Poslední vlna veder. O víkendu teploty dosáhnou až 34 stupňů, pak přijde déšť a bouřky

Domácí ČTK Domácí, ČTK
25. 8. 2016 11:42
Poslední prázdninové dny bude v Česku tropické počasí a rtuť teploměru vyšplhá až na 35 stupňů Celsia. Meteorologové před vysokými teplotami vydali výstrahu pro všechny kraje kromě Moravskoslezského a Olomouckého. V platnosti je od pátečních 13 hodin až do pondělního večera. Současně odborníci upozornili na extrémně podprůměrný stav stratosférického ozónu, a tím vysoké denní hodnoty UV indexu.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha – Meteorologové varovali před vlnou veder, která od pátku zasáhne většinu republiky. O víkendu může teploměr vyšplhat až ke 34 stupňům Celsia. V pondělí by teploty mohly být ještě o stupeň vyšší. Současně se dostanou na vysokou úroveň hodnoty UV indexu. Tropické počasí ukončí zřejmě v pondělí studená fronta. Varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na vysoké teploty platí pro všechny kraje s výjimkou Moravskoslezského a Olomouckého.

"Teploty vzduchu na našem území se budou postupně zvyšovat. V pátek očekáváme nejvyšší denní teploty od 27 do 31 stupňů a v Čechách místy až 33 stupňů Celsia. Nejtepleji by mělo být o víkendu s nejvyššími teplotami od 29 do 34 stupňů. Období s tropickými teplotami bude ukončeno přechodem studené fronty od západu pravděpodobně v průběhu pondělí," uvedli meteorologové na svém webu.

Současně upozornili na extrémně podprůměrný stav stratosférického ozónu, a tím vysoké denní hodnoty UV indexu.

Lidé by se měli snažit předejít přehřátí a dehydrataci organismu tím, že omezí fyzickou zátěž, nebudou pobývat na slunci zejména přes poledne a odpoledne a budou pít neslazené nealkoholické nápoje bez kofeinu, nejlépe neperlivé. Velmi nebezpečné je nechávat děti i zvířata na přímém slunci, zejména ve stojících automobilech. Při pobytu na přímém slunci doporučují odborníci používat krémy s vysokým UV filtrem, sluneční brýle a pokrývku hlavy. Horko může způsobit zdravotní potíže hlavně malým dětem, seniorům a nemocným lidem.

Od úterý by teploty měly začít mírně klesat a na většině území se objeví déšť, ojediněle i bouřky. Rtuť teploměru klesne na 19 až 24, pak se ale opět oteplí na 23 až 28 stupňů Celsia.

 

Právě se děje

Další zprávy