V neděli bylo až 23 stupňů. Po víkendu se prudce ochladí, noci budou mrazivé

ČTK ČTK
27. 10. 2019 17:08
Nezvykle teplé počasí na konec října trvá už sedm dní. Teplotní rekordy ještě dnes padly na 36 ze 154 stanic. Na dvou místech teploměr ukázal víc než 23 stupňů Celsia. Podle předpovědi meteorologů ovšem nyní nastoupí studená fronta.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

"Stanic měřících 30 a více let je celkově 154 a na 36 z nich byl překonán nebo vyrovnán extrém pro 27. říjen. To je víc než pětina," řekla ČTK Michaela Valachová z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Nejtepleji dnes bylo ve středních, jižních a východních Čechách a také v Moravskoslezském kraji, zejména v závětří za Jeseníky.

Naopak nejchladnější počasí měl Olomoucký a Jihomoravský kraj. "Tam byly mlhy, dopoledne se rozpouštěly a teploty tam nestihly tolik vystoupat," uvedla Valachová. Na stanicích v těchto krajích tak meteorologové naměřili maximálně 15 až 16 stupňů Celsia.

Nejvýše se dnes teplota dostala v Českých Budějovicích - Rožnově, kde teploměr ukázal 23,7 stupně. O desetinu stupně tak zde bylo překonáno dosavadní maximum z roku 2006. Opět padl rekord také v Osoblaze na Bruntálsku, kde dnešních 23,2 stupně Celsia přepsalo šest let starou hodnotu 21,7 stupně. Třetí nejteplejší byla Čáslav - Nové Město, ale 22,7 stupně dosavadní rekord pro dnešní den z roku 2006 nepřevýšilo.

Teplé dny ovšem končí. Teploty spadnou o víc než deset stupňů. Do Česka přichází studená fronta z Německa a Polska a přinese studený vzduch od severozápadu. V pondělí tak meteorologové očekávají přes den maximálně 8 až 12 stupňů Celsia, v dalších dnech už by se teploty neměly dostat nad deset stupňů. V noci může od středy mrznout.

 

Právě se děje

Další zprávy