Silný vítr se prohnal Českem. Lámal větve i stromy, bez proudu jsou tisíce lidí

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 28. 1. 2020 17:32
Silný vítr v úterý odpoledne zasáhl Prahu, střední Čechy nebo Ústecký kraj. Lámal větve i celé stromy a uvolňoval plechy ze střech. Hasiči vyjížděli k desítkám případů, hlavně v Praze a okolí, na Kladensku a Mladoboleslavsku. Spadlé stromy omezily i některé autobusové linky. Bez proudu je několik tisíc lidí.
Hasiči odstraňovali spadlý strom například v pražském Braníku.
Hasiči odstraňovali spadlý strom například v pražském Braníku. | Foto: Twitter Hasiči Praha

"Do 15:00 jsme vyjížděli k 23 případům v souvislosti se silným větrem. Nejvíce to jsou popadané stromy a uvolněné plechy," uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Stromy na auta spadly v Bohnicích a ve Vršovicích, na komunikace je vítr shodil třeba v Kolodějích nebo v Braníku.

V ulici Klikatá v Jinonicích hasiči odstranili spadlé větve z několika stromů. "Ve Strašnicích pak spadla klimatizační jednotka ze střechy domu na komunikaci," dodal mluvčí.

Středočeští hasiči vyjeli k prvním popadaným stromům zhruba ve 13:50. V následujících dvou hodinách měli na osmdesát zásahů souvisejících se silným větrem. Nejvíce práce měli v okresech Praha-západ, Praha-východ, Kladno a Mladá Boleslav.

"V současné chvíli je situace nejdramatičtější na Mladoboleslavsku. Stále se jedná o popadané nebo nakloněné stromy, spadlé dráty nebo sloupy elektrického vedení," řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová.

Bez proudu je 6000 míst

Ve Středočeském kraji bylo kvůli poruchám způsobeným silným větrem bez elektřiny asi 15 000 domácností. Před 16. hodinou se podařilo řadu poruch odstranit a bez proudu zůstává asi 6000 odběrných míst. ČEZ nyní eviduje v kraji 14 poruch na vedení vysokého napětí. Nejhorší situace je kolem Prahy, na Benešovsku, Nymbursku a Kolínsku, řekla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

"Přehnal se silný vítr, popadaly stromy do vedení. Jsme v terénu, pracujeme na obnovení dodávky elektřiny," řekla Holingerová s tím, že ČEZ zvyšoval počet pracovníků v terénu, ale i na dispečinku a callcentru.

Bouřky v lednu i silný vichr. Lidé sdílí videa s netradičními výkyvy počasí | Video: Facebook

Stromy spadlé na silnici na čas omezily také provoz několika příměstských autobusových linek Pražské integrované dopravy. Linky 386 a 629 neprojížděly Dolním Bezděkovem na Kladensku, linka 335 zase nezajížděla do Nechánic na Praze-východ. Obě mimořádné události již skončily.

Silný vítr a vydatný déšť zasáhl také Ústecký kraj. Hasiči odklidili už dvě desítky polámaných stromů. Ve dvou případech spadl strom na dráty elektrického vedení, v ostatních na vozovku a u obce Holedeč na Lounsku na kolejiště, vyplývá z údajů krajských hasičů. Popadané stromy částečně omezily dopravu, nedotkly se ale hlavních tahů.

Výstraha před silným větrem vydaná Českým hydrometeorologickým ústavem platí zejména pro západní, střední a východní Čechy a také pro Prahu od úterního rána do 21:00.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Svědci v kauze Stoka popřeli, že by za zakázky dávali úplatky

Svědci, kteří ve čtvrtek dopoledne u Krajského soudu v Brně vypovídali v případu údajné korupce na radnici Brno-střed, popřeli, že by za zakázky někomu dávali úplatky. V takzvané kauze Stoka je obžalováno 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Soud vyslechne dalšího svědka odpoledne.

Dopoledne vypovídali dvě svědci, oba jednatelé stavební či montážní firmy. První řekl, že jeho společnost v minulosti dělala pro Brno-střed několik zakázek a zakázky pro městskou část provádí i v současnosti. Uvedl, že ohledně výběrového řízení na zakázku standardně dostávají výzvu, e-mail nebo dopis, k nimž bývá přiložena projektová dokumentace a termín, dokdy se má nabídka odevzdat. Na Brně-středu šlo v jeho případě o opravy bytů. "O ceně jsme žádné informace nedostávali, nedostávali jsme žádné neveřejné informace," uvedl svědek.

Druhý svědek řekl, že jeho společnost nikdy pro Brno-střed žádné zakázky nerealizovala a nikoho z obžalovaných ani nezná.

Zdroj: ČTK
před 6 minutami

Požár ve Vejprtech, na jehož následky zemřelo devět lidí, založil jeden z klientů domova. Případ policie odložila, muže vyhodnotila jako nepříčetného

Zdroj: ČTK
Další zprávy