Kolem Prahy se prohnala bouřka. V Horoměřicích vzala pouť, letiště bylo mimo provoz

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 7. 2022 15:02
Severovýchodně od Prahy postupovala velmi silná bouřka. Doprovázely ji kroupy, zřejmě o velikosti až přes dva centimetry, nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krátkodobé intenzivní srážky. V důsledku bouřky hasiči museli vyjíždět k několika jednotkám případů, pražské letiště na půl hodiny muselo zastavit provoz.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Lukáš Bíba

Výstraha před velmi silnými bouřkami s vysokým stupněm nebezpečí platila pro severovýchodní část Středočeského kraje do sobotních 16:00. V dalších částech Česka očekávají meteorologové silné bouřky s nízkým stupněm nebezpečím do 21:00.

"S větším předstihem opět není možné přesně lokalizovat místo se silnou bouřkou, která ještě nevznikla, a zároveň je odvážné nějakou část území ´natvrdo vynechat´. Každopádně nepočítáme s velkoplošným výskytem silných bouří, ale pouze s menším rozsahem nadlimitních jevů, které se vyskytnou v rámci rychle postupujících pásů srážek přes celou republiku k východu," uvedli meteorologové na Facebooku.

Výstraha před bouřkami platí do večera pro všechny kraje. Přívalový déšť může ojediněle rozvodnit malé toky, zatopit podchody či podjezdy a nárazy větru lámat větve stromů, upozorňují meteorologové. Nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky. Při řízení vozidla v bouřce doporučují snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně.

V Praze už hasiči v sobotu odpoledne kvůli bouřkám vyjížděli k jednotkám případů, v městské části Praha 5 spadl strom, nikomu se však nic nestalo. Zhruba na půl hodiny byl pozastaven kvůli bouřce provoz na pražském letišti.

Odbavení letů na pražském letišti bylo podle mluvčí Evy Krejčí kvůli bouřce pozastaveno krátce před 13:15 a trvalo zhruba půl hodiny. Zpoždění letadel, která měla odlétat z Prahy, tak podle ní nebylo nijak zásadní. Výrazněji se to dotklo pouze letu z Londýna do Prahy. Letadlo bylo odkloněno do Drážďan, kde čekalo na lepší počasí, poté zamířilo do Prahy, dodala.

V Horoměřicích u Prahy museli v sobotu odpoledne kvůli bouřce a silnému přívalovému dešti předčasně ukončit tradiční pouť na nádvoří zámku. Na některých místech v regionu padaly odpoledne větší kroupy. Hasiči ve středních Čechách vyjížděli odpoledne kvůli bouřce k jednotkám případů, většinou odstraňovali stromy spadlé na silnici.

"Začínali jsme ve 13:30 a během pěti minut se zatáhlo, skoro nebylo vidět, vítr převracel stánky, najednou bylo 20 centimetrů vody," řekl starosta Horoměřic Jan Herčík. Kroupy a vítr podle něj zničily zhruba polovinu střechy na stodole, stánkařům na pouti polámalykonstrukce stánků.

Bouřky měly podle Jany Hujslové z Českého hydrometeorologického ústavu ještě během odpoledne pokračovat především v jihovýchodní části středních Čech. "Bouřka, na kterou jsme vydali výstrahu, šla západně od Prahy po jejím severním okraji a dále směrem na Nymbursko," uvedla.

I přes bouřky dál zůstává v platnosti upozornění Českého hydrometeorologického ústavu na nebezpečí vzniku a šíření požárů a na Moravě a ve Slezsku před vysokými teplotami. Meteorologové očekávají, že tam dnes teploty vystoupají na 31 až 34 stupňů Celsia.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Spisovatele Salmana Rushdieho napadl na přednášce útočník

Britského spisovatele Salmana Rushdieho napadl na přednášce nedaleko Buffala v USA útočník. Několikrát ho udeřil, než agresora ochranka zpacifikovala, uvedl zpravodaj agentury AP. Rushdie se několik let skrýval poté, co ho v roce 1989 íránský duchovní vůdce Ruholláh Chomejní odsoudil k smrti za údajnou urážku muslimského proroka Mohameda v knize Satanské verše.

 

Zdroj: Zahraničí , Reuters
Další zprávy