reklama
 
 

Tropická vedra vystřídá studená fronta. Teploty spadnou těsně nad 20 stupňů, přijdou deště a bouřky

Aktualizováno 9. 8. 2018 19:08
Kvůli dlouhodobému horkému a suchému počasí na většině území Česka ale nadále platí nebezpečí vzniku požárů.

Praha - Čtvrtek bude zřejmě v průměru nejteplejším dnem od počátku roku, teplotní maxima ale nepřekonala 1. srpen. Víc než 37 stupňů Celsia naměřili v Tuhani na Mělnicku a v Hradci Králové. Teplotní rekordy pro 9. srpen padly na šestině ze zhruba 150 meteorologických stanic, které měří alespoň 30 let. ČTK to řekla Jiřina Švábenická z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V pátek by měla podle předpovědi Česko od západu ochladit studená fronta.

Čtvrtek by měl být nejteplejší od počátku roku z hlediska průměrné maximální teploty, která bude zhruba 34,2 stupně Ceslia, a také z hlediska průměrné denní teploty mezi 26 a 27 stupni, uvedl ČHMÚ na webu. Přesná čísla budou mít meteorologové k dispozici až v pátek dopoledne. Ve výpočtu se totiž zohledňují také hodnoty k 21:00, vysvětlila Švábenická.

Nejvyšší teploty se ve čtvrtek podle webu ČHMÚ objevovaly v nižších polohách, zejména v Polabí. V Hradci Králové i Tuhani teploměr ukázal shodně 37,1 stupně Celsia. V Tuhani tak byl překonán dosavadní rekord 34 stupňů z roku 2003, v Hradci Králové mělo dřívější maximum z roku 1992 hodnotu 36,5 stupně. Rovných 37 stupňů naměřili v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi.

Kvůli dlouhotrvajícímu velmi teplému a suchému počasí přetrvává na většině území v Česku ale nadále nebezpečí vzniku požárů. Vysoké riziko je zejména v severní polovině Čech a na střední a jižní Moravě.

Pátek přinese oblačnou až zataženou oblohu, na východě území bude zpočátku polojasno. Od západu postupně přijde na celé území déšť nebo přeháňky, místy bouřky, které mohou být i silné. Odpoledne začnou srážky od západu ustávat a ubývat bude postupně i oblačnosti. Teploty přes den se budou pohybovat od 22 stupňů až do 33 stupňů Celsia na východě území.

V sobotu se dočkáme skoro jasné až polojasné oblohy, na východě území bude v noci a ráno ještě oblačno až zataženo s doznívajícím deštěm a ojedinělými bouřkami. Po ránu se ojediněle objeví i mlhy. Rtuť teploměru se bude pohybovat od 23 do 27 stupňů Celsia.

V neděli bude jasná až polojasná obloha a teploty od 26 do 30 stupňů Celsia.

Pondělí přinese opět jasnou až polojasnou oblohu a večer bude na západě oblačnosti přibývat a ojediněle se objeví přeháňky nebo bouřky. Přes den naměříme 30 až 34 stupňů Celsia.

Další dny příštího pracovního týdne bude zpočátku polojasno až oblačno a místy se objeví přeháňky nebo bouřky. Během týdne bude srážek i oblačnosti ubývat. Teploty se budou pohybovat od 24 do 29 stupňů Celsia.

autoři: Domácí, ČTK | 9. 8. 2018 12:17

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama