Počasí naruby: Vánoce o 10 °C teplejší než Velikonoce

Domácí Domácí
Aktualizováno 25. 12. 2013 7:28
O Velikonocích bylo sněhu dost a teploty kolem 1 °C. Vánoce jsou opět na blátě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Letošní Vánoce se na většině míst staly teplejšími než Velikonoce. Konkrétně na Ostravsku byla prvního dubna, na který připadlo Velikonoční pondělí, maximální denní teplota jen +1 °C, tedy asi o deset stupňů nižší než nyní na Štědrý den. Na většině území Česka sice rozdíly tak velké nebyly, ale přesto Vánoce v teplotním ohledu vyhrály.

"Na Ostravsku se letošní Štědrý den opravdu vyznamenal - teplota vzduchu tam při poměrně silném větru odpoledne překročila 10 °C a lokálně šla ještě znatelně výše. V Bohumíně naměřili dokonce 13,2 °C a to bylo vůbec nejvíc v republice. Ovšem i jinde po Česku mohl vyrazit Ježíšek vcelku na lehko, protože teploty většinou dokázaly překročit 5 °C. Sníh nebyl téměř nikde - pouze v horských oblastech, ale spíše až v polohách nad 800 metrů," konstatuje meteorolog Martin Štros ze společnosti Meteocentrum.

Ještě zajímavější pak je, že i loňské Vánoce byly teplejší, než letošní Velikonoce. Vánoce na blátě, tedy teplotně nadprůměrné a bez sněhu prožíváme již šestým rokem.

Série teplých Štědrých dnů. Kdy se to zlomí?

"Teploty se jakoby každý rok snaží překonávat. Loni byl Štědrý den velice teplý spíše v Čechách, kdy naměřili také až 13 °C . V letech 2009 a 2010 se extrémně vysoké teploty přes deset stupňů objevily na východě území, Ostrava měla v roce 2009 až 14°C. Poslední Štědrý den s celodenními mrazy na drtivé většině republiky jsme oslavili už v roce 2007," připomíná meteorolog. 

Podle něj není poslední teplá série z historického hlediska příliš obvyklá. Naopak, jak připomíná, mezi lety 1998 a 2003 prožila naše země šest Štědrých dnů v řadě s celodenními mrazy.

"Ani jeden ovšem na většině území nebyl tak studený, jako ten v roce 1962. Tehdy se o Vánocích maximální denní teploty pohybovaly jen kolem -10 °C, Jediná lokalita zažila podobou Sibiř i v relativně nedávné době - na Ostravsku se v roce 2002 také teploty na Štědrý den pohybovaly i přes den jen kolem -10 °C," dodává.

Teplotní rekordy pokořeny

Na Štědrý den 2013tak na několika stanicích v Česku padaly teplotní rekordy. A to vysoko nad nulou, informoval Český hydrometeorologický ústav.

V Bohumíně-Záblatí, kde sledují teplotu 57 let, naměřili 13,2 stupně Celsia. Byl tak překročen rekord z roku 1973, který činil 12,4 stupně.

V Ostravě-Porubě měří teploty 45 let a také zde byl dosavadní rekord z roku 1973. V úterý zde bylo 12,3 °C.

V Kašperských Horách stanice zaznamenává teploty 60 let a dosavadní rekord pro Štědrý den z roku 2000 tam činil rovných 12 stupňů Celsia. Teplotní rekordy padaly už v pondělí.

Meteorologové nadále upozorňují na silný vítr ve Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji.

"Očekáváme, že vítr bude ještě trochu zesilovat a není vyloučeno, že ve středu večer může i na jižní Moravě a Českomoravské vrchovině v nárazech dosahovat kolem 20 m/s," upozornili meteorologové.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 5 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy