Opět padaly rekordy, v Dobřichovicích bylo 37 stupňů

ČTK ČTK
6. 8. 2015 19:35
Teplotní rekordy naměřili na 120 stanicích. V pátek se podle předpovědí vyšplhají teploty ještě výše.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Teplotní rekordy padly na zhruba 120 stanicích s více než třicetiletou měřicí tradicí. Největší horko bylo v Dobřichovicích u Prahy, kde meteorologové naměřili 37 stupňů. Řekl to Josef Hanzlík z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

V pátek se podle něj vyšplhají teploty ještě výše a dlouhodobé rekordy pravděpodobně zaznamenají téměř všechny stanice.

"V průměru nejteplejší byla oblast středních Čech," uvedl Hanzlík. Podle něj naměřili v Dobřichovicích 37 stupňů, v Neumětelech 36,6 stupně a v Husinci-Řeži 36,5 stupně.

Pouze úvod tropických dní

Stanic, které již přes 30 let měří teploty, je podle meteorologa kolem 140, rekordy zaznamenalo zhruba 85 procent z nich.

Podle Hanzlíka byl však čtvrtek pouze úvodem v řadě tropických dní.

Rekord zaznamenala také stanice Praha-Karlov, a to 36,5 stupně. Stanice měří již 94 let, ve čtvrtek byla překonána teplota z roku 2013.

Rekord padl i na stanici v Teplicích, kde se teploty zaznamenávají již 117 let. Teplota se vyšplhala na 35,6 stupně, předtím se 6. srpna byla nejvýše v roce 1952, kdy meteorologové naměřili 34,8 stupně.

Sucho má být další dva týdny

Sucho potrvá ještě nejméně 14 dnů. Pršet má sporadicky, teploty mohou vyšplhat až na 39 stupňů. I v druhé půlce prázdnin mají být teploty nadprůměrné.

Pokud se předpověď vyplní, budou letošní prázdniny nejteplejší a nejsušší v historii měření. Zatím nejteplejším letošním dnem byl 22. červenec, kdy v Husinci-Řeži u Prahy naměřili meteorologové 39,2 stupně.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo, u poslanců zákon prošel

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Změnu zákona o spotřebních daních, která s tím počítá, tento čtvrtek ve zrychleném jednání ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Uvedený princip vracení daně platí již v souvislosti s koronavirovou krizí, ale jen do konce letošního roku. Schválená předloha ho zavádí trvale.

"Je potřeba, aby vylité pivo pod dohledem celní správy se od daně osvobodilo a ta daň se vrátila," řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zákon podpořilo 94 z přítomných 95 poslanců. Sněmovna jednala v omezeném počtu, zákon přijala v předložené podobě. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy