V Česku padaly rekordy, v Brně-Žabovřeskách naměřili 32,2 °C

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 6. 2015 19:45
Na desítkách míst v ČR překročila rtuť teploměrů 30 stupňů celsia. Tropické teploty vydrží až do konce týdne.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha  - Pro desítky míst v Česku byl dnešek podle meteorologů tropickým, tedy dnem s teplotami 30 a více stupňů. Největší horko bylo s více než 32 stupni v Brně. Na svém webu to ve středu oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ)

Padaly také teplotní rekordy, například v Příbrami byla překonána dosud nejvyšší teplota z roku 1927.

Prvním tropickým dnem letošního roku byl podle ČHMÚ dnešek pro 28 meteorologických stanic v České republice. Nejvýše rtuť vystoupala v Brně-Žabovřeskách, a to na 32,2 stupně Celsia. Jen o desetinu stupně nižší byla teplota v Dukovanech na Třebíčsku.

V Dukovanech byl navíc překonán dosavadní teplotní rekord, stejně jako třeba v Brodě nad Dyjí na Břeclavsku nebo Brně-Tuřanech. V Příbrami dokonce dnešní teplota 29,1 stupně převýšila o jednu desetinu stupně rekord starý téměř 90 let.

Velmi teplo bude podle předpovědi ústavu i v dalších dnech. Meteorologové ale varují, že bude zároveň sucho, takže se zvýší nebezpečí vzniku požárů.

"Zřejmě nejvyšší bude v nížinách jižní Moravy, kde bude trvat asi nejdéle, a v Polabí," uvedli na webu. Až o víkendu přijdou místy přeháňky a na větším území Česka se objeví srážky až začátkem příštího týdne.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovinský premiér odstoupil, vláda nedokázala prosadit své zákony

Předseda slovinské vlády Marjan Šarec v pondělí oznámil, že z funkce odstupuje. Důvodem je neschopnost menšinové vládní koalice prosazovat schválení potřebných reformních zákonů. Premiér v dopise zaslaném parlamentu s oznámením demise zároveň vyzval k vypsání předčasných voleb.

Rezignovat se Šarec rozhodl poté, co se veřejnost dozvěděla, že odstupuje vicepremiér a ministr financí Andrej Bertoncelj. Ten nesouhlasil s premiérovým návrhem zákona, na jehož základě by se finanční ztráty zdravotnictví kryly ze státního rozpočtu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy