Popadané stromy, ledovka, sníh a uzavřené cesty. Zima ochromila dopravu v Česku

ČTK Domácí ČTK , Domácí
Aktualizováno 14. 1. 2016 10:24
Řidiče na téměř celém území Česka trápí ledovka, náledí a sníh na cestách. Pozor by si měli dát i na vyvrácené stromy na silnicích. V některých kopcích dopravu komplikují kamiony a policisté museli uzavřít i několik silnic. Policisté od rána kvůli počasí řeší několik nehod. Hraniční přechod do Polska v Harrachově se pro nákladní dopravu znovu otevřel ve čtvrtek v 08:00. Horská služba v Krkonoších vyhlásila po sněžení v minulých dnech první, tedy nejnižší stupeň lavinového nebezpečí.
Řidiči by měli všude na cestách dbát zvýšené opatrnosti. (Ilustrační foto)
Řidiči by měli všude na cestách dbát zvýšené opatrnosti. (Ilustrační foto) | Foto: Karel Toman

Praha - Zimní počasí od rána komplikuje provoz na většině silnic v České republice. V Plzeňském kraji na některých místech řidičům cestování komplikuje ledovka, rozbředlý nebo uježděný sníh, silný vítr a místy se mohou tvořit sněhové jazyky. Ve vyšších polohách v noci hodně sněžilo. "Místy napadlo na Šumavě až kolem 20 centimetrů sněhu," upřesnil dispečer krajských silničářů Jiří Slapnička. Řidiči musejí také počítat se silným nárazovým větrem, který na Šumavě vyvrátil na silnice několik stromů.

Náledí a sníh komplikují jízdu také v Ústeckém kraji. V kopcích zůstávají stát kamiony. Na horách hrozí sněhové jazyky. "Policie od rána řeší několik dopravních nehod," potvrzují policisté a silničáři. Na Děčínsku je od rána uzavřen úsek mezi Ludvíkovicemi a Novou Oleškou, kde havarovalo nákladní auto. S náledím musejí počítat řidiči i v nížinách. Sněžit má znovu večer.

Řidiči v Pardubickém kraji musejí na některých místech počítat se sněhem. "Leží na vozovkách ve výše položených oblastech," upřesnila Správa a údržba silnic Pardubického kraje.

V západní části Královéhradeckého kraje ve čtvrtek ráno sněžilo. Na některých silnicích v kraji hrozí námraza. Na cestách v horských oblastech leží ujetá vrstva sněhu. V Krkonoších si řidiči musejí dát pozor na popadané stromy.

V Krkonoších hrozí laviny

Horská služba v Krkonoších vyhlásila po sněžení v minulých dnech první, tedy nejnižší, stupeň lavinového nebezpečí. "Za poslední dny napadlo na hřebenech Krkonoš 35 až 40 centimetrů sněhu," upřesnil lavinový specialista horské služby Pavel Cingr. Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) varuje turisty před samovolným pádem větví či stromů, které zatěžuje sníh.  "Pohyb po lesních cestách může být v těchto dnech nebezpečný," upozornil mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Řidiči by v Moravskoslezském kraji měli být velmi opatrní, silnice mohou na některých místech namrzat. Všechny silnice jsou ale po nočním sněžení sjízdné. "Vzhledem k nízkým teplotám jsme měli v noci v terénu veškerou techniku," upřesnila mluvčí Správy silnic Moravskoslezského kraje Šárka Vlčková. V kraji napadlo do pěti centimetrů. "Nic dramatického se ale nedělo," dodala mluvčí.

Dopravu ve středních Čechách ráno místy komplikuje sněžení. Řidiči by měli dávat pozor hlavně na silnicích prvních tříd na Kladensku a Rakovnicku, kde leží vrstva nového sněhu.

Hlavní silnice na Vysočině jsou po chemickém ošetření převážně mokré. V Hladově na Jihlavsku byla před 06:00 uzavřena silnice I/38 kvůli vyprošťování havarovaného kamionu. "Auta budou jezdit po objízdných trasách asi tři hodiny," upozorňují krajští silničáři a policie. Sypače v kraji jezdily celou noc, silnice by měly být posypané. "Naštěstí nesněžilo," dodal dispečer krajské správy.

Silnice ve Zlínském kraji, hlavně druhé a třetí třídy na Vsetínsku, pokrývá sníh, na vozovkách první třídy je sníh místy rozbředlý. V jiných částech Zlínského kraje jsou vozovky vlhké nebo mokré a místy namrzají. "Jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností," upozorňuje Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Hraniční přechod v Harrachově byl pro náklaďáky znovu otevřen

Hraniční přechod do Polska v Harrachově se pro nákladní dopravu znovu otevřel ve čtvrtek v 08:00. Další silnice v Libereckém kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností.

V Olomouckém kraji sněžilo v noci na dnešek na severu regionu, po půlnoci sněhové srážky ustaly. Na Šumpersku a Jesenicku leží na silnicích zbytky rozbředlého sněhu, týká se to především vyšších poloh. "Vše je nasoleno, jak bude větší provoz, bude sůl více účinkovat," upřesnil dispečer jesenické správy silnic. V ostatních částech kraje jsou již cesty většinou holé. Správci cest upozorňovali nad ránem na silný vítr.

Sníh pokryl některé vozovky také v Jihočeském kraji. Týká se to především silnic na Prachaticku a na Jindřichohradecku. Všechny komunikace v regionu jsou sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. Řidiči musejí dávat pozor také na popadané stromy, které porazil silný vítr. Hasiči kvůli němu zasahovali u více než dvou desítek událostí. "Především na Lipensku odstraňovali přibližně 40 spadlých stromů," dodala mluvčí jihočeských hasičů.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy