Střed Evropy se potil v teplotních rekordech přes 40 °C

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
8. 8. 2013 21:35
V Rakousku i Maďarsku naměřili 40,5 stupně, na Slovensku čtyřicítka těsně odolala
Včela na slunečnici u rakouského Matzendorfu.
Včela na slunečnici u rakouského Matzendorfu. | Foto: Reuters

Vídeň/Budapešť/Bratislava - Tropické počasí ve čtvrtek opět sužovalo střední Evropu. V rekordních vedrech se potily i Česko a Slovensko, i když historické rekordy přesahující 40 stupňů Celsia jako v Rakousku a Maďarsku nezaznamenaly.

V alpské republice jako by se "protrhl pytel" se čtyřicítkami - naměřili je na nejméně třech místech. Oficiálně potvrzenou historicky nejvyšší teplotu 40,5 stupně Celsia odpoledne ohlásili z dolnorakouské obce Bad Deutsch Altenburg. Přitom nedlouho předtím meteorologové zaznamenali dokonce 40,6 stupně z města Neusiedl am See na východě země. Tento údaj ovšem ještě čeká na oficiální potvrzení. "Zdolání" 40 stupňů oznámilo i město Gussing na jihovýchodě země u hranic s Maďarskem.

Agentura MTI sdělila, že očekávání čtvrtečních rekordů se naplnilo také v Maďarsku. Meteorologická služba informovala, že teplotní maxima padla v Budapešti i na dalších místech po celé zemi. V metropoli teploměry vystoupaly na 40 stupňů, ale nejvíce - 40,6 stupně - naměřili v blízkosti Győru (Rábu).

Tropický den a vyvrcholení veder má za sebou Slovensko. Rtuť teploměru odpoledne v Bratislavě a na jihu země vyšplhala až na 39 stupňů Celsia. Absolutní rekord z roku 2007, kdy meteorologové naměřili v Hurbanovu 40,3 stupně, ale podle dostupných informací překonán nebyl. Stávající horko v zemi částečně ustoupí v pátek, na kdy Slovenský hydrometeorologický ústav vydal varování před bouřkami. Výraznější ochlazení v zemi má nastat v sobotu.

V Česku bylo ve čtvrtek největší horko naměřeno v Brodě nad Dyjí na Břeclavsku - 39,7 stupně Celsia. Je to nejvyšší teplota, která kdy byla zaznamenána na Moravě.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy