Přijdou další bouřky, hladiny řek zvednou v celém Česku, varují meteorologové

ČTK ČTK
24. 6. 2021 14:11
Kvůli dosavadním i očekávaným intenzivním srážkám se opět mohou zvednout hladiny řek, a to na většině území Česka. Po bouřkách v noci na čtvrtek stouply hladiny na desítce míst v západních, středních a jižních Čechách, v Praze a na jižní Moravě. Další silné bouřky s přívalovými srážkami, silným větrem, případně krupobitím čekají meteorologové večer a v noci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

"Během čtvrtečního večera a noci na pátek se v souvislosti s přechodem frontální vlny vyskytnou na většině území i velmi silné bouřky, které mohou být lokálně doprovázeny přívalovými srážkami s úhrny kolem 50 milimetrů, nárazy větru kolem 90 kilometrů v hodině a kroupami i větších rozměrů," uvedli meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu.

Vysoký stupeň nebezpečí těchto bouřek platí pro celou zemi s výjimkou Karlovarského, Ústeckého a části Libereckého kraje, kde je riziko nižší.

"Vzhledem k silnému nasycení půdy a předpokládaným intenzivním srážkám mohou toky opět stoupat na první a druhý stupeň povodňové aktivity," doplnili meteorologové. Podle nich je riziko rozlití vody z řek hlavně ve Středočeském, Jihočeském a Plzeňském kraji a v Praze. V ostatních regionech je toto nebezpečí menší.

V noci na čtvrtek srážky nejvíce zasáhly oblast od Šumavy po Prahu, kde během noci spadlo v průměru od 45 do 55 milimetrů vody. Maximální úhrny do čtvrtečního rána meteorologové zaznamenali ve stanici Nihošovice na Strakonicku, bylo to 97 litrů na metr čtvereční za 24 hodin.

Druhý povodňový stupeň pohotovosti překročily Otava, Kocába ve středních Čechách a Rokytka v Praze, na třetí přechodně vystoupala Volyňka v Sudslavicích na Prachaticku a Botič v pražských Nuslích. Na obou místech se hladina už vrátila do normálu. Na první povodňový stupeň bdělosti se v západních Čechách dostala také Křemelná, ve středních Čechách Litavka a na jižní Moravě Jevišovka. Během dne by hladiny měly podle meteorologů kulminovat.

 

Právě se děje

Další zprávy