Střídání extrémů. Po chladném jaře přišel třetí nejteplejší červen za šedesát let

ČTK ČTK
9. 7. 2021 17:38
Letošní červen byl v Česku třetí nejteplejší od začátku počítání celorepublikových měsíčních průměrů v roce 1961. Průměrná červnová teplota 18,8 stupně Celsia byla o tři stupně vyšší, než je obvyklé. Šestý kalendářní měsíc letošního roku tak meteorologové hodnotí jako teplotně silně nadnormální. Naproti tomu množstvím srážek se červen od dlouhodobých hodnot příliš nelišil.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Tepleji bylo v červnu na Moravě a ve Slezsku, kde se průměr dostal na 19,1 stupně. V Čechách bylo o 0,4 stupně chladněji.

Nad normálními hodnotami, které meteorologové stanovují na základě dat z let 1981 až 2010, se průměrná denní teplota držela po většinu června. Chladněji než obvykle bylo pouze dva dny ke konci první poloviny měsíce. Naopak mezi 16. a 21. červnem byla průměrná teplota více než sedm stupňů nad normálem. Na mnoha stanicích v těchto dnech meteorologové zaznamenali přes 30 stupňů Celsia.

Nejvyšší denní teplotu naměřila letos v červnu stanice Plzeň-Bolevec, kde se 19. června rtuť v teploměru vyšplhala až na 35,9 stupně Celsia. Více než 35 stupňů ve stejný den zaznamenaly ještě tři další stanice. Naopak denním minimem bylo minus 4,8 stupně, naměřených 14. června na šumavské Kvildě.

S vyšší průměrnou teplotou korespondovala délka slunečního svitu. Slunce v červnu svítilo 278 hodin, což je 135 procent běžné dávky v tomto měsíci.

Množstvím srážek letošní červen výrazněji nevybočoval z obvyklých hodnot. Měsíční úhrn 87 milimetrů byl o desetinu vyšší než normál z let 1981 až 2010. Více pršelo v Čechách, kde spadlo 95 milimetrů vody, zatímco na Moravě a ve Slezsku to bylo 71 milimetrů.

Letošní červen patřil mezi nejteplejší i v řadě dalších zemí. Například ve Finsku a některých oblastech Švédska byl rekordní. Mimořádná vedra zažila také Kanada, kde teploty stoupaly až nad 45 stupňů Celsia.

Video: V počasí nás čekají extrémy. Sucha budou delší a srážky možná rekordní, říká Trnka

Zjistili jsme, že se ve střední Evropě mění vlhkost k nižším hodnotám a že tenhle trend dramaticky zrychluje, upozorňuje bioklimatolog Miroslav Trnka. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy