Počasí naruby: Vánoce o 10 °C teplejší než Velikonoce

Domácí Domácí
Aktualizováno 25. 12. 2013 7:28
O Velikonocích bylo sněhu dost a teploty kolem 1 °C. Vánoce jsou opět na blátě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Letošní Vánoce se na většině míst staly teplejšími než Velikonoce. Konkrétně na Ostravsku byla prvního dubna, na který připadlo Velikonoční pondělí, maximální denní teplota jen +1 °C, tedy asi o deset stupňů nižší než nyní na Štědrý den. Na většině území Česka sice rozdíly tak velké nebyly, ale přesto Vánoce v teplotním ohledu vyhrály.

"Na Ostravsku se letošní Štědrý den opravdu vyznamenal - teplota vzduchu tam při poměrně silném větru odpoledne překročila 10 °C a lokálně šla ještě znatelně výše. V Bohumíně naměřili dokonce 13,2 °C a to bylo vůbec nejvíc v republice. Ovšem i jinde po Česku mohl vyrazit Ježíšek vcelku na lehko, protože teploty většinou dokázaly překročit 5 °C. Sníh nebyl téměř nikde - pouze v horských oblastech, ale spíše až v polohách nad 800 metrů," konstatuje meteorolog Martin Štros ze společnosti Meteocentrum.

Ještě zajímavější pak je, že i loňské Vánoce byly teplejší, než letošní Velikonoce. Vánoce na blátě, tedy teplotně nadprůměrné a bez sněhu prožíváme již šestým rokem.

Série teplých Štědrých dnů. Kdy se to zlomí?

"Teploty se jakoby každý rok snaží překonávat. Loni byl Štědrý den velice teplý spíše v Čechách, kdy naměřili také až 13 °C . V letech 2009 a 2010 se extrémně vysoké teploty přes deset stupňů objevily na východě území, Ostrava měla v roce 2009 až 14°C. Poslední Štědrý den s celodenními mrazy na drtivé většině republiky jsme oslavili už v roce 2007," připomíná meteorolog. 

Podle něj není poslední teplá série z historického hlediska příliš obvyklá. Naopak, jak připomíná, mezi lety 1998 a 2003 prožila naše země šest Štědrých dnů v řadě s celodenními mrazy.

"Ani jeden ovšem na většině území nebyl tak studený, jako ten v roce 1962. Tehdy se o Vánocích maximální denní teploty pohybovaly jen kolem -10 °C, Jediná lokalita zažila podobou Sibiř i v relativně nedávné době - na Ostravsku se v roce 2002 také teploty na Štědrý den pohybovaly i přes den jen kolem -10 °C," dodává.

Teplotní rekordy pokořeny

Na Štědrý den 2013tak na několika stanicích v Česku padaly teplotní rekordy. A to vysoko nad nulou, informoval Český hydrometeorologický ústav.

V Bohumíně-Záblatí, kde sledují teplotu 57 let, naměřili 13,2 stupně Celsia. Byl tak překročen rekord z roku 1973, který činil 12,4 stupně.

V Ostravě-Porubě měří teploty 45 let a také zde byl dosavadní rekord z roku 1973. V úterý zde bylo 12,3 °C.

V Kašperských Horách stanice zaznamenává teploty 60 let a dosavadní rekord pro Štědrý den z roku 2000 tam činil rovných 12 stupňů Celsia. Teplotní rekordy padaly už v pondělí.

Meteorologové nadále upozorňují na silný vítr ve Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji.

"Očekáváme, že vítr bude ještě trochu zesilovat a není vyloučeno, že ve středu večer může i na jižní Moravě a Českomoravské vrchovině v nárazech dosahovat kolem 20 m/s," upozornili meteorologové.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Sjezd v Kitzbühelu se dnes kvůli počasí nepojede

V Kitzbühelu se dnes lyžaři na start slavného sjezdu nepostaví. Pořadatelé závod Světového poháru na Hahnenkammu zrušili vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám a ke stavu obávané sjezdovky Streif. Začátek byl naplánován na 11:30, ale jury a Mezinárodní lyžařská federace FIS hned po ranní inspekci rozhodly kvůli sněžení, dešti a mlze o zrušení závodu.

Během poledne se rozhodne o zbylém programu závodního víkendu. Podle aktuálního plánu je v neděli na programu superobří slalom.

Dnes se měl na Hahnenkammu jet klasický závod po páteční předehře, kterou představovala náhrada za neuskutečněný sjezd ve Wengenu. Z vítězství se radoval Švýcar Beat Feuz, závod ale zastínily dva těžké pády a nakonec se kvůli silnému větru dostalo na trať jen 30 lyžařů, tedy minimální počet pro započítání výsledků.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Biden si volal s prvním zahraničními lídry od své inaugurace

Americký prezident Joe Biden si v pátek telefonoval s prvními zahraničními lídry od své středeční inaugurace. Nejdříve hovořil s kanadským premiérem Justinem Trudeauem, se kterým se podle agentury Reuters dohodli spojit síly v boji proti koronaviru. Následně šéf Bílého domu volal mexickému prezidentovi Andrésovi Manuelovi Lópezovi Obradorovi. Ten označil hovor za "příjemný a zdvořilý" a dodal, že vše nasvědčovalo tomu, že vztahy mezi oběma státy budou dobré.

"Probrali spolupráci ohledně vakcín," citoval Reuters z komuniké úřadu kanadského ministerského předsedy. Podle agentury AP státníci probírali možnost, aby Kanada dostávala vakcíny proti covidu-19 z výrobního zařízení firmy Pfizer v americkém Michiganu. V současné době Ottawa obstarává všechny dávky očkovací látky ze zařízení Pfizeru v Belgii a firma jí už oznámila, že bude mít v dodávkách zpožděn

Zdroj: ČTK
Další zprávy