Poslední květnové pondělí bylo tropické. V Průhonicích naměřili 33,7 stupně, rekordy padaly i jinde

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 5. 2017 23:57
Teplotní rekordy padly o posledním květnovém pondělí na 61 stanicích v Česku. Na většině míst bylo přes 30 stupňů Celsia, zažili jsme tedy první letošní tropický den. Nejtepleji bylo v Průhonicích u Prahy, kde meteorologové naměřili 33,7 stupně Celsia. Horko bylo především ve středních Čechách, kde teploty překonaly i desítky let staré rekordy pro tento den, ale i celý květen.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Na 61 místech v Česku byl v pondělí podle meteorologů tropický den, tedy den s teplotou nad 30 stupňů Celsia. Nejtepleji bylo s 33,7 stupně v Průhonicích u Prahy, kde také padly desítky let staré teplotní rekordy pro tento den i celý květen. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu. V úterý čekají meteorologové ještě větší horko.

Největší vedra zasáhla Čechy. Ze zmíněných 61 meteorologických stanic, kde teplota překonala třicítku, byla pouze jediná na Moravě, a to v Javorníku na Jesenicku s teplotou 30,2 stupně.

Vedra v Praze. Turisty v centru města zchladil kropicí vůz. | Video: Aktuálně.cz

Horko bylo především ve středních Čechách, více než třetina ze zaznamenaných tropických teplot připadla na místa ve Středočeském kraji a Praze. Druhá nejvyšší teplota po Průhonicích byla také zaznamenána nedaleko Prahy - v Husinci, kde rtuť vyšplhala na 33 stupňů. I třetí nejvyšší údaj byl ze středních Čech, a to z Tuhaně, kde bylo 32,6 stupně.

V Průhonicích bylo pondělí výjimečné i kvůli překonání dvou rekordů. Padla jednak nejvyšší teplota pro dnešní den, původní maximum z roku 1932 činilo 30 stupňů. Zároveň byl překonán i rekord pro celý květen, původní z 22. května 1950 byl 31,5 stupně. Rekordy byly překonány celkem na 13 místech v republice.

V pražském Klementinu, kde se měří od roku 1775, teplotní maximum pro pondělní den 32,8 stupně Celsia z roku 2005 překonáno nebylo. Nejvýše zde teploměr ukázal 31,9 stupně.

Pro úterý předpovídají meteorologové ještě vyšší teploty než dnes. ČHMÚ vydal na úterý výstrahu před vysokými teplotami a také před bouřkami, která platí pro západní polovinu Česka.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Na základě jednání s ministrem vnitra Hamáčkem a policií zavedeme na části dálnice D1 zákaz předjíždění kamionů, řekl Babiš podle České televize.

Zdroj: ČTK
Další zprávy