Opět padaly rekordy, v Dobřichovicích bylo 37 stupňů

ČTK ČTK
6. 8. 2015 19:35
Teplotní rekordy naměřili na 120 stanicích. V pátek se podle předpovědí vyšplhají teploty ještě výše.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Teplotní rekordy padly na zhruba 120 stanicích s více než třicetiletou měřicí tradicí. Největší horko bylo v Dobřichovicích u Prahy, kde meteorologové naměřili 37 stupňů. Řekl to Josef Hanzlík z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

V pátek se podle něj vyšplhají teploty ještě výše a dlouhodobé rekordy pravděpodobně zaznamenají téměř všechny stanice.

"V průměru nejteplejší byla oblast středních Čech," uvedl Hanzlík. Podle něj naměřili v Dobřichovicích 37 stupňů, v Neumětelech 36,6 stupně a v Husinci-Řeži 36,5 stupně.

Pouze úvod tropických dní

Stanic, které již přes 30 let měří teploty, je podle meteorologa kolem 140, rekordy zaznamenalo zhruba 85 procent z nich.

Podle Hanzlíka byl však čtvrtek pouze úvodem v řadě tropických dní.

Rekord zaznamenala také stanice Praha-Karlov, a to 36,5 stupně. Stanice měří již 94 let, ve čtvrtek byla překonána teplota z roku 2013.

Rekord padl i na stanici v Teplicích, kde se teploty zaznamenávají již 117 let. Teplota se vyšplhala na 35,6 stupně, předtím se 6. srpna byla nejvýše v roce 1952, kdy meteorologové naměřili 34,8 stupně.

Sucho má být další dva týdny

Sucho potrvá ještě nejméně 14 dnů. Pršet má sporadicky, teploty mohou vyšplhat až na 39 stupňů. I v druhé půlce prázdnin mají být teploty nadprůměrné.

Pokud se předpověď vyplní, budou letošní prázdniny nejteplejší a nejsušší v historii měření. Zatím nejteplejším letošním dnem byl 22. červenec, kdy v Husinci-Řeži u Prahy naměřili meteorologové 39,2 stupně.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 3 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy