Přízemní mráz v noci na sobotu může poškodit úrodu, varují meteorologové

ČTK ČTK
20. 9. 2019 11:25
Meteorologové varovali zemědělce a zahrádkáře před přízemními mrazíky, které se v noci a v sobotu ráno mohou objevit po celé zemi. Teploty u země klesnou na některých místech až k minus sedmi stupňům Celsia. Mráz může poškodit dosud nesklizené zemědělské plodiny a další vegetaci, informoval ve výstraze Český hydrometeorologický ústav.
Foto: Thinkstock

Mrznout bude kvůli celonočnímu vyjasnění a počasí bez větru. "Přízemní teploty na četných místech poklesnou pod nulu a k ránu se místy budou pohybovat mezi minus dvěma a minus sedmi stupni Celsia," uvedli meteorologové. Výstraha na mráz ve vegetačním období platí pro všechny kraje od sobotních 2:00 do 8:00.

"Tento mráz může způsobit škody zejména na dosud nesklizených zemědělských plodinách a také na vegetaci, která je citlivá i na krátkodobou teplotu pod bodem mrazu," varují. Lidé by měli zeleninu a nízké rostliny zakrýt světlou netkanou textilií, která se může ponechat i víc dní až do odeznění ranních mrazů, radí meteorologové.

Zatímco k ránu bude mrznout, odpolední teploty se budou o víkendu pohybovat kolem 20 stupňů. Konec astronomického léta bude provázet slunečné počasí bez deště. V pondělí, kdy začne podzim, má být až 23 stupňů a jen občas se objeví srážky nebo přeháňky.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Policisté provedli prohlídky v budovách vnitra a ředitelství hasičů

Policisté provedli prohlídky v budovách vnitra a ředitelství hasičů, uvedl iRozhlas.cz. Zásah podle serveru souvisí s kauzou nemocničních zakázek.

Další zprávy