Opět padaly rekordy, v Dobřichovicích bylo 37 stupňů

ČTK ČTK
6. 8. 2015 19:35
Teplotní rekordy naměřili na 120 stanicích. V pátek se podle předpovědí vyšplhají teploty ještě výše.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Teplotní rekordy padly na zhruba 120 stanicích s více než třicetiletou měřicí tradicí. Největší horko bylo v Dobřichovicích u Prahy, kde meteorologové naměřili 37 stupňů. Řekl to Josef Hanzlík z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

V pátek se podle něj vyšplhají teploty ještě výše a dlouhodobé rekordy pravděpodobně zaznamenají téměř všechny stanice.

"V průměru nejteplejší byla oblast středních Čech," uvedl Hanzlík. Podle něj naměřili v Dobřichovicích 37 stupňů, v Neumětelech 36,6 stupně a v Husinci-Řeži 36,5 stupně.

Pouze úvod tropických dní

Stanic, které již přes 30 let měří teploty, je podle meteorologa kolem 140, rekordy zaznamenalo zhruba 85 procent z nich.

Podle Hanzlíka byl však čtvrtek pouze úvodem v řadě tropických dní.

Rekord zaznamenala také stanice Praha-Karlov, a to 36,5 stupně. Stanice měří již 94 let, ve čtvrtek byla překonána teplota z roku 2013.

Rekord padl i na stanici v Teplicích, kde se teploty zaznamenávají již 117 let. Teplota se vyšplhala na 35,6 stupně, předtím se 6. srpna byla nejvýše v roce 1952, kdy meteorologové naměřili 34,8 stupně.

Sucho má být další dva týdny

Sucho potrvá ještě nejméně 14 dnů. Pršet má sporadicky, teploty mohou vyšplhat až na 39 stupňů. I v druhé půlce prázdnin mají být teploty nadprůměrné.

Pokud se předpověď vyplní, budou letošní prázdniny nejteplejší a nejsušší v historii měření. Zatím nejteplejším letošním dnem byl 22. červenec, kdy v Husinci-Řeži u Prahy naměřili meteorologové 39,2 stupně.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Zákaz nošení masek v Hongkongu zase platí, povolil to soud

Hongkongský nejvyšší soud v pátek pozastavil platnost svého pondělního rozhodnutí, podle něhož je zákaz zakrývání tváře při demonstracích neústavní. Na základě nového výroku soudu může hongkongská policie vymáhat dodržování zákazu nošení masek po dobu dalšího týdne, ve kterém se budou konat ostře sledované místní volby. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Odvolejte Dostála ze všech funkcí, žádá ODS přerovská opozice kvůli sexuálnímu nátlaku

Přerovská opozice vyzvala místní ODS, aby zbavila Marka Dostála odsouzeného za sexuální nátlak všech funkcí, do kterých byl zvolen. Dostál tento týden oznámil, že ukončil kvůli své kauze členství v ODS, i nadále si však rozhodl ponechat mandát zastupitele. Výzvu opozičních zastupitelů nechtěl šéf místní ODS a zároveň krajský předseda strany Michal Zácha komentovat. Opozice složená z pirátů a sdružení Společně pro Přerov chce případ otevřít na prosincovém zastupitelstvu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy