Hladiny řek klesají, na většině míst přestalo pršet. Voda zaplavovala sklepy i cesty

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 5. 2019 20:01
Na třech desítkách míst v ČR se dostaly hladiny toků v noci na čtvrtek na povodňový stav. Dopoledne se zvedly hladiny ještě na dalších čtyřech místech. Večer už ale hladiny klesaly, na většině míst přestalo pršet. Voda na severu a východě zaplavila silnice a sklepy. Hladina řeky Moravy bude ve Zlínském kraji pravděpodobně kulminovat až ve čtvrtek v noci, případně v pátek ráno.
Velká voda z Bečvy trápila i Hranice na Moravě a okolí. | Video: Město Hranice

V Moravskolezském kraji odpoledne ještě platil třetí povodňový stupeň, tedy ohrožení, na Olši v Českém Těšíně a v Dětmarovicích, večer už nebyl nikde. Déšť měl jen lokální charakter. Hladina Olše byla výrazněji zvednutá pouze v Dolní Lutyni-Věřňovicích před ústím do Odry, problémy se už nečekají.

Hasiči ale měli v kraji kvůli vodě od středy zhruba 200 výjezdů. Hlavně čerpali vodu ze sklepů či garáží, čistili kanalizace, větvemi zanesená koryta potoků a odstraňovali bahno ze silnic a chodníků. 

Ve Zlínském kraji byly problémy hlavně na Vsetínsku, voda zaplavila desítky domů v Ústí nebo Valašské Polance. V Rožnově pod Radhoštěm, kde ve středu večer dosáhla Rožnovská Bečva třetího povodňového stupně, bylo nutné zavřít zaplavenou základní školu. 

V sousedním Olomouckém kraji rozvodněné hladiny řek kolem poledne už postupně klesaly. Ve středu večer u Ústí nedaleko Teplic nad Bečvou zaplavila voda hřiště a několik sklepů. Ve Špičkách na Přerovsku hasiči v noci pomáhali farmářům při přestájení dobytka do bezpečnějších objektů.

Situace na tocích ve Frýdlantském výběžku na Liberecku se ve čtvrtek zklidnila. Ráno přestalo pršet a na prvním povodňovém stupni byl odpoledne pouze potok Řasnice ve Frýdlantu, tam se hladina pod tuto hranici dostala před 16:00. Voda se na Frýdlantsku vylila jen do luk a v Hejnicích poškodila jez na řece Smědé.

Morava bude kulminovat až v noci

Hladina řeky Moravy bude ve Zlínském kraji pravděpodobně kulminovat až ve čtvrtek v noci, případně v pátek ráno. Před 20:00 o tom informoval řekl mluvčí Povodí Moravy (PMO) Petr Chmelař. Vodohospodáři upřesnili své původní informace o tom, že by řeka měla kulminovat ve čtvrtek odpoledne. Už od rána na ní v Kroměříži a Spytihněvi na Zlínsku platí první stupeň povodňové aktivity, od večera pak také v Otrokovicích na Zlínsku.

V příštích hodinách může hladina Moravy, a to především na dolním toku, vystoupat na druhý povodňový stupeň. Její koryto se nadále plní mimo jiné vodou z Bečvy, jejíž hladina nyní kulminuje, a také z horních částí povodí. "V případě Moravy se ale neočekává nic dramatického, ani předpověď počasí tomu nenasvědčuje," uvedl Chmelař.

Přehrady v místech, které v uplynulých dnech vydatný déšť zasáhl, jsou téměř plné. Vodohospodáři regulují přítok a odtok z nádrží tak, aby nepřetekly, zároveň si však udržely dost vody pro případné další období sucha.

Video: Velká voda v Česku. Podívejte se na zatopená místa

Video: Dušan Póč, Hejnice u Liberce, Město Jablunkov
 

Právě se děje

před 1 hodinou

V soutěži o miliardovou armádní zakázku na BVP zůstaly tři firmy

Předběžnou nabídku na dodání 210 bojových vozidel pěchoty za zhruba 50 miliard korun ministerstvu obrany doručily tři z oslovených firem. Německé konsorcium PSM s obrněncem Puma se rozhodlo soutěž opustit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy