Středa byla v Česku nejteplejším dnem roku. Kvůli tropickým nocím nemůžou spát miliony Evropanů

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 8. 2018 18:53
Nejtepleji bylo, stejně jako v předchozích dnech, v Řeži u Prahy, kde meteorologové naměřili 38 stupňů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Praha - Středa byla v Česku nejteplejším dnem od začátku roku. Na několika měřicích stanicích vystoupaly maximální teploty nad 37 stupňů Celsia. Nejtepleji bylo, stejně jako v předchozích dnech, v Řeži u Prahy, kde meteorologové naměřili 38 stupňů. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Výrazně teplejší byla severozápadní polovina republiky. Nejvyšší teploty meteorologové zaznamenali ve Středočeském a Ústeckém kraji a na Českolipsku v Libereckém kraji. Těsně za Řeží se dnes v žebříčku nejvyšších teplot umístily Doksany na Litoměřicku s maximem 37,9 stupně. Přes 37 stupňů bylo také v Tuhani na Mělnicku (37,4 stupně), Ústí nad Labem-Vaňově (37,3), České Lípě (37,2) a Teplicích (37,1 stupně).

Rekord pro 1. srpen byl přesto překonán jen na šesti z přibližně 150 stanic, které měří teplotu 30 a více let. Původní vysoké rekordy z roku 1994 tak v drtivé většině případů nepadly.

Řeky vysychají. Záchranná četa zachraňuje ryby. | Video: Tomáš Cetkovský

Velmi teplá byla také noc na středu. Více než desetina měřicích stanic ČHMÚ zaznamenala takzvanou tropickou noc, kdy nejnižší noční teploty neklesly pod 20 stupňů. "V předešlém týdnu teploty zvolna stoupaly, ale tropickou noc jsme zaznamenávali pouze v Klementinu. Od neděle však počet stanic s tropickou nocí začalo přibývat," uvedl meteorolog ČHMÚ Jan Doležal.

Podle předpovědi přetrvají tropické teploty minimálně do konce týdne. Na začátku nového týdne se předpokládá krátkodobé zmírnění veder. V pondělí teplotní maxima 28 až 32 stupňů. "Nicméně podle aktuálně platné předpovědi se v příštím týdnu vedra na několik dní opět vrátí," upozornil Doležal.

Kvůli vedru a suchu nadále platí výstraha na vysoké a velmi vysoké teploty, na mnoha místech i výstraha na nebezpečí požárů. V Ústeckém a Středočeském kraji zůstává v platnosti smogová situace kvůli přízemnímu ozónu, jehož koncentrace bývají nejvyšší v pozdějších odpoledních hodinách.

Nejvyšší naměřené teploty v Česku:

Stanice Dnes naměřeno (stupně Celsia)
Husinec, Řež (u Prahy) 38
Doksany (Litoměřicko) 37,9
Tuhaň (Mělnicko) 37,4
Ústí nad Labem - Vaňov 37,3
Česká Lípa 37,2
Teplice 37,1
Brandýs n. L. - S. Boleslav (u Prahy) 37
Kopisty (Mostecko) 36,9
Neumětely (Berounsko) 36,7
Doksy (Českolipsko) 36,6
Plzeň - Bolevec 36,5
Turnov 36,5
Semčice (Mladoboleslavsko) 36,4
Katusice (Mladoboleslavsko) 36,3
Plzeň-Mikulka 36,3
Děčín 36,3
Dobřichovice (u Prahy) 36,3
Dolní Bousov (Mladoboleslavsko) 36,2
Žatec (Lounsko) 36
Kralupy nad Vltavou (Mělnicko) 36

Evropu trápí tropické noci

Ani ve druhé polovině týdne se ale několik milionů Evropanů pořádně nevyspí, meteorologové totiž předpovídají v řadě oblastí i nadále tropické noci, tedy nad 20 stupňů Celsia. V některých částech Berlína podle agentury DPA zažili nejteplejší noc od roku 1905, teplota činila až 24,4 stupně Celsia. Ještě více naměřili v noci na dnešek v italské Florencii, kde bylo v noci 27 stupňů.

Nejvyšší denní teploty sužovaly jihozápad Španělska, například v andaluské Córdobě vystoupaly na 42 stupňů, v dalších dnech tam očekávají meteorologové vedra ještě minimálně o dva stupně vyšší. Také v jižní Francii zažili nebývale vysoké teploty, které v místech vystoupaly až ke 40 stupňům.

Originální osvěžení během dne v těchto parnech nabídl majitel jednoho německého supermarketu. Lars Koch ve svém obchodě ve městě Friedberg nedaleko Frankfurtu nabízí za menší poplatek několikaminutové posezení v lednici, tedy ne v klasické mrazničce, ale v chlazené místnůstce se dvěma křesílky a slunečníkem. Původně prý to zamýšlel jako legraci, ale nabídku už podle agentury DPA využilo 20 zákazníků.

Obzvlášť náročná jsou v těchto dnech povolání, při nichž lidé pracují na ulici. Nejsou to jen stavební dělníci, ale například také policisté. Zaměstnavatelé jim proto zajišťují zejména pitný režim, policisté ve Šlesvicku-Holštýnsku ale například nemusí v těchto vedrech nosit k uniformě čepici. "Klíčové pro policisty je, aby dělali svou práci s chladnou hlavou," řekl místnímu tisku tajemník zemského ministerstva Torsten Geerdts.

Klimatizované zastávky nebo silnice nabílo. Tak světové metropole bojují s horkem | Video: Reuters, Youtube.com
 

Právě se děje

před 9 minutami

Stovka světových osobností volá po podpoře Tchaj-wanu

Zhruba stovka osobností z celého světa dosud podepsala apel na demokratické země, aby vyjádřily podporu Tchaj-wanu. Ostrovní země podle nich čelí ohrožení ze strany pevninské Číny, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii a usiluje o jeho připojení ke svému území. Výzvu zorganizovala Mezinárodní koalice pro demokratickou obnovu, která vznikla při Nadaci Fora 2000.

Mezi signatáři výzvy jsou například šahový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov, polská režisérka Agnieszka Hollandová, bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nebo kněz Tomáš Halík. Autoři v textu připomínají, že Tchaj-wan se po konci Čankajškova autoritářského režimu v 80. letech stal demokratickou zemí, zatímco Čína zůstává autoritářským státem a v posledních letech v ní sílí zásahy proti etnickým menšinám, jako jsou Tibeťané či Ujgurové. Připomínají také čínské porušení mezinárodní smlouvy o zachování demokratických práv v Hongkongu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy