reklama
 
 

Meteoroložka online: Zima začala stylově a vydrží dva týdny

Aktualizováno 2. 12. 2014 12:21
Meteoroložka Dagmar Honsová odpovídala na otázky čtenářů.

Praha - Českou republiku v noci ochromil mráz. Kvůli ledovce a námraze přestaly v řadě měst jezdit tramvaje i vlaky. Na silnicích ale překvapivě takové komplikace nenastaly. Voda totiž stihla zmrznout již ve vzduchu.

Z meteorologického hlediska tak nastal zajímavý úkaz, kdy větve stromů, elektrické dráty nebo dopravní značky obalil led. Na zemi se ale na řadě míst stále držela voda.

Proč nejprve zmrzlo hlavně elektrické vedení a větve? "Voda zmrzla i na zemi, záleží na povrchu, jeho teplotě. Mnohé silnice jsou "rozmražené" díky technickému posypu,“ vysvětlila Honsová.

Podle meteoroložky by se od středy měla situace uklidňovat, rozhodující budou teploty.

"Od středy bude ledovka při teplotách nad bodem mrazu polevovat. Nicméně je nutná opatrnost i nadále - na silnicích to klouzat bude, zejména v nočních a ranních hodinách, kdy půjde rtuť teploměru pod bod mrazu. Přechod studené fronty očekáváme během noci z pátku na sobotu a v sobotu, kdy bude opět srážek více,“ uvedla Honsová.

"Na zimní charakter počasí s nebezpečnými jevy to zatím vypadá nejméně na 14 dnů - také v příštím týdnu bude v noci mrznout a odpolední teploty se zastaví jen lehce nad bodem mrazu," dodala meteoroložka.

Dagmar Honsová

11:15

? Daniela - 2. 12. 2014 11:05 Dobrý den,

budou se vyskytovat v dalších dnech v měsíci prosinci ledovky?

Dagmar Honsová Dagmar Honsová: Situace by se měla postupně od středy uklidňovat. Mrznoucí srážky se sice vyskytovat mohou ojediněle i nadále, ale ne v takové míře jako během pondělního dne. Od středy bude ledovka při teplotách nad bodem mrazu polevovat. Nicméně je nutná opatrnost i nadále - na silnicích to klouzat bude, zejména v nočních a ranních hodinách, kdy půjde rtuť teploměru pod bod mrazu. Přechod studené fronty očekáváme během noci z pátku na sobotu a v sobotu, kdy bude opět srážek více.

? Michal - 2. 12. 2014 11:14 Dobrý den, čím to je, že voda zamrzala ve vzduchu (na stromech, drátech) ale na zemi zpravidla ne?

Dagmar Honsová Dagmar Honsová: Přeji všem pokud možno klidný den, letošní meteorologická zima odstartovala opravdu stylově – Česko sevřela ledovka a námraza a sníh leží i v Praze. Místy se vyskytuje sněžení a mrznoucí mlhy. Pojďme k vaší první otázce: Voda zmrzla i na zemi, záleží na povrchu, jeho teplotě a mnohé silnice jsou "rozmražené" díky technickému posypu.

? Martin - 2. 12. 2014 11:18 Dobrý den,chci se zeptat kdy můžeme očekávat sněžení i v 500 metrech?

Dagmar Honsová Dagmar Honsová: Týdenní předpověď udává, že sněžení v nejbližších dnech zavítá i do nížin. Srážky by neměly být nikterak intenzivní.

? Hana - 2. 12. 2014 11:19 Jak dlouho podle vás tato kritická dopravní situace může trvat?

Dagmar Honsová Dagmar Honsová: Záleží na teplotách - ty by měly během středečního odpoledne stoupat na většině území nad bod mrazu a ledovka bude polevovat.

? Pavel - 2. 12. 2014 11:21 Dobrý den,
v 20:00 pojedu z Jičína do Prahy, hrozí na cestě vážnější komplikace?

Dagmar Honsová Dagmar Honsová: Opatrnost je rozhodně na místě! Mrznoucí srážky nejsou vyloučené ani během úterního večera ani během noci na středu.

? Bořivoj - 2. 12. 2014 11:22 Jak vypadá situace v okolních státech? Mají nyní podobné problémy Rakousko, Slovensko nebo Německo?

Dagmar Honsová Dagmar Honsová: Popsal jste situaci naprosto přesně -ledovka hrozí na Slovensku, východní polovině Německa a na severu Rakouska.

? Beng - 2. 12. 2014 11:24 Nastal konec světa?!

Dagmar Honsová Dagmar Honsová: V zimním půlroce nejsou nebezpečné jevy jako ledovka, náledí, námraza, sněhové jazyky, mrznoucí mlhy apod. na území Česka nic výjimečného.

? František - 2. 12. 2014 11:25 Jo a kdy bude bezpečne zase vyrazit do hospody bez toho abych mel šnehule z bodci?

Dagmar Honsová Dagmar Honsová: Na zimní charakter počasí s nebezpečnými jevy to zatím vypadá nejméně na 14 dnů - také v příštím týdnu bude v noci mrznout a odpolední teploty se zastaví jen lehce nad bodem mrazu.

? Jakub - 2. 12. 2014 11:26 Dobre dopoledne,

rad bych se zeptal, proc, kdyz je teplota pod bodem mrazu nesnezi, ale prsi?

Dagmar Honsová Dagmar Honsová: Počasí u nás ovlivňuje tlaková níže se středem nad Středomořím - relativně teplá vzduchová hmota.

? Luba Rek - 2. 12. 2014 11:31 Dobrý den, slibovali jste nadprůměrné teploty, ale teď přijde toto. To už je to počasí natolik svoje, že se nedá předvídat? Nebo existuje nějaký model, který se blíží k takřka 100% přsnosti?

Dagmar Honsová Dagmar Honsová: Předpověď udávala mrznoucí srážky od soboty. 100 % úspěšnost předpovědi počasí neexistuje.

? Zdeněk - 2. 12. 2014 11:31 Při pozorování námrazy a jinovatky na kopcích jsem viděl relativně ostrou hranici mezi částí pokrytou jinovatkou a tou ještě zelenou.
Jak je ostrá hranice "jinovatky"
Zdeněk

Dagmar Honsová Dagmar Honsová: U námrazových jevů hranice záleží na proměnlivosti určujících meteorologických prvků - v tomto případě teplotu povrchu a vlhkost vzduchu.

? Hana Reifová - 2. 12. 2014 11:32 Dobrý den,
v sobotu jedu do Stráže nad Nežárkou, vezu 4 kolegyně. Dá se přibližně určit, jaké budou podmínky? Jezdím bezpečně a mám dlouholetou praxi, chtěla bych však být "duševně" připravena na možné komplikace / zimní gumy, samozřejmě, mám /.
Děkuji za odpověď, Hana Reifová

Dagmar Honsová Dagmar Honsová: Nyní to vypadá v sobotu na přechod studené fronty se srážkami opět všech skupenství a tím pádem možné komplikace. Nicméně se bude předpověď ještě upřesňovat, rozhodně ji sledujte.

? Klára - 2. 12. 2014 11:35 Dobrý den, v sobotu se chystám se zájezdem autobusem do Salzburku, myslíte že dojedem ?

Dagmar Honsová Dagmar Honsová: Sledujte aktuální předpověď.

? Katerina - 2. 12. 2014 11:35 Dobry den, chci se zeptat jak se bude vyvijet pocasi v Brne. Je nejaka vyhlidka na otepleni?
Dekuji

Dagmar Honsová Dagmar Honsová: V Brně by měla rtuť teploměru stoupat nad bod mrazu během středečního odpoledne. Ledovka začne polevovat.

? Simona - 2. 12. 2014 11:35 Dobrý den, tuto sobotu jedu na adventní trhy do Vídně. Jaké budeme mít počasí? Děkuji

Dagmar Honsová Dagmar Honsová: Také v sobotu počítáme se zataženou oblohou a srážkami - hranice sněžení a další skupenství se bude upřesňovat.

? Vladimír Hotový - 2. 12. 2014 11:39 Dobrý den.
Takže se dá předpokládat, že vlaky ještě zítra nepojedou?
A ve čtvrtek?
Děkuji.

Dagmar Honsová Dagmar Honsová: Z meteorologického hlediska se bude situace uklidňovat během středečního odpoledne.

? Nika - 2. 12. 2014 11:41 Dobrý den,jaké počasí bude na vánoce,bude sníh? Můžeme se těšit? Děkuji

Dagmar Honsová Dagmar Honsová: Tyto spekulace jsou předčasné, je to ještě daleko.

? James - 2. 12. 2014 11:42 Dobrý den příjde obleva na moravu?

Dagmar Honsová Dagmar Honsová: Na jižní Moravu přijde obleva během středečního odpoledne, v krajích Olomoucký a Moravskoslezský půjdou teploty nad bod mrazu až během čtvrtečního odpoledne.

? majk corleone - 2. 12. 2014 11:43 Dobrý den ,myslíte si že tyto pohromy má na svedomi globální oteplování tím nemyslím jen tu dnešní ledovku
,ale i v poslední době velice slabé zimy.

Dagmar Honsová Dagmar Honsová: "Teplá" zima byla ta loňská, naopak zimy 2010/2011 a 2011/2012 byly na sníh bohaté a mrazivé. Mrznoucí srážky k zimě u nás patří.

? Karolína - 2. 12. 2014 11:44 Dobrý den,
budou Vánoce na sněhu nebo na blátě? Kdy začne sněžit?

Moc děkuji za Vaši odpověď.

Dagmar Honsová Dagmar Honsová: Od roku 1971 ležela souvislá sněhová pokrývka na stanici Praha-Libuš na Štědrý den pouze v letech 1981 (9 cm), 1986 (3 cm), 1994 (5 cm), 1996 (6 cm), 1999 (2 cm), 2000 (1 cm), 2001 (5 cm) a 2003 3 cm) a 2010 (10 cm). Mnoho bílých Vánoc jsme tedy v nížinách nezaznamenali - toho si všímali i naši předci, kteří přišli s pranostikou - na Adama a Evu, čekejte oblevu. To, jak to bude přesně vypadat na Vánoce se sněhem letos v nížinách se bude upřesňovat. Dobré prognózy jsou pro hory - tam jsou dobré podmínky pro umělé zasněžování.

? j.bek - 2. 12. 2014 11:44 od doby co určujete počasí pomocí počítače,tak dovedete přesně zjistit jak bylo..je šance,že byste zapojili své mozky a dovedli sdělit - zhruba - jak bude cca na 1 až 2 dny?

Dagmar Honsová Dagmar Honsová: Předpovědi počasí se zhotovují na základě výstupů numerických modelů, které se snaží z naměřených dat vystihnout budoucí stav atmosféry. Atmosféra je ale tak složitý a dynamický cyklus, že nedokážeme přesně popsat ani její aktuální stav...a už počáteční data a výpočty pracují s chybou.
Děkuji za dnešní otázky, buďte opatrní a přeji klidný advent.

autor: Domácí | 2. 12. 2014 10:49

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama