Východ Česka dusí smog. V noci udeří silné mrazy, teploty spadnou na minus 16 stupňů

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 21. 1. 2019 14:30
V Olomouckém, Moravskoslezském a Zlínském kraji kvůli zvýšené koncentraci pevných částic vyhlásili meteorologové z Českého hydrometeorologické ústavu smogovou situaci. Nejhorší situace je v okolí Ostravy, Orlové, Bohumína, Karviné, Havířova, Českého Těšína, Frýdku-Místku, Třince Jablunkova a Frýdlantu nad Ostravicí. V noci na úterý a na středu budou na Českomoravské vrchovině a na severovýchodě a východě České republiky velmi mrazivé. Teploty klesnou i na minus 16 stupňů Celsia.
Smog na Ostravsku.
Smog na Ostravsku. | Foto: Jakub Plíhal

Meteorologové proto lidem doporučují, aby omezili pobyt pod širým nebem a zdrželi se zvýšené fyzické zátěže, spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. "Doporučení platí zejména osobám s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starším lidem a malým dětem," zdůrazňují meteorologové. Výstraha bude platit do odvolání.

Smogová situace bývá vyhlašována, pokud alespoň na polovině stanic překročil dvanáctihodinový průměr hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový a ve výhledu na 24 hodin se nepředpokládá jeho pokles.

Udeří silný mráz, teploty klesnou až na minus 16 stupňů

V noci na úterý a na středu budou na Českomoravské vrchovině a na severovýchodě a východě České republiky velmi mrazivé. V místech se sněhovou pokrývkou tam teploty spadnou k minus 12 až minus 16 stupňům Celsia.

Upozornění na silný mráz je určeno pro velkou část Vysočiny a Zlínského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Lidé by se tam měli podle doporučení meteorologů před mrazem chránit přiměřeně teplým oblečením, tělesným pohybem a teplými nápoji. Malé děti a staří a nemocní by ale měli pobyt venku raději omezit.

 

Právě se děje

Další zprávy