Přišla pravá zima. Ohrožuje dopravu, pozor na sněhové jazyky

ČTK Domácí ČTK, Domácí
29. 12. 2014 13:50
Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu platí pro severní a severozápadní Čechy a také Šumavu do dnešních 23:00.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha – Do Česka přišla pravá zima, většina území je pokryta sněhem, který sebou přináší i dopravní komplikace.

Kvůli čerstvě napadanému sněhu a silnějšímu větru se mohou odpoledne v některých částech Čech tvořit sněhové jazyky. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu platí pro severní a severozápadní Čechy a také Šumavu do dnešních 23:00.

Sněhové jazyky se mohou vyskytovat zejména ve vyšších polohách od 600 metrů nad mořem. "V Podkrušnohoří se mohou vytvářet sněhové jazyky ojediněle i v polohách pod 600 metrů," uvedl ústav. V noci na úterý bude vítr slábnout, a tvorba sněhových jazyků by proto měla zvolna ustávat.

Meteorologové doporučují sledovat dopravní zpravodajství a informace horské služby.

Dále najdete informace o počasí a stavu silnic, jak je postupně od rána podle jednotlivých krajů z hlášení dopravních dispečerů nebo třeba policejních mluvčí zaznamenala agentura ČTK.

V Libereckém kraji od rána sněží, vrstva rozbředlého sněhu leží i na hlavních tazích. Pozor by si měli dát motoristé na rychlostní silnici 35 z Liberce na Turnov i na hlavním tahu 10 do Krkonoš. Od rána policie řešila v kraji sedm dopravních nehod, z toho jednu tragickou u Obory na Českolipsku. Tam zahynuli při střetu kamionu s dodávkou dva lidé, další dva byli zraněni, řekla ČTK krajská policejní mluvčí Dagmar Sochorová.

"Lidé by měli jezdit se zvýšenou opatrností, pozor by si měli dávat při průjezdu zatáček, v křižovatkách, ale také u přechodů pro chodce," řekl dnes ČTK hlavní dispečer Krajské správy silnic v Libereckém kraji Pavel Pospíšil. Žádné vážné problémy podle něj hlášeny nejsou, kamiony ale mohou mít potíže ve stoupáních. "Na silnicích je malý provoz a sůl málo působí, proto zůstává i na hlavních tazích vrstva rozježděného sněhu, která klouže," varoval dispečer.

V kraji napadlo až deset centimetrů sněhu, teploty se pohybují kolem pěti stupňů pod nulou a vozovky mohou namrzat. Hlavní tahy jsou většinou po chemickém ošetření mokré s vrstvou rozježděného sněhu. Na silnicích nižších tříd leží ujetá vrstva sněhu. "Veškerou techniku máme na silnicích od tří hodin ráno, kolem poledne by mělo sněžení ustávat," dodal Pospíšil.

V Karlovarském kraji jsou srážky mnohde intenzivní a na promrzlých silnicích zůstává sníh ležet. V Krušných horách pak sněžení snižuje viditelnost na desítky metrů, problém mají i kamiony. Sněžení způsobilo od rána už několik nehod a kamiony zablokovaly dopoledne i některé hlavní tahy.

Kamiony ráno zablokovaly silnici E 442 ve směru z Chomutova na Ostrov. Dopoledne pak stojící kamiony zablokovaly silnici I/6 z Karlových Varů na Prahu u Golfového hřiště v Olšových Vratech, informovala krajská policejní mluvčí Kateřina Krejčí. "Od rána jsme zaznamenali už několik nehod, kdy vlivem povětrnostních podmínek havarovala auta. Řidiči by měli dbát zvýšené opatrnosti," uvedla Krejčí.

Po 07:00 havarovalo u Jenišova osobní auto a sněžný pluh, na střeše skončilo osobní auto u Horního Slavkova. Nehoda se stala i v Chebu nebo před 8:00 u Merklína, kde auto skončilo v příkopu. Ranní kolize ale skončily bez zranění.

V noci v Karlovarském kraji klesaly teploty až k minus devíti stupňům. Ráno se sice oteplilo, ale zase přišly sněhové přeháňky. Snížená viditelnost a špatná sjízdnost je například okolo Potůčků, na silnici z Jáchymova na Boží Dar nebo i na silnici do Chomutova, kde v Damickém kopci mají problémy kamiony.

Kvůli nízkým teplotám ale sníh zůstává ležet i na hlavních tazích, včetně silnice R6.

Problémy v dopravě hlásí i Praha. Do ulic proto postupně vyjely všechny sypací vozy Technické správy komunikací. V Praze se ráno stalo také několik dopravních nehod, nikdo při nich nebyl vážně zraněn.

Řidiči si musí dát pozor například na Pražském okruhu, v některých místech tam leží rozbředlý sníh po chemickém ošetření, vozovka může klouzat. "V terénu máme veškerou techniku. Po sedmé ranní vyjely sypače na hlavní tahy, zhruba o hodinu později začaly ošetřovat i menší komunikace," řekla mluvčí správy Barbora Lišková.

Kvůli nehodám je zablokovaný sjezd z Novopacké ulice na Kbelskou ve směru od Mladé Boleslavi. Dvě auta se srazila také u Lipového náměstí.

Podle meteorologů by v metropoli dnes mělo být oblačno až zataženo se sněžením nebo sněhovými přeháňkami. Odpoledne se bude vyjasňovat, sněžit už má jen ojediněle. Nejvyšší teploty mají být minus pět až minus tři stupně Celsia.

V Ústeckém kraji komplikuje silné sněžení podle silničářů především kamionovou dopravu. Většina silnic je sjízdná se zvýšenou opatrností. Teploty v kraji se pohybují od minus devíti do minus čtyř stupňů Celsia. V kraji se od 6:00 stala asi desítka dopravních nehod, řekla ČTK krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Kolona kamionů, které mají problém vyjet stoupání, komplikuje dopravu na silnici I/7 ve směru na hraniční přechod Hora Svatého Šebestiána na Chomutovsku. Komunikace je s opatrností průjezdná, maximální rychlost se pohybuje kolem 20 kilometrů za hodinu. Kamion uvíznul i ve stoupání na silnici I/13 u obce Huntířov na Děčínsku.

V kraji se od 6:00 stala desítka dopravních nehod. "Šlo většinou o drobné nehody, které se obešly bez zranění. Je to dané i tím, že řidiči jezdí opravdu opatrně," řekla Hyšplerová. Trolejbus a dva osobní vozy se srazily na klíčové křižovatce Předmostí v Ústí nad Labem. Vozy blokují jízdní pruh a podjezd na most Dr. Edvarda Beneše. "I tato nehoda se obešla bez zranění. Příčinu vyšetřují policisté," doplnila Hyšplerová.

Silnice prvních tříd jsou kryté posypem a sjízdné se zvýšenou opatrností. Na silnicích nižších tříd je ujetá vrstva sněhu. I ty by ale měly být s opatrností sjízdné.

Podle meteorologů bude dnes v Ústeckém kraji zataženo, na většině území se sněžením. Postupně oblačno a sněžení místy, především na horách. Nejvyšší denní teploty minus pět až minus dva stupně, na horách minus osm až minus pět stupňů Celsia.

V Královéhradeckém kraji leží na chemicky ošetřovaných silnicích rozbředlý sníh. Řidiči musejí jízdě věnovat zvýšenou opatrnost. Teploty dnes ráno klesly k minus deseti stupňům Celsia, na hřebenech Krkonoš bylo kolem minus 12 stupňů.

Na kluzkých silnicích se dnes ráno stalo v kraji několik nehod. V Libáni na Jičínsku řidič v zatáčce skončil v příkopu. Řidiči také havarovali v Lukavici a Potštejně na Rychnovsku, v Havlovicích na Trutnovsku a v Červeném Kostelci na Náchodsku. Nehody se obešly bez zranění.

Sněžení nebo sněhové přeháňky se budou v hradeckém kraji objevovat i přes den. Teploty by se měly pohybovat od minus šesti do minus tří stupňů, na horách má být minus devět.

Silnice v Olomouckém kraji v noci pokryl sníh a vozovky byly ráno po chemickém posypu sjízdné se zvýšenou opatrností.

V noci sněžilo především na Šumpersku, Jesenicku a Prostějovsku, kde na silnicích první třídy leží zbytky rozbředlého sněhu nebo jsou vozovky holé a mokré. Na méně důležitých cestách je od středních poloh vrstva ujetého sněhu s posypem.

Na Jesenicku a Šumpersku jsou stále sněhové přeháňky a na silnicích se tvoří slabá vrstva sněhu, takže v terénu jsou sypače. "Dohlednost je kvůli srážkám snížena," stojí v hlášení dispečerů správy silnic.

Sněhové přeháňky v noci zasáhly také Olomoucko a Přerovsko, kde byly silnice ráno po chemickém posypu většinou holé a mokré.

Uježděná vrstva sněhu krytá posypem leží na některých silnicích nižších tříd také ve Zlínském kraji. Opatrní musejí být řidiči zejména na Vsetínsku a Kroměřížsku.

Řidiči musejí být ostražití také na kopci Petrůvka u Slavičína na Zlínsku, kde se tvoří námraza. V buchlovských kopcích směrem na Brno či u Valašského Meziříčí zase sněží. Hlavní tahy v regionu jsou většinou mokré po chemickém ošetření.

Podle předpovědi meteorologů by dnes přes den ve Zlínském kraji mělo být oblačno až zataženo, místy by mělo slabě sněžit. Odpoledne by mělo oblačnosti ubývat. Teploty budou mezi minus sedmi a minus třemi stupni Celsia.

Na silnicích v Pardubickém kraji leží čerstvý sníh. Ve výše položených oblastech a na menších komunikacích je uježděný, na hlavních tazích po solení často rozbředlý.

Řidiči by měli jet opatrně zvláště v okolí Chrudimi, Svitav a v Železných horách. Vrstva nového sněhu leží také na Hlinecku, Holicku, Lanškrounsku, Orlickoústecku, Pardubicku, Poličsku, Vysokomýtsku a Žamberecku.

Některé rychlostní silnice a silnice první třídy ve středních Čechách jsou sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. Povrch silnic je většinou holý a vymrzlý, místy vlhký.

Řidiči by měli být opatrní hlavně na rychlostních silnicích na Mělnicku, Mladoboleslavsku a v okrese Praha-východ, na vozovkách první třídy navíc ještě na Berounsku, Kladensku a Rakovnicku. Policie po ránu zaznamenala ledovku na silnici i na Příbramsku.

Na Vysočině leží ujetý či zledovatělý sníh na silnicích nižších tříd, je posypaný drtí. Hlavní tahy jsou suché a vymrzlé nebo mokré po chemickém ošetření. Všechny vozovky jsou s opatrností sjízdné. V některých úsecích občas vázla doprava. Po poledni nemohla vyjet auta za Kamenicí na Jihlavsku. Dopravních nehod se dopoledne stalo asi šest a neměly vážnější následky.

V noci na dnešek sněžilo na Havlíčkobrodsku a na Žďársku. Další sněhové přeháňky se podle meteorologů budou objevovat přes den. "V noci jezdily sypače na Havlíčkobrodsku a na Žďársku. Jinde v kraji jsme silnice neprojížděli," uvedl dispečer krajské správy a údržby silnic. Tam, kde sněžilo, připadlo do tří až pěti centimetrů sněhu. K ránu byl v kraji až osmistupňový mráz, teploty zůstanou pod nulou také ve dne.

Sněžit dnes bude na většině území Vysočiny. Ve druhé polovině dne budou od severu srážky ustávat. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi minus sedmi až minus třemi stupni Celsia. Odpoledne a večer by mělo oblačnosti a srážek na Vysočině ubývat. V noci na úterý by mělo sněžit jen ojediněle.

Řidiči v Plzeňském kraji by měli být nejvíce opatrní v místech sněhových přeháněk, které ráno začaly na severozápadě regionu v příhraničním Tachovsku a míří do vnitrozemí. Dále by si měli dát pozor na dopravně méně zatížených silnicích III. třídy a na Šumavě, které se udržují kamennou drtí, ne solí.

V regionu v noci hodně mrzlo a teploty pod nulou budou po celý den ve všech okresech. Všechny silnice v Plzeňském kraji jsou sjízdné, řekl dispečer krajských silničářů Jiří Slapnička. Záchranáři ani silničáři však do 13:00 neřešili závažnou kolizi. "Docela to zvládáme. Sněží na většině území, ale méně než ráno. Až přestane, jsme schopni do třech hodin uvést silnice do takového stavu, aby se jezdilo bez větších problémů," uvedl Slapnička.

Pokud někde komunikaci ucpe kamion, což se dnes stalo například v serpentinách u Plas na severu Plzeňska, do půl až tři čtvrtě hodiny je průjezdná. Silničáři prioritně řeší požadavky policie, problémy způsobují hlavně kamiony. Slapnička varoval před možnými sněhovými jazyky, hlavně ve vyšších polohách. Vítr zatím sice není tak silný, ale sníh je prachový a polétavý.

"Celou noc byl hodně silný mráz, v šumavské Železné Rudě minus 16 stupňů, v ostatních částech kraje kolem minus deseti stupňů Celsia," uvedl. Podle Slapničky je to pro řidiče automobilů lepší než teploty kolem nuly. Vozovky posypané solí jsou vymrzlé, silničáři udržovali jen silnice, které se sypou inertními materiály.

"Na to, jaké je počasí, tak se dnešek neliší od běžných dnů," řekla mluvčí krajských hasičů Pavla Jakoubková. U Popova na severu Plzeňska a u Hošťky na Tachovsku pomáhali hasiči vytahovat zapadlý sypač, padlý strom odstraňovali ze silnice za Klenčím směrem na Díly na Domažlicku.

V Želčanech na jihu Plzeňska se čelně střetla dvě osobní vozidla. "Dva muže a jednu ženu jsme odváželi sanitkami do plzeňské nemocnice," řekla mluvčí krajské záchranky Lenka Ptáčková. Další dva lehce zraněné si vyžádala nehoda u Kokšína na Klatovsku.

"Od severozápadu přichází oblačnost. V příhraničí začal lehce padat sníh. Přeháňky by měly postupně zasáhnout celý region," uvedl Slapnička. Teploty v nižších polohách od Klatovska po Rokycansko už stoupají k minus šesti stupňům. Vítr v regionu zatím nefouká.

Policie v Plzeňském kraji nehlásila v noci ani ráno žádné větší nehody.

Na jihu Čech napadl přes noc sníh, ale všechny silnice jsou podle krajské správy a údržby silnic se zvýšenou opatrností sjízdné. Zejména na Šumavě a v Novohradských horách je na vozovkách po chemickém ošetření břečka, na inertních úsecích leží zbytky sněhu po pluhování. Cestáři tam doporučují zimní výbavu. Dohlednost je někde snížená vlivem srážek. I na dálnici D3 museli řidiči po ránu počítat s komplikacemi, vozovka byla ve směru na České Budějovice kluzká.

Podle hlášení z profesionálních meteorologických stanic nejvíce mrzne na šumavském Churáňově, kde je minus 12 stupňů Celsia a sněží. Na Šumavě v noci teplota klesla až k minus 24, třeba na Rokytské slati. Sněhové přeháňky jsou také na jihočeské části Českomoravské vrchoviny, tedy na Jindřichohradecku a Táborsku. Naopak na Strakonicku a Písecku jsou hlavní tahy převážně suché a vymrzlé.

Přes den bude podle meteorologů zataženo až oblačno se sněžením nebo se sněhovými přeháňkami. Večer budou srážky ustávat a oblačnosti bude ubývat. Nejvyšší denní teploty minus sedm až minus čtyři stupně Celsia, na Šumavě kolem minus deseti. Na horách se budou místy tvořit sněhové jazyky.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy