Hladiny řek klesají, na většině míst přestalo pršet. Voda zaplavovala sklepy i cesty

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 5. 2019 20:01
Na třech desítkách míst v ČR se dostaly hladiny toků v noci na čtvrtek na povodňový stav. Dopoledne se zvedly hladiny ještě na dalších čtyřech místech. Večer už ale hladiny klesaly, na většině míst přestalo pršet. Voda na severu a východě zaplavila silnice a sklepy. Hladina řeky Moravy bude ve Zlínském kraji pravděpodobně kulminovat až ve čtvrtek v noci, případně v pátek ráno.
Velká voda z Bečvy trápila i Hranice na Moravě a okolí. | Video: Město Hranice

V Moravskolezském kraji odpoledne ještě platil třetí povodňový stupeň, tedy ohrožení, na Olši v Českém Těšíně a v Dětmarovicích, večer už nebyl nikde. Déšť měl jen lokální charakter. Hladina Olše byla výrazněji zvednutá pouze v Dolní Lutyni-Věřňovicích před ústím do Odry, problémy se už nečekají.

Hasiči ale měli v kraji kvůli vodě od středy zhruba 200 výjezdů. Hlavně čerpali vodu ze sklepů či garáží, čistili kanalizace, větvemi zanesená koryta potoků a odstraňovali bahno ze silnic a chodníků. 

Ve Zlínském kraji byly problémy hlavně na Vsetínsku, voda zaplavila desítky domů v Ústí nebo Valašské Polance. V Rožnově pod Radhoštěm, kde ve středu večer dosáhla Rožnovská Bečva třetího povodňového stupně, bylo nutné zavřít zaplavenou základní školu. 

V sousedním Olomouckém kraji rozvodněné hladiny řek kolem poledne už postupně klesaly. Ve středu večer u Ústí nedaleko Teplic nad Bečvou zaplavila voda hřiště a několik sklepů. Ve Špičkách na Přerovsku hasiči v noci pomáhali farmářům při přestájení dobytka do bezpečnějších objektů.

Situace na tocích ve Frýdlantském výběžku na Liberecku se ve čtvrtek zklidnila. Ráno přestalo pršet a na prvním povodňovém stupni byl odpoledne pouze potok Řasnice ve Frýdlantu, tam se hladina pod tuto hranici dostala před 16:00. Voda se na Frýdlantsku vylila jen do luk a v Hejnicích poškodila jez na řece Smědé.

Morava bude kulminovat až v noci

Hladina řeky Moravy bude ve Zlínském kraji pravděpodobně kulminovat až ve čtvrtek v noci, případně v pátek ráno. Před 20:00 o tom informoval řekl mluvčí Povodí Moravy (PMO) Petr Chmelař. Vodohospodáři upřesnili své původní informace o tom, že by řeka měla kulminovat ve čtvrtek odpoledne. Už od rána na ní v Kroměříži a Spytihněvi na Zlínsku platí první stupeň povodňové aktivity, od večera pak také v Otrokovicích na Zlínsku.

V příštích hodinách může hladina Moravy, a to především na dolním toku, vystoupat na druhý povodňový stupeň. Její koryto se nadále plní mimo jiné vodou z Bečvy, jejíž hladina nyní kulminuje, a také z horních částí povodí. "V případě Moravy se ale neočekává nic dramatického, ani předpověď počasí tomu nenasvědčuje," uvedl Chmelař.

Přehrady v místech, které v uplynulých dnech vydatný déšť zasáhl, jsou téměř plné. Vodohospodáři regulují přítok a odtok z nádrží tak, aby nepřetekly, zároveň si však udržely dost vody pro případné další období sucha.

Video: Velká voda v Česku. Podívejte se na zatopená místa

Video: Dušan Póč, Hejnice u Liberce, Město Jablunkov
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy