reklama
 
 

Východ Česka dusí smog. V noci udeří silné mrazy, teploty spadnou na minus 16 stupňů

Aktualizováno 21. 1. 2019 14:30
V Olomouckém, Moravskoslezském a Zlínském kraji kvůli zvýšené koncentraci pevných částic vyhlásili meteorologové z Českého hydrometeorologické ústavu smogovou situaci. Nejhorší situace je v okolí Ostravy, Orlové, Bohumína, Karviné, Havířova, Českého Těšína, Frýdku-Místku, Třince Jablunkova a Frýdlantu nad Ostravicí. V noci na úterý a na středu budou na Českomoravské vrchovině a na severovýchodě a východě České republiky velmi mrazivé. Teploty klesnou i na minus 16 stupňů Celsia.

Meteorologové proto lidem doporučují, aby omezili pobyt pod širým nebem a zdrželi se zvýšené fyzické zátěže, spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. "Doporučení platí zejména osobám s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starším lidem a malým dětem," zdůrazňují meteorologové. Výstraha bude platit do odvolání.

Smogová situace bývá vyhlašována, pokud alespoň na polovině stanic překročil dvanáctihodinový průměr hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový a ve výhledu na 24 hodin se nepředpokládá jeho pokles.

Smogový varovný a regulační systém (SVRS) (Aktualizováno 21. 1. 2019 7:45 - nově rozšířeno o smogovou situaci ve Zlínském kraji) ⚠Regulace - suspendované částice PM10 (vysoký st. nebezpečí) Výskyt jevu: ▫Třinecko ▫Aglomerace OKFM Platnost: od pondělí 21. 1. 2019 08:00 do odvolání ⚠Smogová situace - suspendované částice PM10 (nízký st. nebezpečí) Výskyt jevu: ▫Zóna Moravskoslezsko ▫Zlínský kraj Platnost: od pondělí 21. 1. 2019 08:00 do odvolání ➡Výstrahy ČHMÚ http://portal.chmi.cz/…/p…/docs/meteo/om/vystrahy/index.html ➡:Aktuální koncentrace znečišťujících látek: http://portal.chmi.cz/…/web_genera…/actual_hour_data_CZ.html

Zveřejnil(a) Český hydrometeorologický ústav dne 21. January 2019

Udeří silný mráz, teploty klesnou až na minus 16 stupňů

V noci na úterý a na středu budou na Českomoravské vrchovině a na severovýchodě a východě České republiky velmi mrazivé. V místech se sněhovou pokrývkou tam teploty spadnou k minus 12 až minus 16 stupňům Celsia.

Upozornění na silný mráz je určeno pro velkou část Vysočiny a Zlínského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Lidé by se tam měli podle doporučení meteorologů před mrazem chránit přiměřeně teplým oblečením, tělesným pohybem a teplými nápoji. Malé děti a staří a nemocní by ale měli pobyt venku raději omezit.

autoři: Domácí, ČTK | 21. 1. 2019 11:39

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama