Opět padaly rekordy, v Dobřichovicích bylo 37 stupňů

ČTK ČTK
6. 8. 2015 19:35
Teplotní rekordy naměřili na 120 stanicích. V pátek se podle předpovědí vyšplhají teploty ještě výše.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Teplotní rekordy padly na zhruba 120 stanicích s více než třicetiletou měřicí tradicí. Největší horko bylo v Dobřichovicích u Prahy, kde meteorologové naměřili 37 stupňů. Řekl to Josef Hanzlík z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

V pátek se podle něj vyšplhají teploty ještě výše a dlouhodobé rekordy pravděpodobně zaznamenají téměř všechny stanice.

"V průměru nejteplejší byla oblast středních Čech," uvedl Hanzlík. Podle něj naměřili v Dobřichovicích 37 stupňů, v Neumětelech 36,6 stupně a v Husinci-Řeži 36,5 stupně.

Pouze úvod tropických dní

Stanic, které již přes 30 let měří teploty, je podle meteorologa kolem 140, rekordy zaznamenalo zhruba 85 procent z nich.

Podle Hanzlíka byl však čtvrtek pouze úvodem v řadě tropických dní.

Rekord zaznamenala také stanice Praha-Karlov, a to 36,5 stupně. Stanice měří již 94 let, ve čtvrtek byla překonána teplota z roku 2013.

Rekord padl i na stanici v Teplicích, kde se teploty zaznamenávají již 117 let. Teplota se vyšplhala na 35,6 stupně, předtím se 6. srpna byla nejvýše v roce 1952, kdy meteorologové naměřili 34,8 stupně.

Sucho má být další dva týdny

Sucho potrvá ještě nejméně 14 dnů. Pršet má sporadicky, teploty mohou vyšplhat až na 39 stupňů. I v druhé půlce prázdnin mají být teploty nadprůměrné.

Pokud se předpověď vyplní, budou letošní prázdniny nejteplejší a nejsušší v historii měření. Zatím nejteplejším letošním dnem byl 22. červenec, kdy v Husinci-Řeži u Prahy naměřili meteorologové 39,2 stupně.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Hasiči zlikvidovali chov drůbeže ve Slepoticích, ve kterém se vyskytla ptačí chřipka

Hasiči ukončili likvidaci drůbeže z chovu ve Slepoticích, kde byla zjištěna ptačí chřipka. Po dekontaminaci vozidel a místa zásahu areál ve čtvrtek opustí. Zvířata usmrtili v halách naplněných oxidem uhličitým, poté byla převezena do asanačního podniku.

"K utrácení drůbeže bylo spotřebováno asi 25 tun oxidu uhličitého. Bylo odvezeno 14 souprav do asanačních ústavů o váze přibližně 400 tun, jak se předpokládalo," řekl ředitel Krajské veterinární správy v Pardubicích Josef Boháč.

V pěti halách chovala společnost Moras Moravany asi 7000 krůt a 130.000 brojlerů. Další dezinfekce a vyklizení podestýlky a dezinfekce hal bude pokračovat v pátek. Zajišťuje ji u soukromé firmy chovatel.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 33 minutami

Prezident Miloš Zeman jmenoval Pavla Šámala soudcem Ústavního soudu. Ten je tak po víc než roce kompletní

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek na Pražském hradě jmenoval dosavadního předsedu Nejvyššího soudu Pavla Šámala soudcem Ústavního soudu  Soud je tak kompletní po více než roce, jednoho soudce postrádal od rezignace Jana Musila ze zdravotních důvodů k loňskému 31. lednu. Senát vyslovil souhlas se jmenováním experta na ústavní právo Šámala koncem ledna.

Po dnešním přesunu Šámala mezi ústavní soudce povede Nejvyšší soud do jmenování nového předsedy jeho místopředseda Roman Fiala, sdělil mluvčí soudu Petr Tomíček. Hrad zatím neupřesnil, kdy Zeman nového předsedu vybere. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy