Popadané stromy, ledovka, sníh a uzavřené cesty. Zima ochromila dopravu v Česku

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 14. 1. 2016 10:24
Řidiče na téměř celém území Česka trápí ledovka, náledí a sníh na cestách. Pozor by si měli dát i na vyvrácené stromy na silnicích. V některých kopcích dopravu komplikují kamiony a policisté museli uzavřít i několik silnic. Policisté od rána kvůli počasí řeší několik nehod. Hraniční přechod do Polska v Harrachově se pro nákladní dopravu znovu otevřel ve čtvrtek v 08:00. Horská služba v Krkonoších vyhlásila po sněžení v minulých dnech první, tedy nejnižší stupeň lavinového nebezpečí.
Řidiči by měli všude na cestách dbát zvýšené opatrnosti. (Ilustrační foto)
Řidiči by měli všude na cestách dbát zvýšené opatrnosti. (Ilustrační foto) | Foto: Karel Toman

Praha - Zimní počasí od rána komplikuje provoz na většině silnic v České republice. V Plzeňském kraji na některých místech řidičům cestování komplikuje ledovka, rozbředlý nebo uježděný sníh, silný vítr a místy se mohou tvořit sněhové jazyky. Ve vyšších polohách v noci hodně sněžilo. "Místy napadlo na Šumavě až kolem 20 centimetrů sněhu," upřesnil dispečer krajských silničářů Jiří Slapnička. Řidiči musejí také počítat se silným nárazovým větrem, který na Šumavě vyvrátil na silnice několik stromů.

Náledí a sníh komplikují jízdu také v Ústeckém kraji. V kopcích zůstávají stát kamiony. Na horách hrozí sněhové jazyky. "Policie od rána řeší několik dopravních nehod," potvrzují policisté a silničáři. Na Děčínsku je od rána uzavřen úsek mezi Ludvíkovicemi a Novou Oleškou, kde havarovalo nákladní auto. S náledím musejí počítat řidiči i v nížinách. Sněžit má znovu večer.

Řidiči v Pardubickém kraji musejí na některých místech počítat se sněhem. "Leží na vozovkách ve výše položených oblastech," upřesnila Správa a údržba silnic Pardubického kraje.

V západní části Královéhradeckého kraje ve čtvrtek ráno sněžilo. Na některých silnicích v kraji hrozí námraza. Na cestách v horských oblastech leží ujetá vrstva sněhu. V Krkonoších si řidiči musejí dát pozor na popadané stromy.

V Krkonoších hrozí laviny

Horská služba v Krkonoších vyhlásila po sněžení v minulých dnech první, tedy nejnižší, stupeň lavinového nebezpečí. "Za poslední dny napadlo na hřebenech Krkonoš 35 až 40 centimetrů sněhu," upřesnil lavinový specialista horské služby Pavel Cingr. Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) varuje turisty před samovolným pádem větví či stromů, které zatěžuje sníh.  "Pohyb po lesních cestách může být v těchto dnech nebezpečný," upozornil mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Řidiči by v Moravskoslezském kraji měli být velmi opatrní, silnice mohou na některých místech namrzat. Všechny silnice jsou ale po nočním sněžení sjízdné. "Vzhledem k nízkým teplotám jsme měli v noci v terénu veškerou techniku," upřesnila mluvčí Správy silnic Moravskoslezského kraje Šárka Vlčková. V kraji napadlo do pěti centimetrů. "Nic dramatického se ale nedělo," dodala mluvčí.

Dopravu ve středních Čechách ráno místy komplikuje sněžení. Řidiči by měli dávat pozor hlavně na silnicích prvních tříd na Kladensku a Rakovnicku, kde leží vrstva nového sněhu.

Hlavní silnice na Vysočině jsou po chemickém ošetření převážně mokré. V Hladově na Jihlavsku byla před 06:00 uzavřena silnice I/38 kvůli vyprošťování havarovaného kamionu. "Auta budou jezdit po objízdných trasách asi tři hodiny," upozorňují krajští silničáři a policie. Sypače v kraji jezdily celou noc, silnice by měly být posypané. "Naštěstí nesněžilo," dodal dispečer krajské správy.

Silnice ve Zlínském kraji, hlavně druhé a třetí třídy na Vsetínsku, pokrývá sníh, na vozovkách první třídy je sníh místy rozbředlý. V jiných částech Zlínského kraje jsou vozovky vlhké nebo mokré a místy namrzají. "Jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností," upozorňuje Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Hraniční přechod v Harrachově byl pro náklaďáky znovu otevřen

Hraniční přechod do Polska v Harrachově se pro nákladní dopravu znovu otevřel ve čtvrtek v 08:00. Další silnice v Libereckém kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností.

V Olomouckém kraji sněžilo v noci na dnešek na severu regionu, po půlnoci sněhové srážky ustaly. Na Šumpersku a Jesenicku leží na silnicích zbytky rozbředlého sněhu, týká se to především vyšších poloh. "Vše je nasoleno, jak bude větší provoz, bude sůl více účinkovat," upřesnil dispečer jesenické správy silnic. V ostatních částech kraje jsou již cesty většinou holé. Správci cest upozorňovali nad ránem na silný vítr.

Sníh pokryl některé vozovky také v Jihočeském kraji. Týká se to především silnic na Prachaticku a na Jindřichohradecku. Všechny komunikace v regionu jsou sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. Řidiči musejí dávat pozor také na popadané stromy, které porazil silný vítr. Hasiči kvůli němu zasahovali u více než dvou desítek událostí. "Především na Lipensku odstraňovali přibližně 40 spadlých stromů," dodala mluvčí jihočeských hasičů.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy