Předvánoční počasí mění historii, v Klementinu padl 220 let starý rekord

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 12. 2015 18:00
Na většině míst v Česku padly teplotní rekordy pro 23. prosinec. Nové maximum zaznamenalo také sedm stanic, které měří více než 100 let. "Před slabou studenou frontou, která už postupuje přes Čechy k východu, vystupovaly teploty na většině území ČR na 9 až 14 stupňů Celsia," uvedl meteorolog Pavel Šimandl. Na Štědrý den by podle meteorologů mělo být oblačno až zataženo, místy mlhy, ojediněle mrholení.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Na většině míst v ČR padly teplotní rekordy pro 23. prosinec. Nové maximum zaznamenalo i sedm stanic, které měří více než 100 let. V pražském Klementinu byl dokonce překonán rekord starý 220 let. Nejtepleji ale bylo na Bruntálsku, stanice Osoblaha naměřila 15,1 stupně Celsia. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

"Před slabou studenou frontou, která už postupuje přes Čechy k východu, vystupovaly teploty na většině území ČR na 9 až 14 stupňů Celsia," uvedl meteorolog Pavel Šimandl.

Nejvyšší teploty se vyskytly v závětří Jeseníků, a to v okresech Bruntál a Jeseník. Chladněji bylo pouze na jižní a střední Moravě, kvůli teplotní inverzi tam zůstaly teploty v intervalu čtyři až osm stupňů Celsia.

Jediná Osoblaha sice překonala 15 stupňů, ale nad čtrnáctistupňovou hranici se dostaly hned tři stanice. V Javorníku na Jesenicku naměřili 14,5 stupně, ve Zlatých Horách na Jesenicku 14,4 stupně a v Albrechticích na Bruntálsku 14,1 stupně. V Čáslavi pak bylo rovných 14 stupňů Celsia.

Padl rekord z roku 1795

V Klementinu byl dosavadní rekord z roku 1795 překonán o půl stupně, když tam dnes teplota vystoupala až na 12,9 stupně Celsia. Mezi další stanice fungující více než 100 let, které naměřily nové maximum, patří například Opava, České Budějovice-Rožnov, Tábor-Náchod nebo Teplice.

Na Štědrý den by podle meteorologů mělo být oblačno až zataženo, místy mlhy, ojediněle mrholení. Odpoledne může být místy polojasno. Nejvyšší teploty by se měly pohybovat mezi čtyřmi až osmi stupni Celsia, při zmenšené oblačnosti mohou dosáhnout až deseti stupňů. V 1000 metrech na horách čekají meteorologové teploty kolem šesti stupňů Celsia.

 

Právě se děje

Další zprávy