v podvečer kvůli sněžení upravovat vozovky po celém regionu. Do terénu vyslali téměř veškerou techniku, která čítá 186 sypačů. Relativně klidnější situace je zatím kolem Blatné na Strakonicku a na Táborsku. 

"Nejprve jsme museli vyjíždět v okolí Dačic na Jindřichohradecku, ale postupně se sněžení rozšířilo prakticky do celého kraje. Výjimkou zatím zůstávají jen oblasti na severu regionu. To znamená některé části Táborska a okolí Blatné. Ale počítáme s tím, že se postupně sněžení dostane i tam," řekl náměstek provozního úseku Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Jan Vykouk.

Všechny vozovky jsou zatím sjízdné. Řidiči mohou mít potíže pouze na komunikacích lokálního významu. S obtížnějšími podmínkami musí počítat i v některých úsecích silnice I/3, která spojuje České Budějovice a hraniční přechod s Rakouskem Dolní Dvořiště. "Tradičně nejhorší to je kolem Nažidel a Netřebic," řekl Vykouk.

autor: ČTK | 7. 2. 2018 19:46

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama