Smog se rozšířil na další místa v Česku. Znovu dusí i Ústecký kraj

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 11. 2015 18:32
Zhoršené rozptylové podmínky trápí také obyvatele ostatních krajů. Meteorologové vyhlásili smogovou situaci v Ústeckém kraji, ve Zlínském kraji, v Praze, Brně, Olomouckém kraji a části Moravskoslezského kraje. Smogová situace je kvůli polétavému prachu od čtvrtka vyhlášená také ve Středočeském, Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Meteorologové žádají řidiče automobilů, aby pokud možno nevyjížděli, protože emise z automobilů se podílejí na zvýšených koncentracích jedovatých plynů a polétavých částic. Lidé s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, ale také starší lidé a malé děti by se měli venku zdržet zvýšené fyzické zátěže.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Meteorologové v noci vyhlásili smogovou situaci v Praze, Brně, Olomouckém a Zlínském kraji a části Moravskoslezského kraje. Důvodem jsou zvýšené koncentrace polétavého prachu.

Od večera znovu platí i výstraha pro Ústecký kraj, kde obyvatele trápí oxid siřičitý. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

ČHMÚ žádá řidiče automobilů, aby pokud možno nevyjížděli, protože emise z automobilů se podílejí na zvýšených koncentracích suspendovaných částic PM10 i oxidu dusičitého. Lidé s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, ale také starší lidé a malé děti by se měli venku zdržet zvýšené fyzické zátěže.

V Olomouckém kraji překročila ráno koncentrace polétavého prachu na většině stanic dvojnásobně hodnoty. V Přerově hodinové koncentrace překročily v noci na dnešek limit až trojnásobně, v Olomouci to byly až čtyřnásobné hodnoty.

Ústeckému regionu vládne inverzní počasí celý týden. Ve čtvrtek se díky teplu a žádnému větru rozptylové podmínky zhoršily natolik, že koncentrace oxidu siřičitého překročila 250 mikrogramů na metr krychlový. Za hranici limitů se tato látka dostala po dlouhých letech. Oxid siřičitý trápil obyvatele regionu nejvíc v 90. letech, kdy byly ještě neodsířené teplárny a elektrárny.

Smogová situace kvůli polétavému prachu je od čtvrtka vyhlášená také ve Středočeském, Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Podrobnější aktuální informace o kvalitě ovzduší je možné najít na www.chmi.cz.

Ani odpoledne se situace nezlepšila

Ve Věřňovicích na Karvinsku byl odpoledne imisní limit překonán více než pětinásobně, když stanice vykazovala hodnotu 268 mikrogramů na metr krychlový. Mezní hranice je přitom 50 mikrogramů na metr krychlový.

Průměrné denní koncentrace polétavého prachu byly ráno v rozmezí od 70 do 217 mikrogramů na metr krychlový, odpoledne pak mezi 66 až 268 mikrogramy na metr krychlový. Imisní limit tak byl překročen na všech měřicích stanicích.

"Během dnešního odpoledne nepředpokládáme vzhledem ke stávající meteorologické situaci významnější změnu celkové imisní situace. Hodnoty průměrných 24hodinových koncentrací prašného aerosolu se budou i nadále s velkou pravděpodobností pohybovat většinou nad hodnotou stanoveného imisního limitu, místy i výrazně," uvedli meteorologové.

V Moravskoslezském kraji je dlouhodobě nejhorší ovzduší v zemi. Rozptylové podmínky se tam obvykle zhoršují právě na podzim a v zimě po zahájení topné sezony. Kvalitu ovzduší kromě topení v domácnostech ovlivňuje i doprava a škodliviny z průmyslových podniků či sousedního Polska.

 

Právě se děje

Další zprávy