Silné mrazy v Česku končí, ve středu ještě hrozí ledovka, pak se výrazně oteplí

Domácí Domácí
16. 2. 2021 15:01
Období silných mrazů podle meteorologů v Česku končí a teploty se v následujících dnech dostanou nad nulu. Ve středu se ještě může tvořit při mrznoucím dešti ledovka, na jihu a západě Moravy a v severních a východních Čechách může být i silná. Hrozí také pády sněhu a rampouchů ze střech, varovali meteorologové.
Zasněžená Praha 8. února 2021
Zasněžená Praha 8. února 2021 | Foto: Reuters

V úterý přes den očekávají meteorologové zataženo až oblačno, ve východní polovině území bude slabě občasně sněžit, k večeru potom pouze ojediněle. Noční teploty by se měly pohybovat mezi -3 až -7 stupni Celsia, na východě kolem -11 stupňů.

Ve středu už se podle meteorologů začne oteplovat, nejvyšší denní teploty by se měly pohybovat okolo 4 až 8 stupňů, na severovýchodě a východě kolem 2 stupňů.

Meteorologové však varují, že se od středy bude při mrznoucích srážkách tvořit ledovka. Spolu s oteplením a koncem mrazů také hrozí, že ze střech bude padat nahromaděný sníh a rampouchy. Chodci v ulicích by měli být obezření, upozornil například pražský magistrát. Stejně jako hasiči pak připomněl, že sníh a led ze střech musí odstranit majitelé objektů.

Po velkých mrazech, kdy například v noci na pondělí průměrná teplota v zemi klesla na minus 16,4 stupně Celsia, bude do republiky proudit teplý vzduch od západu. Odpolední teploty se budou od středy do konce týdne pohybovat mezi čtyřmi až devíti stupni nad nulou, chladněji bude jen na severovýchodě a východě. Začátek příštího týdne ale na některých místech přinese i 15 stupňů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy