Ledovka způsobila problémy chodcům i autobusům MHD. Záchranáři hlásí desítky úrazů

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 2. 2017 18:38
Sněhové jazyky, mrznoucí déšť a ledovka komplikovaly řidičům cestování, problémy měli i chodci. V Praze počasí způsobilo komplikace i autobusům městské hromadné dopravy, některé linky byly dokonce kvůli nesjízdným silnicím mimo provoz. Velké problémy však hlásil i Liberecký, Ústecký a Plzeňský kraj.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Prahu ve čtvrtek dopoledne pokryla ledovka. Led působil po 10:00 problémy chodcům, řidičům i autobusům MHD. "Technická správa komunikací (TSK) vyslala do terénu veškerou techniku," řekla mluvčí společnosti Barbora Lišková. Také pražská záchranná služba má v terénu všechny sanitky. Podle informací na Twitteru ZZS jen během jedné hodiny uklouzlo na ledu 21 chodců.

"Veškerá technika je v terénu," řekla krátce po 11:00 Lišková. Všech 70 sypačů je v provozu od 9:00 na komunikacích takzvaného prvního pořadí, kdy TSK čistí nejdůležitější komunikace. Později přišly na řadu i zbylé silnice druhého a třetího pořadí. V provozu je i 51 strojů na uklízení ulic a stovky pracovníků, kteří uklízejí chodníky jak ručně, tak za pomoci strojů. Na informačních tabulích je pro řidiče výstraha před náledím. V případě ledovky má TSK povoleno sypat na komunikace kromě inertů i sůl.

Podle webu dopravního podniku problémy s ledovkou dolehly i na některé linky autobusů. Před 11:00 byly kvůli nesjízdným silnicím mimo provoz linky 124, 148, 172, 245 a 255.

Problémy měli na Plzeňsku, ale i v dalších krajích

V Plzeňském kraji, kde řadu silnic pokrylo náledí, se dopoledne stalo zhruba 70 nehod. Většinou se obešly bez vážnějšího zranění. Nejtěžší nehoda se stala brzo ráno u Kramolína nedaleko Chodové Plané na Tachovsku, kde si srážka autobusu a osobního auta vyžádala šest zraněných lidí, z toho jednoho těžce. Silničáři i policie vyzývají řidiče, aby vyjížděli jen v nutných případech a aby jízdě věnovali maximální pozornost.

Video: Živé Chebsko - kameraman Milan Daněk

Kvůli velkému počtu úrazů po pádu chodců na zledovatělých chodnících a silnicích dopoledne plzeňská fakultní nemocnice musela posílit služby lékařů na úrazové ambulanci. Počty pacientů s úrazem stouply až o sto procent. S ledovkou a mrznoucím deštěm se potýkali silničáři, hasiči, chodci i řidiči v celém kraji. Stalo se přes 70 nehod, což je několikanásobek obvyklého stavu. Nejhorší situace byla na Tachovsku a Plzeňsku, uklidňovat se začala až poledni.

Počasí komplikovalo dopravu i v dalších krajích. Na D8 na Ústecku havaroval ve směru na Německo kamion a osm osobních aut. Zdravotníci na místě ošetřili pouze lehká zranění, 15 lidem poskytli hasiči provizorní útočiště v zásahových vozech. Provoz byl obnoven po 13:00. V Ústeckém kraji se staly i desítky dalších nehod.

V Libereckém kraji byla celé dopoledne uzavřená pro nákladní vozy silnice 13 z Mníšku na Frýdlant a hraniční přechod do Polska v Habarticích. Zhruba na dvousetmetrovém úseku Albrechtického kopce se tvořily závěje a silnici nebyly s to udržet pro kamiony sjízdnou ani dva sypače.

Varování Českého hydrometeorologického ústavu před ledovkou platí ve většině krajů do čtvrtečních 19:00.

 

Právě se děje

Další zprávy