Smog se rozšířil na další místa v Česku. Znovu dusí i Ústecký kraj

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 11. 2015 18:32
Zhoršené rozptylové podmínky trápí také obyvatele ostatních krajů. Meteorologové vyhlásili smogovou situaci v Ústeckém kraji, ve Zlínském kraji, v Praze, Brně, Olomouckém kraji a části Moravskoslezského kraje. Smogová situace je kvůli polétavému prachu od čtvrtka vyhlášená také ve Středočeském, Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Meteorologové žádají řidiče automobilů, aby pokud možno nevyjížděli, protože emise z automobilů se podílejí na zvýšených koncentracích jedovatých plynů a polétavých částic. Lidé s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, ale také starší lidé a malé děti by se měli venku zdržet zvýšené fyzické zátěže.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Meteorologové v noci vyhlásili smogovou situaci v Praze, Brně, Olomouckém a Zlínském kraji a části Moravskoslezského kraje. Důvodem jsou zvýšené koncentrace polétavého prachu.

Od večera znovu platí i výstraha pro Ústecký kraj, kde obyvatele trápí oxid siřičitý. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

ČHMÚ žádá řidiče automobilů, aby pokud možno nevyjížděli, protože emise z automobilů se podílejí na zvýšených koncentracích suspendovaných částic PM10 i oxidu dusičitého. Lidé s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, ale také starší lidé a malé děti by se měli venku zdržet zvýšené fyzické zátěže.

V Olomouckém kraji překročila ráno koncentrace polétavého prachu na většině stanic dvojnásobně hodnoty. V Přerově hodinové koncentrace překročily v noci na dnešek limit až trojnásobně, v Olomouci to byly až čtyřnásobné hodnoty.

Ústeckému regionu vládne inverzní počasí celý týden. Ve čtvrtek se díky teplu a žádnému větru rozptylové podmínky zhoršily natolik, že koncentrace oxidu siřičitého překročila 250 mikrogramů na metr krychlový. Za hranici limitů se tato látka dostala po dlouhých letech. Oxid siřičitý trápil obyvatele regionu nejvíc v 90. letech, kdy byly ještě neodsířené teplárny a elektrárny.

Smogová situace kvůli polétavému prachu je od čtvrtka vyhlášená také ve Středočeském, Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Podrobnější aktuální informace o kvalitě ovzduší je možné najít na www.chmi.cz.

Ani odpoledne se situace nezlepšila

Ve Věřňovicích na Karvinsku byl odpoledne imisní limit překonán více než pětinásobně, když stanice vykazovala hodnotu 268 mikrogramů na metr krychlový. Mezní hranice je přitom 50 mikrogramů na metr krychlový.

Průměrné denní koncentrace polétavého prachu byly ráno v rozmezí od 70 do 217 mikrogramů na metr krychlový, odpoledne pak mezi 66 až 268 mikrogramy na metr krychlový. Imisní limit tak byl překročen na všech měřicích stanicích.

"Během dnešního odpoledne nepředpokládáme vzhledem ke stávající meteorologické situaci významnější změnu celkové imisní situace. Hodnoty průměrných 24hodinových koncentrací prašného aerosolu se budou i nadále s velkou pravděpodobností pohybovat většinou nad hodnotou stanoveného imisního limitu, místy i výrazně," uvedli meteorologové.

V Moravskoslezském kraji je dlouhodobě nejhorší ovzduší v zemi. Rozptylové podmínky se tam obvykle zhoršují právě na podzim a v zimě po zahájení topné sezony. Kvalitu ovzduší kromě topení v domácnostech ovlivňuje i doprava a škodliviny z průmyslových podniků či sousedního Polska.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Korupční skandál v tenise. Souza dostal za korupci doživotní zákaz, manipuloval i duely v ČR

Jednatřicetiletý brazilský tenista Joao Souza dostal doživotní zákaz činnosti za korupci a manipulování zápasů na turnajích nižších kategorií Challenger a Futures, mezi nimiž byly i zápasy na českém území. Ve světovém žebříčku dvouhry ATP se Souza dostal nejvýš na 69. místo v roce 2015.

Jednotka pro bezúhonnost tenisu (TIU) brazilského hráče suspendovala už loni v březnu, dnes v Melbourne informovala o konečném verdiktu. Vedle doživotního zákazu udělila Souzovi pokutu 200.000 dolarů (4,6 milionu korun).

Podle TIU byl Souza zapojen do korupčních praktik mezi lety 2015 a 2019. Pomáhal zmanipulovat zápasy, které se hrály na challengerech a turnajích ITF Futures v Brazílii, Mexiku, USA a Česku. Následně se snažil zničit důkazy a při vyšetřování nespolupracoval.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při požáru panelového domu v Kladně zemřela žena, 14 zraněných

Při požáru panelového domu v Kladně v noci na dnešek zemřela žena. Zraněno bylo 14 lidí a hasiči evakuovali 115 lidí. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Hasiči na místo vyjížděli před 03:30. "V době příjezdu hasičů byl byt v 11. patře požárem kompletně zasažen a požár se rozšířil i do bytu nad ním do 12. patra," uvedl Svoboda. Na místě zasahovaly desítky hasičů, zhruba po hodině byl oheň pod kontrolou.

"V bytě zasaženém výbuchem a následným požárem nalezena žena ročník 1958 bez známek života. Další osoba z tohoto bytu, muž ročník 1958 z bytu vyběhl ven, nyní je s popáleninami hospitalizován," informovali policisté na twitteru.

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové bylo na místě 13 posádek záchranářů. Ošetřili 13 lidí, kteří se nadýchali kouře, po nezbytné péči na místě pak většinu převezli do kladenské nemocnice. "Jedna osoba byla vážně popálená. Po intenzivní péči včetně připojení na umělou plicní ventilaci byla převezena do pražské nemocnice Vinohrady," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy